Golgotavirág - Feszültség és álmatlanság ellen
Család: Passifloraceae; további tagok: édes lopótök és jamaicai lonc (jamaicai szulák)
Nemzettség és faj: Passiflora incarnata
Köznapi neve: golgotavirág
Felhasználható része: levelek
A golgotavirág évelő gyökeréről ágazó gyorsan kúszó és növekvő indák akár 9 m-es távolságra is elkúsznak, mielőtt elpusztulnak az első téli fagyokban. A mattzöld színű, 3 szegmensre tagolódó, mélyen erezett levelek 10-15 cm hosszúra is megnőnek. A mintegy 7 cm átmérőjű, enyhe bíborvörös árnyalattal színezett, édes illatot árasztó fehér virágok májusban nyílnak, majd tojásnyi nagyságú sárga, vagy narancssárga, ehető gyümölcsöt teremnek. A golgotavirág magról, zölddugványozással, vagy őszi gyökérhajtásról egyaránt jól termeszthető. A gazdag, enyhén savas, jól öntözött és jó lefolyású talajt kedveli, ahol bő fény éri, de a közvetlen erős napsütéstől árnyékolva van. Az évelő gyökér szívós, de a -10 C alatti hőmérsékletet nem éli túl. Az indák kerítésekre, lugasokra jól felkapaszkodnak. A leveleket általában virágzás idején a legjobb begyűjteni. Ha a virág kellő mennyiségű vizet kapott, a gyümölcsök ehetők és kellemesen édes ízűek.
Gyógyhatása:
Nyugtató, fájdalomcsillapító:
A golgotavirág olyan vegyületeket tartalmaz (maltol, etil-maltol, egyes flavonoidok), amelyek potenciálisan nyugtató hatással, más összetevői (harmala vegyületek) pedig potenciálisan serkentő hatással rendelkeznek. Több kutató, a vizsgálatok alkalmával arra jutott, hogy a növény összetett hatást gyakorol az idegrendszerre, - ami a serkentő tulajdonság ellenére -, enyhe nyugtató és fájdalomcsillapító hatásban összegződik, ezért e növény, számos ilyen, recept nélkül is kapható készítmény alapanyaga.
Emésztést serkentő:
Az emésztőrendszer belső sima izmait nyugtatja, ezért görcsoldó.
Nőgyógyászati problémák:
Mivel a szervezet többi sima izmaira is nyugtató hatást gyakorol, ezért menstruációs fájdalomcsillapítóként is felhasználható.
Sérülések kezelése:
Egy tanulmány beszámol a fájdalomcsillapítás, két másik tanulmány pedig arról, hogy számos gomba és baktérium ellen hatásos, alátámasztva az ősi indiánok gyakorlatát.
Receptek:
Elsősegélyként tegyünk a sebre a növény leveléből, vagy virágából, addig amíg alapos kimosásban, bekötésben részesítjük a sebet.
Nyugtató forrázat: egy teáskanál szárított levelet tegyünk egy csésze forró vízbe és 10-15 percig áztassuk. Álmatlanság ellen este egy csésze, egyébként maximum 3 csésze naponta, az ajánlott mennyiség.
Tinktúra: legfeljebb napi ¼ -1 teáskanálnyival fogyasszunk.
Amire vigyázni kell:
2 éves kor alatti gyermeknek ne adjunk golgotavirágot! Nagyobb gyermekek, illetve 65 év feletti felnőttek kezdetben csak enyhébb készítményeket fogyasszanak. Terhes nők tartózkodjanak a központi idegrendszert befolyásoló növények használatától. A kék golgotavirág (P.caeruela) nem gyógynövény és ciánt tartalmaz! Ha vásárolunk, győződjünk meg arról, hogy P. incarnatát vettünk! A golgotavirágot csak az orvossal megbeszélve használjuk.
Mellékhatás lehet:
hasmenés, gyomorpanasz
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|