Petrezselyem
Család: Umbelliferae; további tagok: sárgarépa, zeller, édeskömény, kapor, angyalfű
Nemzettség és faj: Petroselinum crispum, P. hortense, P. sativum
Köznapi neve:Petrezselyem
Felhasználható részei: Levelek, mag, gyökér
A petrezselyem kis méretű, élénkzöld, kétnyári növény, amely első éve során 30, a virágzásig pedig kb. 90 cm-re nő meg. Gyökere répa, és nedvdús szárából mélyen osztott, a fajtájától függően lapos, vagy feltekeredő levelek sarjadnak. A fajra jellemző apró, sárgászöld virágai ernyőszerű koronán nyílnak. Palántáról, vagy szabad vetéssel egyaránt, tavasztól őszig ültethető, javasolt mélység ½ – 1 cm. Főként a nedves, homokos, jó lefolyású, semleges kémhatású talajt kedveli. A palántákat 20 cm-es távolságra ültessük. A leveleket akkor szedjük, ha elérte a 20 cm magasságot, a magokat akkor, ha szürkésbarna színüket már elérték, a gyökeret az első és őszén, vagy a második év tavaszán lehet kihúzni. A petrezselyem gyökere, levelei és termése (magokban a legtöbb) mind illóolajat tartalmaznak, melyben elsősorban két enyhe nyugtató és vizeletható vegyület van: az apolit és a miriszticin.
Gyógyhatása:
Magas vérnyomás:
A vérnyomás kezelésére vizelethatókat javasolnak, amire a petrezselyem kiválóan alkalmas. Beszélje meg orvosával, ha a kezelésbe szeretné bevonni a gyógynövényt. A vizelethajtók kimerítik a szervezet kálium tartalmát, ezért annak pótlása elengedhetetlen.
Pangásos szívelégtelenség:
Az orvosok a pangásos szívelégtelenség, valamint a folyadékfelhalmozódás kezelésére vizelethatókat javasolnak, amire a petrezselyem kiválóan alkalmas. Beszélje meg orvosával, ha a kezelésbe szeretné bevonni a gyógynövényt, használata folyamatos figyelmet igényel.
Leheletfrissítő:
A petrezselyem klorofilban gazdag, ami pedig számos szájfrissítő hatóanyaga.
Nőgyógyászati panaszok:
Mind az apiol, mind a miriszticin méhösszehúzó hatású. A terhességi időszaktól eltekintve a nők, menstruációs ciklusuk beállításához használhatják a petrezselyem gyógyteát. Előmenstruációs panaszok enyhítésére ideális, valamint orvosi ellenőrzés alatt a szülés megindítására.
Allergia:
Egy tanulmány szerint a petrezselyem gátolja a hisztamin elválasztását a szervezetben, ezért láz és csalánkiütéses panaszok enyhítésére is alkalmazható.
Láz:
Az apiol bizonyos mértékű antipiretikus (lázcsillapító) hatást mutat, a hagyományos szerek mellett kipróbálható.
Petrezselyem receptek:
A lehelet felfrissítésére elég egy-két szál levél elrágcsálása.
Pangásos szívelégtelenség, vérnyomás kezelésére, szülés megindításához, láz és allergia ellen,
forrázat: 2 kanál szárított füvet, vagy gyökeret, vagy 1 kanál megtört magot egy csésze forró vízbe és áztassuk 10 percig. Naponta legfeljebb 3 csészével fogyasszunk!
Tinktúrából naponta háromszor ½ – 1 teáskanálnyit fogyasszunk.
Amire vigyázni kell:
Gyógyszermennyiségben kétéves kor alatti gyerekek ne adjunk petrezselymet!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Terhes nők gyógyszermennyiségben csak orvosi javallatra és felügyelete mellett, alkalmazzák.
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára a petrezselyem, az ajánlott mennyiségben teljesen biztonságosnak tekinthető.
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk.
Tudassuk az orvossal, ha mellékhatások jelentkeznek, vagy, ha 2 héten belül nem jön meg a várt hatás!
Mellékhatás lehet:
A petrezselyemolaj nagy mennyiségben fejfájást, szédülést, kiütést, valamint máj- és vesepanaszokat okozhat. A petrezselyemben található pszoralén, a növényeket betakarító mezőgazdasági dolgozókon bőrégéseket okozott
forrás: gyógynövény enciklopédia
Petrezselyem (Petroselinum crispum)
A petrezselyem gyakran használt népies nevei közé tartozik a petruska, petrezselem és a petrezsirom is.
A petrezselyem az ernyősök (Apiaceae) családjába tartozó kétéves növény, mely az első évben csak gyökeret és levelet, a második évben pedig magszárat fejleszt, melyen megjelennek a virágok, később pedig a termés. A petrezselyem vad fajai a Földközi-tenger környékéről és Nyugat-Ázsiából származik. Előfordulásában a növény kedveli a nyirkos, vizes helyeket, mert főként források környékén és patakok nyirkos partjain fordulnak elő.
A petrezselyem hatóanyagai közül a legfontosabb az illóolaj, azon belül is az apiol, pinén és a miriszticin. Ezen kívül a növény termése tartalmaz még flavonoidokat (apiint), nyálkát és zsírosolajat. A gyökérben megtalálhatóak a ftalidok, melyek illathordozók, a levélben pedig fellelhető a C-vitamin. A petrezselyem igen gazdag bórban és fluorban.
A növény erős vizelethajtó, mely segíti a szervezetet, hogy a felesleges vizet kiürítse. Elősegíti a vesekő és a vesehomok eltávolítását. Kiváló étvágyjavító, mert fokozza a gyomor-béltraktus működését. Hat a méhizomzatra és tónusfokozódást okozhat. A petrezselymet előszeretettel alkalmazzák különböző teakeverékek alkotórészeként. Meg található vizelethajtó és magas vérnyomás elleni teakeverékekben. Tudományos kutatások bizonyították, hogy a petrezselyem gátolja a hisztamin kiválasztását, mely allargiát okozhat. A magas bór tartalom elősegíti az ösztrogénszint megfelelő emelkedését Ezt a hatását a népi gyógyászatban is előszeretettel alkalmazzák. A népi gyógyászatban a menstruáció és a tejelválasztás elősegítésére, valamint a női nemi vágy fokozására használják, mert az ösztrogénhez hasonló hatással rendelkezik. A növény fluor tartalma erősíti a csontokat. Az élénkszínű petrezselyem alkalmas a kellemetlen szájszag megszüntetésére, mert a sok klorofill tartalom miatt hatékony szájfertőtlenítő. Az apróra vágott petrezselyem rendszeres alkalmazása rendszerint elmulasztja a véraláfutásokat is.
Vesebetegek és várandós nők csak nagy odafigyeléssel alkalmazhatják a petrezselymet, mert nagy dózisban, melynek már hatása van vesevérzést, és abortuszt okozhat! A petrezselyem illóolaja fokozza az anyaméh simaizomzatának az összehúzó képességét.
forrás: nepgyogyaszat.hu
|