Csombormenta - a rosszhírű gyógynövény
Család: Labiatae, további tagok: mentafélék
Nemzettség és faj: Mentha pulegium (eu), Hedeoma pulegioides (us)
Köznapi nevei: pulegium, mocsári menta, polyákmenta
Felhasználhatő részei: levelek és a virágpárta felső része
Árterek, töltésoldalak, mezők elterjedt növénye. Igényli a tápanyag dús talajt, a jó vízellátást és a sok napsütést. A mérsékelt, és a mediterrán éghajlatú területeken elterjedt.
A növényt május végén, július elején érdemes gyűjteni, napos kora délután. Augusztusra általában kiszárad, de a nyár végén másod virágzik. Ezen túl igyekezni kell akkor begyűjteni, mikor a legtöbb a virága.
A növényt szárával együtt szedjük, hűvös, árnyékos helyen szárítsuk, s mihamarabb húzzuk le a megszáradt leveleket a megkeményedett szárról. Zárt edényben tároljuk.
A friss növény levét kipréselhetjük, vagy illóolaját párlással kinyerhetjük.
Az illóolaj csak külsőleg javasolt aromaterápiás célra, vagy rovarriasztónak a bőrre kenve, mert távol tartja a szúnyogokat és a bolhákat. Ízületi, vagy izomnyugtató, hűsítő masszázsolaj is készíthető belőle. Íze: pikáns, aromás.
Belsőleg csak szárított növény használható!
Vízhajtó, izzasztó, szárító, idegnyugtató, szélhajtó, görcsoldó hatással rendelkezik. Méregtelenít, mérgezések kezelésére alkalmas. Fokozza a szervezet finom tűz eszenciáját és áramlásait. Mentolos íze hűsít. E növény hevít és hűsít egyszerre. Mint minden menta ő is fokozza a csatornák átjárhatóságát, így más gyógynövénnyel együtt használva segíti, „fokozza” annak hatását.
Illóanyaga enyhíti a nyomasztottság és a komorság hangulatát. Oszlatja a félelmeket, a szorongást, a görcsölést, kiűzi a lélek tisztátalan gondolatait. Fokozza a lelkesedésre való hajlamot. Csillapítja az indulatokat, az idegi frusztráltságot, világossá teszi az elmét.
A csombormenta az egész emésztőrendszert tisztítja, főleg az emésztetlen táplálékok feldolgozását segíti, mérgező, frusztráló hatásukat csökkenti. A szájüregi gyulladások, fogággyulladás, illetve fertőzések könnyen kezelhetők erős főzetével történő rendszeres öblögetéssel.
A gyomor hurutos problémáinak kezelésére, gyomorrontásra, a telítettség és az émelygés érzetének megszüntetésére kiváló, főleg gyömbérrel és ürömmel kombináltan készített főzete.
A májat enyhén hevíti, miáltal zsírjaitól, lerakódásaitól, emésztetlen tápanyagaitól megszabadítja. Az epe termelését ezáltal serkenti, az epét frissíti, hatékonyabbá teszi. Következményesen a bél melegebb lesz, zsírjai, hurutjai megolvadnak, erjedései, szeles dugulásai szűnnek, szünteti a bélgörcsöket, szélhajtó. A lép megtisztítására ezerjófűvel kombináltan ajánlott. Reuma és köszvényellenes alkalmazhatósága egyrészt az emésztést rendező hatásának, másrészt az ízületi fájdalmat, izomgörcsöt enyhítő aromaolajának tudható be. A fájó testrész külső bedörzsölése történhet a nyers növénnyel, vagy a növény illóolajával, mindkettő kiváló hatású.
Szárító, melegítő, vízhajtó hatása miatt a nyirokkeringés pályáit, így a szövetnedveket is tisztítja, immunerősítő. A keringő nedvek által a vese szűrőrendszerének görcseit oldva fokozza annak átjárhatóságát, „stressz” vese tisztító. A szövetterekben, testüregekben pangó vizet is hasonló módon segít elvezetni.
Az idegeket tehermentesítéssel, a mérgek feldolgozása által nyugtatja, enyhén melegítő aromája, szinte zsibbaszt, de sokkal gyengédebben mint a szegfűszeg. Macskagyökérrel, édesköménnyel és kevés édesgyökérrel kombinálva hatékonyan szünteti a szorongást.
A légzést könnyíti. A tüdőben, vagy a légcsőben felhalmozódott hurutokat mozdítja és emésztő tűzre juttatja. A léghólyagokat átjárhatóvá, a légzőfelületet szabaddá teszi.
Ezért asztmás, gümőkóros, vagy megfázásos, orrfolyásos tünetekkel küszködő betegek kezeléséhez szinte nélkülözhetetlen. A fekete bodza virágával együtt erősen izzasztó hatású főzet készíthető belőle, amit forrón, „paplan alatt” kell fogyasztani meghűlés, vagy influenza esetén.
Bazsalikommal, galagonyával, borókával és ezerjófűvel kombinálva szívbetegek tüdővizenyőjét, éjjeli fulladásos rohamait kordában tarthatjuk vele.
Emmenagógum, vagyis a női reproduktív szervek frissítését, fiatalítását, méregtelenítését, tisztulását segíti, ahogy a peték és a sperma érését is. Ezen keresztül a szexualitásra is élénkítőleg hat.
A menstruációs görcsöket csökkenti, a méh sima izomzatát ellazítja, fokozza a vérzés erősségét, hatékonyságát, fokozza a méh görcseit, ami vetéléshez vezethet! Illóolajának belsőleg történő felhasználása ellenjavallt.
Csombormenta receptek:
Rovarriasztáshoz: dörzsöljük be a testet friss, porított növényi anyaggal, vagy keverjünk csombormenta tinktúrát a testápolónkhoz.
Gyomorbántalomra, köhögés csillapítására és köptetőnek készítsünk forrázatot 1-2 kávéskanál SZÁRÍTOTT csombormentát áztassunk 10-15 percig egy csésze forró vízben. Ebből naponta kétszer ihatunk legfeljebb! A mentára emlékeztető illatú tea íze kezdetben kesernyés, majd kellemes, utóíze hűsítő.
Amire még vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyermekek és terhes nők nem használhatják!
forrás: javas.hu, Gyógynövény enciklopédia
|