Jázminpakóca (Stevia rebaudiana)
A répa- vagy nádcukor helyett kalóriamentes édesítő alternatívát jelent ez a növény, melyet a cukorbetegek is korlátlanul fogyaszthatnak. A fehércukornál 30-szor édesebb, és élettanilag jótékony hatású, az édességét nem szénhidrátok, hanem az íze adja.
Az édes méregként emlegetett fehércukor az élelmiszeripar által előállított, finomított és koncentrált anyag. Fogyasztásával kiraboljuk saját szervezetünk vitamin- és ásványi anyag készletét, mivel annyira tömény idegen anyagként érzékeljük, hogy lebontása, és a szervezetből történő „kisöprése” során azonnal mozgósítani kell értékes készleteinket – inzulint a hasnyálmirigyből, kálciumot a csontokból, magnéziumot, káliumot, rezet, krómot a szövetekből, szervekből. Mivel ez a ’rablás’ átfogóan, az egész szervezetre vonatkozóan történik, szinte észrevétlenül megy végbe. Egyszer csak azt vesszük észre, hogy nem olyan szép fehérek a fogaink, sőt, érzékenyebbek, vagy szuvasodnak, fáradékonyabbak vagyunk, nem jól működnek reflexeink. Rendszeres fogyasztása egy különféle betegségeket okoz - néhány közülük: visszértágulat, vérrög-kialakulás, hiperaktivitás, koncentrációs zavarok, rák, ősz haj kialakulása, öregedési folyamat, candidiázis, cukorbetegség, arteriális érelmeszesedés, csökkenti a növekedési hormon hatását, vakbélgyulladás, ételallergia, depresszió, székrekedés, hormonális zavarok. Gyakran okoz agresszív, támadó viselkedést – főleg gyerekeknél észrevehető ez – és, amitől a folyamat öngerjesztővé válik: függőséget! A fehér cukorról való leszokás hasonló önmegtartóztatást igényel, mint más szenvedélyekről való lemondás.
A fehér cukor kedvezőbb alternatívái a természetben eredeti formájukban megtalálható édesítőszerek, mint a méz, a nádcukor, vagy a Stevia rebaudiana (sztévia). Utóbbi a krizantémokkal rokon növény, melynek levelei tartalmazzák az édes ízért felelős glikozidokat. Nevének első tagját egy spanyol botanikusról kapta, majd 1888-ban az olasz Rebaudi olasz tudósról nevezték el a százféle közül az édes fajtát. A növény Paraguayban őshonos, ahol egy méter magasra növő, 40-50 évig élő cserje. Termőhelyén, a magas fennsíkokon nincs tél, a nyár pedig hűvös. Hazánkban csak a nyári időszakban lehet szabadban tartani, igazán jól szeptemberben érzi magát. Teleltetésekor 5-10 fokon életciklusát szünetelteti, de akkor is vigyázni kell arra, hogy talaja ne száradjon ki teljesen.
A Stevia gyógynövényként is ismeretes: bőrregeneráló hatását a guarani indiánok sérüléseknél, bőrbetegségeknél használták. Elősegíti a hegesedést, kitűnő borotválkozás utáni arclemosó készíthető belőle. Az indiánok gyógyteáinak nélkülözhetetlen összetevője volt.
1931-ben egy francia tudós fehér por formájában vonta ki az édes ízért felelős glikozidokat. Ez a por háromszázszor, a szárított levél pedig harmincszor édesebb, mint a cukor. Az édes ízért felelős anyag lebomlás nélkül halad át a tápcsatornán, vagyis szénhidrátmentes.
Dán és brazil tudósok szerint a II. típusú cukorbetegség ellen nagyon ígéretes, jótékonyan hat a hasnyálmirigyre. Enyhíti az inzulinfüggést, szabályozza annak szintjét. Európai tanulmányok szerint vérnyomáscsökkentő, a hasnyálmirigy működését támogatja. Semmilyen mellékhatása nincs.
Ízanyaga főzés hatására nem bomlik le, fogyasztása nem okoz fogszuvasodást. Meggátolja számos baktérium és vírus szaporodását, hatékonyan alkalmazható szájfertőzések és influenza esetén.
