Tőzegáfonya - Megelőzi a hólyagproblémákat
Család: Ericaceae; további tagok: azálea, rododendron, fekete áfonya
Nemzetség és faj: Vaccinium macrocarpon vagy Oxicoccus quadripetalus
Felhasználható része: a bogyókból készült szörp
Az amerikai tőzegáfonya az azáleák családjába tartozó örökzöld, savanyú talajt igénylő, nagy vízigényű növény. Földön kúszó indái évente 2 m-t is nőnek, egyes egyedek akár 150 évig is elélnek. A növényt meleg időben vízpermettel hűtik, télen jégpáncéllal védik a fagytól, de a jégréteg alatti vizet elvezetik, hogy a növény levegőzhessen. Szüretelés előtt ismét elárasztják a földet 30 cm magasan vízzel és a víz színén úszó gyümölcsöket lehalásszák.
Az 1920-as években felfedezték, hogy a sok tőzegáfonyát fogyasztó emberek vizelete savasabb és kevesebb baktérium van benne. Fogyasztása közben ugyanis egy hippursav nevű anyag termelődik a szervezetben, amelyről bebizonyosodott, hogy erős antibakteriális hatása van a húgyúti rendszerben. Időközben rájöttek, hogy a hippursav gátolja a fertőzést okozó baktériumok szaporodását. Az újabb vizsgálatok szerint viszont a nagybogyós áfonya fő fertőzést kivédő tulajdonsága a gyümölcs egy másik összetevőjében rejlik. Úgy tűnik, hogy a gyümölcs megakadályozza a baktériumok tapadását a húgyúti rendszer falának sejtjeihez. Kedvezőtlen környezetet teremt a kórokozók számára, és ezáltal csökken a fertőzés veszélye. E hatást feltehetően a növényi eredetű vegyületek, az úgynevezett fitovegyületek csoportjába tartozó proanthocianidinek váltják ki, amelyek jelen vannak a levében, de hiányoznak például a grépfrút, a narancs, a guajáva, a mangó és az ananász levéből.
A tudósok mára megerősítették a tőzegáfonya jótékony hatását a húgyúti rendszer fertőzéseinek megelőzésében és gyógyításában. Vizsgálatok bizonyítják, hogy napi fogyasztása - gyümölcslé vagy kapszula formájában egyaránt - lényegesen csökkenti az ilyen jellegű fertőzések kiújulását. A nőknél a húgyúti fertőzések veszélye tízszer akkora, mint a férfiaknál; a 20-40 éves nők 25-35%-ának legalább egyszer volt ilyen fertőzése. Persze a férfiaknak sem árt a tőzegáfonya.
A tőzegáfonya ezenkívül csökkenti a húgyúti rendszer betegségeinek időtartamát: csillapítja a betegséggel járó fájdalmat, égető érzést, viszketést és egyéb tüneteket. Nem szabad elfelejteni azonban, hogy a húgyúti rendszer makacs fertőzéseit antibiotikummal is kezelni kell, hogy a súlyos szövődményeket elkerüljük. Ettől függetlenül a nagybogyós áfonya levét nyugodtan ihatja a hagyományos orvosi kezeléssel párhuzamosan, mert az csak felgyorsíthatja a gyógyulás folyamatát.
Szagtalanítja a vizeletet, tehát ajánlatos mindazok számára, akik inkontinenciában szenvednek.
forrás: vitaminsziget.com, Gyógynövény enciklopédia
|