Vadcseresznye - Jó ízű, köhögés elleni gyógynövény
Család: Rosaceae; további tagok: rózsa, szilva mandula, sárgabarack
Nemzettség és faj: Prunus Serotina, Prunus Virginiana
Köznapi neve: vad feketecseresznye
Felhasználható részei: gyökér, belső fakéreg
A vadcseresznye Amerika egyik legnagyobb fája, néha eléri a 30 méteres magasságot. Az Új-Skócia, Florida, Texas és Nebraska által határolt területen él. Törzse durva, fekete kéreggel borított, amely lemezekben leválik. A gyökér kérgét le kell hámozni. Mindkét kéreg gyógyszer, és bár eléggé különbözőek, egyaránt vadcseresznyekéregként ismertek. Ovális, fűrészes szélű levelei ragyogó zöldek. Késő tavasszal fehér, apró virágokat hoz, amelyekből borsó nagyságú, lila bogyók fejlődnek. Ősszel gyűjtsünk néhány fiatal ágat és hántsuk le. Eltartása egy évre szavatolt.
Gyógyhatása:
Köhögés:
Számos indián törzs nyugtatóként, megfázások, köhögés, hasmenés, szülési fájdalmak orvoslására alkalmazták. A telepesek átvették a növény használatát, és a fentiek mellett hörghurutot, szamárköhögést, tüdőgyulladást is ezzel gyógyították. Manapság a herbalisták köhögés, asztma, hörghurut ellen javasolják.
Nyugtató:
Ajánlott mennyiségben a növény ciánsav nevű hatóanyaga enyhe nyugtatónak és idegcsillapítónak minősül, ami hasonlít a ciánhoz, tehát ne lépjük túl a javasolt adagot!.
Mérgezési tünetek: görcsök, izomrángás, nehéz légzés, illetve beszéd.
Vadcseresznye receptek:
Forrázathoz csészénként egy teáskanálnyi őrölt kérget tegyünk forró vízbe, 10 percig áztassuk napi legfeljebb 3-szor igyunk!.
Kellemesen illatos, kissé fanyar ízű. Adjunk hozzá citromot, cukrot, mézet, vagy keverjük normál teához.
Tinktúra: ¼ - ½ teáskanállal naponta, nem több mint 3 alkalommal fogyasszunk.
Amire vigyázni kell:
A vadcseresznye levele, kérge, és gyümölcse mérgező ciánsavat tartalmaz! A levél sokkal mérgezőbb, mint a kéreg. Terhes nőknek nem javasolt a vadcseresznye fogyasztása!
Kétéves kor alatti gyerekek ne kapjanak vadcseresznyét!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőtteknek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a szokásosan ajánlott mennyiségben teljesen biztonságosnak tekinthető.
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk.
Tudassuk az orvossal, ha mellékhatások jelentkeznek, vagy, ha 2 héten belül nem jön meg a várt hatás!
Mellékhatás lehet:
A szakirodalom nem említ esetet, amikor a vadcseresznye az ajánlott mennyiségben problémát okozott volna.
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|