Leveleiben A, C, D, E, P vitaminok találhatók, és Ca, Mg, K, P, Zn, FE, Co, Mn szerves kötésben. Hatóanyagai miatt a következő betegségekre javasolt a növény fogyasztása: cukorbetegség, candidiázis, elhízás, érelmeszesedés, magas vérnyomás, allergiák, immunrendszeri betegségek, szájüregi betegségek, gyomor és emésztőrendszer megbetegedései.
Felhasználása:
Legegyszerűbb, ha a jázminpakóca szárított leveleit leforrázzuk, és negyed órányi áztatás után használjuk fel. Vigyázzunk, mert az eredmény nagyon édes is lehet: ha édesítőszernek készítjük, két dl vízhez egy evőkanálnyi levelet vegyünk, ha csak a teánkat szeretnénk ízesíteni, 1-2 levélke elegendő. Előbbit, mellyel édesíthetünk italokat, müzlit, kását, süteményeket, leszűrve, hűtőszekrényben tároljuk a felhasználásig. A porrá őrölt leveleket felhasználhatjuk, mint lisztadalékot tortákba, süteményekbe.
Gyors törzsoldat, meleg eljárással: Az elmorzsolt szárított leveleket egy kotyogós kávéfőző tartályába tesszük. Maximális mennyiségű vízzel felöntjük a szerkezetet, és kifőzzük, átlúgozzuk a leveleket. Az így nyert oldatot félretesszük, és a kotyogóba újra vizet töltünk, és az előbb egyszer már kifőzött leveleket újra kifőzzük. Ezt további két alkalommal megismételjük. Az első két kifőzött oldatot édesítésre, és tartósításra használjuk, a többi pedig teakeverékek ízesítésére alkalmas. A meleg eljárás előnye, hogy szinte az összes ízanyag kioldódik a levelekből. Hátránya, hogy hőhatásra érzékeny, lebomló vitaminok jelentős része megsemmisül.
Lassú törzsoldat, hideg eljárással: Egy púpozott evőkanálnyi elmorzsolt stevia levelet fél liternyi felforralt, majd kézmelegre visszahűtött vízben elkeverünk, majd 12 órán át állni hagyjuk. Ezt követően leszűrjük, majd a felázott leveleket ugyanezzel a módszerrel ismét beáztatjuk. A két oldatot végül külön-külön, vagy összeöntve is használhatjuk édesítésre, tartósításra. Ezzel a kíméletes eljárással a levél teljes hatóanyagtartalma a törzsoldatba kerül. A kilúgozás hatékonysága tovább fokozható, ha azt gyógyszertári minőségű desztillált vízzel végezzük.
Teakeverék készítése: A teakeverékhez közvetlenül is hozzákeverhetjük a stevia leveleket, és azokat egy menetben forrázhatjuk le. Érdemes először csak kevés steviát bekeverni, mert nagyon édes!
Levélőrlemény felhasználása: A szárított levélből készült őrlemény (liszt) közvetlen édesítésre használható. Nem kell oldatot készíteni belőle, hanem egyből az édesítendő, tartósítandó alapanyagba keverhetjük. A süteményeknél a lisztbe, vagy a töltelékanyagba is bekeverhető. Az őrleményt jól záródó üvegben tároljuk.
Forgalomban bioboltokban kapható szárított levél, levélőrlemény, por, folyékony steviol-glikozid-kivonat formájában. A levél használata a leggazdaságosabb! Alkoholos szirup formája kerülendő, mivel az alkohol a májra, lépre, hasnyálmirigyre pusztító hatással bír.
Jázminpakóca – alias Stevia Rebaudiana
A jázminpakóca – „édesfű” – a fészkesek családjába tartozó szubtrópusi, Dél Amerika déli részén Paraguay és Brazília őserdőiben honos, évelő, értékes növény. Imádod az édeset, de félsz a kilóktól? Vagy egyszerűen utálod a cukrot, unod a mézet, nem ízlik a mesterséges édesítőszer, meg egyáltalán… Ha cukorbeteg vagy, fogyókúrázol vagy csak egyszerűen szeretnél egészségesebben élni, akkor a Sztívia a te édesítőszered is!
