Kasvirág - Antibiotikum és immunrendszer serkentő
Család: Compositae; további tagok: százszorszép, gyermekláncfű, körömvirág
Nemzettség és faj: Echinacea angustifolia, E. Purpurea
Köznapi neve: bíbor kúpvirág
Felhasználható része: gyökerek
A kasvirág egy gyűjtőnév, melybe három faj tartozik, melyeknek kiemelkedően fontos a hatóanyagtartalma. Ide tartozik a bíbor kasviág (Echinacea purpurea), melynek gyakran használt népies neveihez tartozik a lángvörös kasvirág és a piros kúpvirág, a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia) és a halvány kasvirág (Echinacea pallida).
A kasvirág a fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába azon belül is a csövesvirágúak (Asteroideae) alcsaládjába tartozik. Az őshazája a növénynek Amerika, ahol az őslakosoknak a legfontosabb gyógynövénye volt. Jelenleg a világon a legelfogadottabb immunserkentő gyógynövények közzé sorolják a kasvirágot.
Hatóanyagai:
A kasvirág hatóanyag tartalma igen széleskörű. Megtalálhatóak a növényben, mind a kávésav származékok (cikóriasav, echinakozid), mind pedig az alkilamidok. A növényre jellemző még, hogy illóolajok (humulén, kariofillén), poliszacharidok, flavonoidok, alkaloidok, poliacetilének és nyomokban pirrilizidin-alkaloidok halmozódnak fel.
A kasvirág már jóval az antibiotikumok megjelenése előtt ismert gyógynövénynek számított a gyógyászatban. A növény hatóanyagainak a változatossága lehetővé teszi, hogy igen széles körben alkalmas legyen a különböző betegségek kezelésére. Sok betegség kezelésére alkalmas, de mégis a legfontosabb hatása a vírusellenes és immunserkentő hatás. Ezt a hatást a kávésav, a cikóriasav és az echinacin vegyületeknek köszönheti a növény, mivel ezek a vegyületek a test saját vírusellenes vegyületéhez hasonló antivirális (vírusellenes) tulajdonságokkal rendelkeznek. A kasvirág az immunrendszert erősíti a náthavírusok és más mikroorganizmusok ellen, mivel növeli a szervezetben a properdin nevű vegyületet, mely működésbe hozza az immunrendszer azon részét, mely a vírusok, és baktériumok elleni védekezésben vesz részt, valamint segíti a fertőzések ellen küzdő fehérvérsejteket abban, hogy eljussanak a megfelelő területekre. A kasvirág gyökérkivonata nem csak az influenza, de a herpesz és az egyéb vírusok ellen is hatékony.
A növény növeli a szervezet ellenálló képességét a bakteriális fertőzésekkel szemben. Az antibakteriális hatásnak köszönhetően különböző szájöblögetők és teakeverékek alkotóeleme, mely alkalmazható fogínygyulladás, gégegyulladás, húgycsőgyulladás, íngyulladás, azon belül is a térd és a boka kötőszöveti sérüléseinek a gyulladásakor, valamint a tüdőgyulladás kezelésekor.
Külsőleg a kasvirág alkalmazható fekélyek, és égési sérüléseknél. A kasvirág megakadályozza a megégett testrész elfertőződését a fertőtlenítő hatása miatt.
A kasvirág a gyógyászatban, különböző formában van jelen. Megtalálható cseppek, tinktúrák, teák, tabletták és oldatok formájában is.
Receptek:
Főzet elkészítéséhez adjunk 2 teáskanál gyökeret egy pohár vízhez, forraljuk fel, majd hagyjuk állni 15 percig. Naponta legfeljebb 3 csészével igyunk. Kezdetben édeskés, majd kesernyés az íze. Belsőleg alkalmazva a kasvirág rövid ideig enyhe bizsergést és zsibbadást okozhat a nyelven, de ez az érzés csak átmeneti!
Tinktúrából naponta 1 teáskanálnyit vegyünk be.
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk kasvirágot!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a kasvirág a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
gyomorpanaszok, hasmenés
forrás: nepgyogyaszat.hu
|