Hidegolajos eljárás
"A hidegolajos eljárást leginkább a virágdrogok vagy levéldrogok esetében alkalmazzuk, ilyen a körömvirág, rózsa, zsálya, kamilla, csalán, orvosi székfű, cickafark, hárs, fekete bodza, galagonya… FONTOS, hogy az olajkivonatok készítésénél mindig tiszta, vegyszermentes növényt és hidegen sajtolt, lehetőség szerint bio olajokat használjunk. Ebben az esetben is készíthetünk egykomponensű kivonatot, amihez egyféle gyógynövényt használunk, vagy többféle növényt tartalmazó kivonatot is. Figyeljünk arra, hogy a növényi hatóanyagok egymás hatását erősítsék és ne kioltsák!
Az áztatáshoz széles szájú, steril üveget használjunk mely lefedhető. Az érlelési idő 4-5 hét – naponta rázzuk fel/keverjük át az elegyet. Tartsuk az üveget napos ablakpárkányon vagy más, meleg helyen. Célszerű a kivonatot tavasszal vagy nyáron készíteni.
Az áztatási időt követően a keveréket finom szövésű gézen vagy vászonkendőn keresztül lecsepegtetjük, a visszamaradt szárazanyagot alaposan kinyomkodjuk. Használjunk gumikesztyűt, hogy ne szennyezzük be a kivonatot. A végeredmény egy áttetsző, általában tiszta, színes folyadék lesz.
A hidegolajos kivonatokat magában masszázsolajként vagy hatóanyagként krémekhez, kenőcsökhöz adhatjuk.
Hideg helyen, napfénytől elzárva, légmentesen zárható, steril, sötét palackban egy évig eltartható."
Étkezési felhasználáshoz bármely növényi olaj megfelel, a kókuszolaj színtelen, szagtalan.
Forrás: lukreciakencei.hu
|