Tárkony (Artemisia dracunculus L.)
A tárkony szó görög eredetű, sárkányt jelent. A tárkonyt eleink mérges harapások, légzészavarokgyógyítására és altatónak használták.
Gyakrabban használt magyar nevei: tárkonyüröm, esztragon.
A tárkony a fészkes virágzatúak rendjébe tartozó növény. Őshonos Észak-és Közép-Ázsiában, a Kaukázusban és a Távol-Keleten.
Két faja ismeretes, az orosz tárkony és a francia tárkony. Magyarországon és Európa szerte a francia tárkonyt termesztik, amely illat- és aromaanyagban lényegesen gazdagabb.
Drogként föld feletti virágzó hajtását és illóolaját használják. A herba 0,5-2,8% illóolajat tartalmaz. Az illóolaj fő hatóanyaga az esztragol, amely aránya átlagosan 40%. Az illóolajon kívül cseranyag és keserűanyag is található még benne.
Hatóanyagai: aszkorbinsav, aszparagin, aszparaginsav, A vitamin, B1 vitamin, B2 vitamin, béta karotin, cink, C-vitamin, eugenol, fehérje, fellandrén, fenilalanin, fenol, foszfor, fruktóz, galluszsav, glicin, glutamin, glutaminsav, glükóz, gyanta, herniarin, illóolaj, jód, kálium, kámfor, karvon, koffeinsav, kumarin, leucin, limonén, linalool, magnézium, mangán, mentol, menton, nátrium, niacin, poliacetilén, prolin, rozmarinsav, rutin, szacharóz, Szálak, szalicilát, szalicilsav, szénhidrát, Szerin, terpének
Farmakológiai hatás
Kedvező hatással van az emésztésre, fokozza a gyomornedv-elválasztást, étvágyjavító, segíti az epe termelését a májban. Enyhe vérnyomás csökkentő hatása is ismert, de hosszan tartó alkalmazása ártalmas lehet a magas illóolaj tartalom miatt, ritkán allergiás reakciót válthat ki emberekből, valamint várandós és szoptatós anyukáknak nem ajánlott a fogyasztása!
A tárkony elősegíti a menstruációt, segíti a kimerültség leküzdésében és az idegek megnyugtatására is alkalmas.
A tárkony levele ásványi sókban, köztük jódban, A- és C-vitaminban gazdag. Teája étvágyjavító, emésztést serkentő, élénkítő hatású. A gyökér, melynek íze hasonlít az édesgyökér ízéhez, enyhíti a fogfájást.
forrás: nepgyogyaszat.hu
|