Martilapu - A világ legrébebbi köhögéscsillapítója
Család: Compositae; további tagok: margaréta, gyermekláncfű, körömvirág
Nemzettség és faj: Tussilago farfara
Köznapi neve: partilapu, bikavirág, kereklapu, szattyú, lókörműfű, körömlapu, mostohalapu, farkastalpfű
Felhaszálható részei: levelek, virágzat
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. A vízpartok, nyirkos, nedves rétek, árokpartok évelő növénye.
Hogyan gyűjtsük?
A növénynek mind a virágát, mind a levelét hasznosítják gyógyászati célokra. Gyűjtési ideje márciusra (virágzás), illetve a nyári hónapokra esik.
Mi van benne?
A levélben nyálkaanyagok, cseranyagok, pirrolizidin alkaloidok (szenkirkin), flavonoidok találhatók. A virág cseranyagot, sárga festéket, nyálkát, némi illóolajat, fitoszterineket tartalmaz.
Mire jó?
A népi gyógyászatban az asztmás betegségben szenvedők a levelét pipába tömve füstölik görcsös köhögés ellen.
Kiváló gyógynövény légzőszervi betegségek esetén, de alkalmazzák rekedtség, köhögés ellen is. Köptető és gyulladáscsökkentő hatású.
Martilapu receptek:
forrázat: fél teáskanálnyi martilapulevelet 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Fogyasztása légzőszervi betegségek esetén javallt.
Amire vigyázni kell!
Kétéves kor alatti gyerekek ne adjunk martilaput!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, aki nem szenved alkoholizmusban vagy májbetegségben, a szokásosan ajánlott mennyiségben a martilapu teljesen biztonságosnak tekinthető. Pirrolizidin alkaloid tartalma miatt gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|