Előélete
- A dél-amerikai indiánok által már évszázadokkal ezelőtt felfedezett növény, egy olyan természetes édesítőszer, melynek levelei 30-szor édesebbek a répacukornál, kivonatai pedig akár 300-szor is édesebbek. Levét a guarani indiánok cukor helyett használják, a maté teát édesítik vele. De a sztíviából nyert folyadékot alkalmazzák a sebek, vágási sérülések gyors gyógyítására. Egyik érdekes tulajdonsága, hogy segít megakadályozni a hegesedést.
- Európába az 1800-as években került, de nem vált népszerűvé, mert a kertészeknek nem sikerült termesztésbe vonniuk. Elterjedése a II. Világháború cukorhiányának köszönhető. Néhány országban termesztik.
- Dugványról szaporíthatjuk. Egynyáriként, cserépben mi is nevelhetjük. Kertészetekben, Biopiacon beszerezhető.
Mi is a „sztívia”?
A Stevia családba tartozó 154 faj közül csak kettőnek édesek a hajtásai, a Rebaudianan Bertoni az egyik. Ami egyedi benne, hogy leveles hajtásai édesek.
Kisebb, bokrosodó, évelő lágyszárú, 60-90 cm magas, átellenesen elhelyezkedő fogazott levelekkel, szőrözött hajtásokkal. Fészekvirágzata fehér, csöves, váltivarú virágokból áll. Apró fehér virágait nyáron hozza. Hajtásainak, leveleinek édesítő tartalma a virágzást megelőzően a legmagasabb.
Megszárított, őrölt hajtásai, levelei használhatók.
Egyben - gyógynövény, édesítőszer, tartósítószer, bőrápolószer.
Mit tartalmaz?
- Különleges dipertin glikozid a sztívia leveléből izolált, erősen édes ízű szteviozid, amely természetes ízesítőként alkalmazható.
- A szárított leveleiből készített őrlemény 30x olyan édes, mint a kristálycukor.
- Ha pedig kivonják leveleiből az édességért felelős molekulákat, 300x édesebb anyagot kapnak. (1 kg sztívia kristály előállításához 12 kg levélre van szükség.)
- Ásványi anyagokat – Ca, Mg, K, P, Zn, Fe, Co és Mn.
- Vitaminokat – A, C, E, P és
- Beta-karotint, Nikotinsavat, egyedülálló illóolajokat, aminosavakat, pektineket.
Mire jó?
- Egyszerűen mindenbe, amibe egyébként cukrot tennénk.
A világ különböző részein (Paraguay, Brazília, Mexikó, Japán, Kína, Dél-Korea, Malajzia, Thaiföld) ételek és italok édesítésére használják.
Főzésre is alkalmas, mert a hatóanyaga nem bomlik le a melegítéstől. Az intenzív édes ízért felelős steviol glycoside-ok az aszpartámmal ellentétben, főzés, sütés, pH-változás esetén sem bomlanak le, így a Stevia a cukor teljes körű helyettesítője lehet!
Például Japánban vagy Brazíliában több évtizede használják ezt a növényt élelmiszerként, és mindmáig egyetlen káros hatást sem regisztráltak. Fogyasztása nem okoz fogszuvasodást, és az ázsiai több évtizedes használat alatt egyetlen mellékhatásos esetet sem jegyeztek fel.
- És amúgy is több mindenre hasznos, … Komoly kutatások nem csak a veszélytelenségét, hanem tucatnyi gyógyhatását is bebizonyították.
A Sztívia javasolt a következő problémáknál:
cukorbetegség,
candidiozis,
elhízás,
allergiák,
érelmeszesedés,
magas vérnyomás,
immunrendszeri megbetegedések,
vérbetegségek,
szájüreg problémák,
vesebetegségek és
emésztőrendszeri megbetegedések.
