Cikória (Cichorium Intybus)
Család: Asteraceae, további tagok: őszirózsafélék
Nemzettség: Cichorium
Felhasználható részei: Őse a gyomként ismert mezei katáng, amelynek virágzatát forrázva gyógynövényként használják. Ebből alakultak ki a gyökeréért (pótkávénak) termesztett és a leveléért salátának termesztett változatok.
A cikória gyakori, kétnyári növény. Főgyökere erős, karószerű, virágzata fészkes virágzat, kék vagy kékesfehér színű. Levelei tojásdad alakúak, néhol lándzsásak.
Őse, a mezei katáng, az országban mindenhol megtalálható gyomnövény. Ágas-bogas szárán kék virágok nyílnak. Szántóföldeken, utak mentén, legelőkön, ugarokon és kis kertekben is megtalálható.
Nem igényel tápdús talajt, a laza, közepesen kötött talajokat kedveli.
Ahhoz, hogy konyhakertünkben cikóriát termesszünk, gondos előkészítésre van szükség. Magvetés előtt a földet mélyen fel kell ásni, és többször el kell gereblyézni, akár hengerezni. Kb. 30 cm távolságban szükséges a magokat elvetni a nyári hónapokban, május és júniusban. Az aránylag nagy távolságra azért van szükség, hogy a gyökereknek legyen hely a kifejlődéshez. A kikelt növényt rendszeresen meg kell tisztítani a gyomnövényektől, a sorokat ki kell egyelni. Meleget és egyenletes vízellátottságot igényel.
Mivel fagyérzékeny növény, így a gyökereket érdemes október közepén felszedni. Lombtalanításkor kb. 2 cm levélcsonkot szükséges hagyni, hogy a gyökér biztosan kihajtson. Ha ennél mélyebben vágjuk le a leveleket, a gyökér esetleg nem hajt ki.
Sajnos méltánytalanul mellőzzük a cikóriát, pedig az egyik legősibb és legértékesebb zöldségnövényünk.
Meghatározó szereplője a korszerű táplálkozásnak és a téli friss, zöldségválasztékot bővíti.
Hatóanyagai: cholin, cieholin, inulin, laktukin, gyümölcscukrok.
Rosttartalmának köszönhetően segíti az emésztést. Ásványi sót, kalciumot, káliumot, foszfort, meszet tartalmaz. Közel annyi A-vitamin található meg benne, mint a sárgarépában, C-vitamin tartalma jelentéktelen. Gyökerében tejnedv, valamint 15% inulin található, ez utóbbi adja a cikóriakávé kesernyés ízét. A gyökere mellett a levelében is található tejnedv.
A cikória gyökerét pótkávé- és inulingyártásra használják.
A cikóriából nem csak kávét készítenek, hanem számos jellegzetes étel is készíthető belőle.
Rózsáját meg lehet főzni, sütni, kellemes krémlevest készíthetünk belőle. Köretként húsok mellé adhatjuk. Salátaként is elkészíthetjük.
Ha nyersen megízlelt levelek keserűek lennének, néhány órára sós-ecetes lében kell áztatni őket.
A leszedett cikória hűvös helyen sokáig friss marad, hosszú hetekig eltartható.
Az ismeretlen cikória
A fiatalabb korosztálynak nem mond semmit ez a név - megmondom őszintén nekem sem mondott. Amíg el nem kezdtem kutatni és egyre több érdekesség derült ki erről a különös zöldségnövényről. Ha tudna mesélni…
Cikória történet
A cikória őse a hazánkban gyomként is előforduló katáng, ebből a növényből fejlődött ki a gyökeréért termesztett cikória és a leveléért, ill. hajtásáért nevelt salátacikória.
Már a görögök és a rómaiak is ismerték a vad és a termesztett cikóriát. Horatius még be is számolt jótékony hatásáról és finomságáról az "Ódás Könvv"-ében. Így írja; "Ahhoz, hogy jól megvacsorázzak, olíva, cikória és könnyű mályva kell nekem". Főleg Európában terjedt el, azon belül Franciaországban, Belgiumban, Olaszországban és Hollandiában. Kis hazánkban is egyre népszerűbb a fogyasztása.
Tudta?
|
A cikória név pontos eredetét a mai napig nem tudják. Egyesek szerint az olasz cuccerere (aláfut) szóból származik. Még mások szerint a név egyiptomi eredetű. Az arab orvosok Intybus-nak nevezték, és gyógynövényként vált ismertté. |
Ismerd fel!
Lehet, hogy már találkozott vele csak éppen nem tudta, hogy milyen is valójában. Formája hosszúkás, színe halvány. A sötét, meleg helyen fejlődő tőrózsák fehér vagy halványsárga, csúcsuk felé enyhén zöld levelekből állnak. A levelek világos színe és zsengesége a fénytől védett helyen való hajtatás eredménye. A kellemesen ropogós levelek enyhén kesernyés ízűek.
Kávépótló
A gyökeréért nevelt cikóriát pótkávék készítésére használják. Ugyanis gyökereiből kávéalapanyagot lehet készíteni.
Termesztése a 17. században indult meg, míg a hajtatott salátacikóriáé csak a 19. században. Ma már nem olyan elterjedt a fogyasztása, pedig annak idején szinte mindenki ezt a fajta kávét fogyasztotta. Hisz ki nem ismeri a maci gyermekkávét, ami ma is nagy népszerűségnek örvend. Egyrészt sokkal egészségesebb, mert tápértéke és fehérje aránya is magasabb. Másrészt segítségével könnyebben megszabadulhatunk a kávétól és annak káros hatásától. Nálunk Győr-Sopron és Vas megyében termelték, de ez mára már jelentéktelenné vált.
