Mentafélék - A csodálatos mentol
A borsmentát (Mentha piperita) és a fodormentát (Mentha crispa L.) egyaránt használják a gyógyításban, s hatásuk is hasonló, de a ízesebb és hatásosabb is. És jövevénynek is a legújabb (lásd még: , , , ).
A fodormenta volt az eredeti gyógynövény. A borsmenta csak később jelent meg, a különböző fodormenta fajok természetes hibridjeként. A szakértők nem egészen biztosak, milyen fajok kombinációja hozta létre a borsmentát, s valóban mikor jelent meg a fűszeresebb növény.
Az összes mentafajtát egy növénynek tekintették 1696-ig, amíg egy brit botanikus különbséget nem tett köztük.
A világ legrégebbről fennmaradt orvosi leírása, az Ebers-féle papírusztekercsek is megemlítik a növényt. Egyiptomból került Palesztinába, ahol adóként is elfogadták. Lukács evangéliumában (11:42) Jézus így szidja a farizeusokat: „De jaj nektek farizeusok! Mert megadjátok a dézsmát a mentából ... de hátra hagyjátok az ítéletet és az Isten szeretetét."
A menta a Szentföldről került Görögországba, s hamarosan a mitológiai történetekben is olvashattunk róla. Plutó, az alvilág istene, szerelembe esett a gyönyörű nimfával, Minthével. Plutó isten felesége Perszephoné féltékenységében azonban Minthét növénnyé változtatta. Pluto már nem tudta visszahozni szerelmét az életbe, de a növényt finom illattal ajándékozta meg és a nimfáról nevezte el.
Az amerikai telepesek látták, hogy az indiánok a náluk honos mentafajtákat köhögés, mellkasi vérpangás és tüdőgyulladás kezelésére használták. A telepeseknek köszönhetően a fodormenta és a borsmenta gyorsan elterjedt. A fodor és a borsmenta egyaránt aromás illóolajának köszönheti gyógyító értékeit. A borsmenta olaja főleg mentolt tartalmaz, míg a fodormentáé a hasonló szerkezetű vegyületet, a karvont is. A két anyagnak hasonló tulajdonságai vannak, de a mentol hatásosabb.
Remek dolog az ebéd utáni menta. A mentol - görcsoldóként - nyugtatja az emésztőrendszer sima izmait. Német és orosz vizsgálatok kimutatták, hogy a borsmenta segíthet megelőzni a gyomorfekélyt, és serkenti az epekiválasztást. Alkotórészként előnyösen befolyásolja a különböző gyomorsav-közömbösítő szerek tulajdonságait.
Számos fájdalomcsillapító krémnek az alkotórésze.
A mentolgőzök valóban segítenek az orr-, és a homloküregi és mellkasi vérpangásokon. A borsmenta - elsősorban pangáscsökkentő hatás miatt - közönséges megfázásokra jóváhagyott orvosság.
A borsmenta illóolaja tenyészedényben - számtalan baktériumot, valamint az ajak- és a nemi szervi herpeszt okozó Herpes simplex vírust is elpusztítja. E felfedezés némi hitelt ad a borsmenta sebek és hörghurut kezelésében való hagyományos használatának.
A görcsoldók nemcsak az emésztőrendszer sima izmait, hanem más sima izmokat, így a méhét is csillapítják. Számos gyógynövénykönyv ajánlja a borsmentát terhességi hányinger ellen. Egy folyóirat azonban megállapítja, hogy gyógyszermennyiségnyi töménységben a borsmenta elősegítheti a menstruációt.
Bosmenta receptek:
Sebekre, égésre, horzsolásra és herpeszre:
tegyünk néhány csepp illóolajat az érintett felületre.
Pangáscsökkentő vagy emésztést elősegítő forrázat:
1 - 2 teáskanálnyi szárított növényt egy csésze forró vízben, 10 percig áztassunk. Naponta legfeljebb 3 csészével fogyasszunk! A borsmentának élesebb íze van, mint a fodormentának, hűsíti a szájat.
Tinktúra: naponta háromszor, ¼ - 1 teáskanállal fogyasszunk.
Ülőfürdőhöz töltsünk meg egy zacskót száraz növénnyel, hagyjuk a melegvizet átcsorogni.
Amire vigyáznunk kell!
Nem ismeretes olyan közlemény, amely arról számolt volna be, hogy a szárított növény - akár borsmentáról, akár fodormentáról van szó - problémát okozott volna. Ritka esetben azonban a tömény illóolaj éles, csípős illata émelygést okozhat a gyermekeknél.
Figyelmeztetés: Lenyelve a tiszta menta méreg! Olyan kicsi mennyiség, mint kb. 2 gramm, végzetes lehet. A borsmenta tiszta illóolajának szintén vannak mérgező hatásai.
Higított mentakészítményeket kellő óvatosság mellett 2 évesnél fiatalabb gyermeknek is adhatunk. Egészséges felnőttek, a nem állapotos és a nem szoptató nők számára a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető.
A mentafélék kevésbé ismert fajtája a bugás macskamenta, melynek latin neve - Nepeta pannonica - is elárulja, hogy hazánkban őshonos növényről van szó, melyet a népgyógyászat régóta használ. Furcsa nevét onnan kapta, hogy a levélből kiszabaduló illatanyag rendkívüli mértékben vonzza a macskákat.
A magyar néphit azt tartja, hogy táltosaink itala a bugás macskamenta volt. Erdélyben elsősorban nyugtató hatását ismerik, Szlovákiában pedig emésztésjavításra használják.
Mint a mentaféléket általában, ezt is elsősorban fertőtlenítésre és megfázásos betegségek gyógyítására használjuk. Kiváló hurutoldó, köhögésre, torokgyulladásra eredményesen használható. A benne található hatóanyag rokonságban van a valeriana officinalis, a macskagyökér egyik hatóanyagával, így idegnyugtató hatása is van.
Nemcsak megfázásra, hanem influenzás megbetegedésekre, és azok megelőzésére is kiválóan alkalmas ez a kivételes növény. A téli időszakban különösen, de megelőzésre akár egész évben is ihatja mindenki ennek a nagyon jóízű gyógynövénynek a teáját. Megelőzésre heti 2 csészével ajánlok, betegség esetén pedig napi 2-3 csészével is lehet inni belőle. Elkészítése: egy csapott evőkanál teafüvet leforráznak 2,5 dl vízzel, lefedve állni hagyják 10-15 percig, ízesítés nélkül vagy kevés mézzel fogyasszák. Jó íze miatt élvezeti teának is kiváló, ráadásul korlátozás nélkül, bármeddig iható.
Nálunk a Bükk hegységben egész mezőket borít be a macskamenta. A tiszta, vegyszermentes környezetben gyűjtött, az átlagosnál bizonyítottan magasabb hatóanyagú gyógynövényekkel egészen biztosan elkerülhetik az idei télen a náthát!
forrás: Gyógynövény enciklopédia, balintcseppek.hu
|