A Sztívia harmonizálja szervezetünk egyes rendszereit is.
Javítja a szövetek oxigénellátását.
Normalizálja az anyagcserét és a fermentációs rendszerek működését.
Csökkenti a vér koleszterinszintjét, segít a vashiányos állapotokban.
Biztosítja az immunomodulációs, stresszellenes, májvédő és gyulladásgátló hatásokat.
Visszaállítja az érrendszer periférikus mikrokeringését.
Semlegesíti és eltávolítja a szervezetünkben felhalmozott méreganyagokat, radionukleidokat is.
Táplálja az endorkrin rendszert, serkenti az inzulintermelést, helyreállítja a vércukorszintet.
Stabilizálja a vérnyomást, serkenti a vizelet-kiválasztási rendszer működését.
- Cukorbetegek is fogyaszthatják.
A vércukorszintre nincs hatása, sőt még kissé növeli is a glükóztoleranciát, ezért cukorbetegek számára ajánlott.
Néhány dán és brazil tanulmány szerint a 2-es típusú cukorbetegség ellen is ígéretes, enyhíti az inzulin-függést, szabályozza az inzulinszintet. Más tanulmányok vérnyomáscsökkentő, hasnyálmirigy-segítő hatásairól számolnak be.
- Hypoglikémia (túl alacsony vércukorszint)
Tudományos kutatásokból fény derült arra, hogy a sztívia szabályozza a vércukor-szintet a testben, ezáltal segíti a máj és lép működését is.
- Magas vérnyomás
A tanulmányok tanúsága szerint a sztívia segít a magas vérnyomás csökkentésében.
- Gyulladások
A sztívia meggátolja sok káros baktérium és vírus szaporodását, így hatékonyan alkalmazható megfázás, influenza és szájfertőzés ellen is.
- Bőrbetegségek
Paraguay-ban a guarani indiánok már több száz évvel ezelőtt is a sztíviából nyert folyadékot alkalmazták a sebek gyors gyógyítására. Egyik érdekes tulajdonsága, hogy segít megakadályozni a hegesedést. Alkalmazzák még dermatitis, eczema, seborrhoea ellen is. Bőrregeneráló hatása miatt sokan kozmetikai célokra használják.
- Emésztés
Teaként fogyasztva a sztívia hatékonyan javítja az emésztést, és hasfájás esetén is segítséget nyújthat.
Ráadásul fogyasztása nem hizlal, mivel a benne lévő - az édes ízt adó - glükozidok energiatartalma alacsony.
- Candida
Gombaölő hatása miatt kiválóan alkalmas Candida kúra alatti édesítésre.
Használata – egyszerű
Élő növény, szárítmány, por és csepp formában kapható.
- Egy levelet kell a hideg vagy meleg italhoz keverni, vagy főzés közben az edénybe dobni, s mivel a cukormolekula "hőálló", a főzés hatására sem csökken édessége.
- A sztíviának nincsenek ellenjavallatai. Meghűlés ellen vagy egyszerűen édesítőszerként a Stevia mindenki számára javasolható korhatár nélkül.
- A Stevia magában is finom, de általában más teákkal szokták fogyasztani, viszont könnyű túlédesíteni, mert nagyon kevés kell belőle, ezért eleinte inkább készítsünk egy erős főzetet (egy púpozott evőkanálnyi egy pohár forró vízre, 10 perc múlva máris kész a napi adagunk). Ezt a teaalapot ízlés szerint lehet hozzáadni más teákhoz, müzlikhez, kásákhoz stb. A levélőrleményt használják süteményekbe, tortákba, piskótákba.... Kibírja a 200 fokos sütést. Ügyeljünk a mennyiségekre, mert könnyű túlédesíteni a termékeket vele.
- A Stevia folyékony kivonatát használják nem csak édesítőszerként, de kozmetikumként is, mert kiváló bőrregeneráló, ránctalanító, fertőtlenítő. Férfiak borotválkozás után szokták használni.
Receptek:
- Sztívia kivonat készítése Stevia leveléből
Hozzávalók:
- 2dl víz
- 20-25gr Stevia levél
Forraljuk fel a vizet, adjuk hozzá a Stevia leveleket és két percig forraljuk.
