Csalán - a köszvény csodaszere
Család: Urticaceae, további tagok: csalánfélék
Nemzettség és faj: Urticaceae dioica
Köznapi neve: csípős csalán, nagy csalán, kétlaki csalán, csólyány, csohán, árvacsián, csollán
Felhasználható részei: levelek, szár
A csalánfélék (Urticaceae) családjába tartozó, az ország egészterületén előforduló, sokszor erdők aljnövényzeteként is nagy tömegekben élő, kétlaki, évelő növény. Minden szerve fullánk-szőrökkel borított, ha testhez ér, égető, viszkető fájdalmat okoz.
Szára 1 méternél magasabbra is megnő, egyenes, egyszerű, négyélű. Levele nyeles, lemeze szíves tojásdad vagy lándzsás, hosszan kihegyezett, durván fűrészes szélű, szíves vállú. Virágzata füzérszerű.
A drog (Urticae folium) glikozidákat, cseranyagot, egy gyantaszerű anyagot (csalánméreg), hangyasavat, ecetsavat, hisztamint, B- és C-vitamint, viaszt, cukrot, klorofillt (növényi zöld)szerves savakat, sárga színanyagot, glükokinint (vércukorszintet csökkentő anyag), ásványi sókat stb. tartalmaz.
Klorofil tartalmát az élelmiszer-, gyógyszer-, faipar is használja
Gyógyhatása:
reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, hólyaghurut, magas vérnyomás, gyomor- és bélhurut, bőrkiütések, vesehomok ellen, valamint vértisztítóként, vizelethajtónak, általános erősítőnek, gyomor- és bélvérzés, köhögés csillapítására használják.
Külsőleg aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőként, bőrkiütésekre borogatóként, hajhullás és korpaképződés, valamint hajzsírosodás ellen mosó vízben, torokgyulladás ellen gargarizmaként használják.
Reumás bántalmak gyógyítására a fajdalmas végtagokat friss csalánhajtásokkal megcsapkodják.
Bár Magyarországon csak a csalánlevél hivatalosan elfogadott, a növény gyökere is gyulladáscsökkentő és immunstimuláló hatású, de csökkenti a koleszterinszintet is. A gyökérben található ß-szitoszterol enyhíti a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezdeti tüneteit.
Csalánreceptek:
Köszvény és prosztata megnagyobbodás fájdalmára használjunk friss csalán kipréselt levét.
Magas vérnyomás, szívelégtelenség és szénanátha esetén készítsünk
forrázatot: 1-2 teáskanál szárított csalánt áztassunk 10 percig forró vízben, naponta legfeljebb 2 csészével igyunk.
Tinktúra: ecsetelésre naponta legfeljebb kétszer 1/4-1 teáskanálnyit alkalmazzunk.
Csaláncsípés kezelését lásd itt:
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyermekeknek ne adjunk csalánt!
Terhes nők se alkalmazzák!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, és akik nem fogyasztanak egyéb vízhajtókat, a csalán a szokásosan ajánlott mennyiségben teljesen biztonságosnak tekinthető.
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
gyomorpanaszok, hasmenés
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|