Jótékony hatása
Mint már kiderült a cikória jótékony hatását már elég korán felismerték. Gazdag magnéziumban, A-vitaminban, folsavban és ballasztanyagokban. Ezen kívül még tartalmaz szénhidrátot, zsírt és fehérjét, valamint kalciumot, káliumot, foszfort, vasat, B1-, B2- és C-vitamint, niacint.
Őséhez hasonlóan használják gyógynövényként. Ugyanis serkenti a májműködést, az anyagcserét. Segíti az emésztést. Gyulladáscsökkentő, élénkítő és hashajtó hatású. Cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. Tudományos kutatások támasztják alá, hogy kedvezően hat a vastagbél mikroflórájának egészséges összetételére és élettani szerepére. Rákepidemiológiai vizsgálatok bizonyítják, hogy csökkenti a vastagbél rákosodásának általános kockázatát.
Mit lehet csinálni belőle?
A cikória nyersen, főzve és sütve is fogyasztható. Levesként és húsok köreteként is kiválóan tálalható. Nagyon finom salátának édes vagy savanykás gyümölcsökkel, dióval, más leveles salátákkal, sárgarépával, zöldpaprikával és paradicsommal. Fűszere a citromlé, a fehér bors, a curry, a kapor, a gyömbér, a szerecsendió, a pirospaprika és a petrezselyemzöld.
Alkony saláta
Hozzávalók: cikória, paradicsom, uborka, retek, bors, ecet, olívaolaj.
A cikóriát leveleire tépkedjük, és alaposan megmossuk. A többi zöldséget szintén megmossuk, és karikákra vágjuk. Nem keverjük össze, hanem már magára a salátás tányérokra rétegezve elhelyezzük. Legalul a cikória, fölötte a paradicsom, az uborka, tetején pedig a retek. Közben sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, majd a végén ecettel és olívaolajjal meglocsoljuk.
Cikóriasaláta
Hozzávalók: 1 fej piros cikória, 2 db paradicsom, 2 szál tavaszi zöldhagyma, petrezselyem, só, ecet.
A cikória közepét kivágjuk és a leveleket apró darabokra összetépjük. A paradicsomot, petrezselymet és zöldhagymát felvágjuk és hozzáadjuk a cikórialevelekhez. Majd öntetként az olajat, ecetet és a sót összekeverjük, és a salátához öntjük.
Receptek innen - onnan
Sült cikória hagymával
Hozzávalók
4 fej cikória
3 lilahagyma
2 ek világos nádcukor
Fél tk chili pehely
2 ek olívaolaj
2 ek almaecet
Elkészítés
A sütőt 180 fokra előmelegítjük.
A cikóriákat félbe vágjuk, a hagymákat megpucoljuk, gerezdekre vágjuk.
A cikória feleket elrendezzük egy tepsiben, köréjük szórjuk a hagyma gerezdeket.
Megszórjuk a cukorral és chili pehellyel, majd lelocsoljuk az ecettel és olajjal.
25-30 percig sütjük a bemelegedett sütőben. Akkor jó, amikor karamellizálódik a cukor.
Narancsos cikória saláta
Hozzávalók
1 narancs
1 vérnarancs
2 fej cikória (fehér)
1 maréknyi petrezselyem zöld
1 ek friss oregánó levelek
1 kis fej lilahagyma
5 dkg fekete olívabogyó
10 dkg feta sajt
10 dkg dióbél
Öntethez
3 ek olívaolaj
1 ek vörösborecet
(esetleg kevés cukor, méz, ha az ecet túl savanyú)
Elkészítés
Az öntetet elkeverjük, félretesszük.
A hagymát vékony csíkokra felszeleteljük.
A cikóriát levelekre bontjuk, a torzsos végét levágjuk.
A narancsokat megpucoljuk (a fehér hártyát is), 1 centis karikákra felszeleteljük.
A narancsszeleteket egy tálban vagy nagy tányéron elrendezzük, rászórjuk a cikória leveleket, az hagymaszeleteket majd az olajbogyókat és az aprított zöldfűszereket.
Lelocsoljuk az öntettel, kissé elkeverjük.
Tálalás előtt a fetát és dióbelet rámorzsáljuk.
Cikória és zellerszár saláta
Hozzávalók
1 cikória
2 szál zellerszár
1 gerezd fokhagyma (préselve)
3 ek görög joghurt (vagy tejföl)
1 ek olívaolaj
opcionális: 6 db dióbél vagy1 csokor újhagyma vagy 1 alma
Só, bors
Elkészítés
A cikóriát és a zellerszárat felszeleteljük.
Elkeverjük az olajjal, joghurttal és a fokhagymával. Fűszerezzük ízlés szerint.
Belekeverjük a szezonális extra alapanyagokat.
Szezonális variációk
Télen adjunk a salátához apróra vágott dióbelet – kiválóan passzol télies vendégváró főételek mellé!
Tavasszal adjunk hozzá egy csokor apróra vágott újhagymát – nagyon finom szendvicstöltelék!
Nyáron frissítsük fel 1ek citromlével, és egy citrom reszelt héjával – ideális grillezett húsok, halak mellé.
Ősszel adjunk hozzá 1 kis almát szeletelve (diót is adhatunk hozzá) – remek piknik salátaként!
forrás: nepgyogyaszat. hu, vitaminsziget.com, tutureceptek.hu
|