Ezután szűrjük le, majd forró vízben kifőzött üvegcsébe töltsük.
Az így elkészített Stevia oldat hűtőszekrényben 6 hónapig eltartható.
- Tea
Egy maréknyi csipkebogyót, egy evőkanálnyi szárított Steviát, egy csipetnyi citromfüvet öntsünk le 7 dl forralt vízzel és takarjuk le 15 percre. Érdemes tovább kísérletezni ezzel a "mézes levéllel", pl. hozzáadni kedvenc gyógyfüves teáinkhoz, kipróbálni újabb recepteket.
Mazsolás muffin
Hozzávalók:
Ezeket összekeverni az egyik tálba.
- 200 gr teljes kiőrlésű liszt
- 1 ek. szódabikarbóna
- 1 csipet tengeri só
- 3 evőkanál őrölt lenmag (kb. 25g)
- 2 ek. stevia
A következőket egy másik tálban külön, és a végén a lisztes tálhoz hozzákeverni:
- 10 dkg áztatott mazsola
- 2 ek. FE-min tojáspor
- 1 pohár tönkölytej, vagy rizstej, zabtej, mandulatej
Elkészítés:
- Legjobb azzal kezdeni, hogy bekapcsoljuk a sütőt kb. 200 fokra. Amíg ezeket előkészítjük és kevergetjük, a sütő melegszik.
- A muffin sütő formát/tepsit kiolajozzuk, vagy direkt erre a célra kapható papírral kibéleljük (ha nincs spéci tepsi, a papírok is jók egy normál tepsibe beállítva), majd 3/4 részig megtöltjük a tésztával.
- Kb. 20 percig sütjük. (Egy hústűvel meg lehet nézni, hogy készen van-e, ha már gyanúsan feljött és pirulgat, ha tisztán húzod ki a sütiből a hústűt, akkor OK.)
Vaníliás süti
Hozzávalók:
- 25 dkg teljeskiőrlésű liszt
- 20 dkg ghi
- 1 mokkáskanál stevia por (20gr-os (fehér színű) fajtából), közben kóstolgatni.
- 1 késhegynyi őrölt fahéj
- 2 kk. szódabikarbóna
- 10 dkg darált dió vagy mandula, mogyoró
- 1 késhegynyi őrölt Bourbon vanília
Elkészítés:
- A hozzávalókat összegyúrni.
- A tésztát laposra nyújtani és formákra szaggatni.
- Olívaolajjal kikent tepsiben megsütni.
- Sütést követően aprósüteményként, vagy különféle gyümölcskrémekkel leöntve tálalni.
Forró csoki
Hozzávalók:
- 3 ek. karob por (kakaóhelyettesítő por)
- 0,5 mk. stevia por
- 1,25 l natúr magtej (tönköly-, rizs-, zab-tej)
- 0,5 mk. Bourbon vanília
Elkészítés:
- Keverjük össze a karob port és a stevia port egy lábasba.
- Adjunk hozzá kb. 1dl tejet és keverjük addig, amíg krémes állagú nem lesz.
- Az így kapott krémet fokozatosan hígítsuk fel további 1 l. tejjel.
- Az egészet tegyük fel a tűzre és melegítsük lassú tűzön 2-3 percig, vigyázva, nehogy odaégjen.
- A végén tegyük bele a vaníliát és melegítsük a kívánt hőmérsékletre.
Fahéjas ital
Hozzávalók:
- 2,5dl natúr magtej
- 2 ek. karob por
- 1 tk. őrölt fahéj
- 3 db stevia tabletta
Elkészítés:
- A felmelegített magtejbe elkeverjük a hozzávalókat és ezzel egy nagyszerű ízű, minden alkotórészében természetes, natúr alapanyagú és ennél fogva maximálisan egészséges italhoz jutunk.
forrás: egészségtipp.hu
Stevia tabletta,
Stevia tabletta
Stevia Sirup
Stevia Liquid
Stevia Fluid
|
|