Az izzadásgátlás napjainkban sokféle szerrel csökkenthető. Leginkább háromféle megoldás létezik, a hagyományos, hónaljra fújható dezodorok, a fehér, kenhető stiftek, valamint a golyós dezodorok.
Általában a stiftek és a golyós dezodorok hatékonyabban gátolják a nedvesség bőrfelületre jutását, ám nagyobb eséllyel is hagynak foltot a ruhán, mint a sprayk.
Az izzadás a bőr verítékmirigyeinek működése. Ennek a működésére nagy hatással van az agy. Ezért van az, hogy különböző egyének különböző mértékben izzadnak. Ezen kívül befolyással van az izzadás fokára a külső hőmérséklet is.
Melegben sokat, hidegben keveset izzadunk. És minden olyan cselekvés, mely a bőr vérbőségét növeli, fokozza az izzadást is, innen van, hogy a friss mozgás meg az izommunka is növelik az izzadást. De a verejtékezésnek köszönhetjük azt is, hogy testünk hőmérséklete állandóan 37 fok körül marad. Akkor is verejtékezünk, ha izgatottak vagyunk, félünk, vagy stressz ér bennünket.
Lényeges különbség azonban az, hogy a stiftek alumíniumot tartalmaznak, míg a sprayk nem gátolják a verejtékezést csak a szag ellen hatnak.
Van két olyan növény is, amelynek alkalmazása csökkenti az izzadást, ilyen az orvosi zsálya és az izsóp. A tea megivása után 2-3 órával érik el a maximális hatásukat és azt 3 napig tarthatják.
Készíthetünk zsályából izzadásgátló teát. 1 evőkanálnyi mennyiséget 5 percig főzzünk 2 dl vízben, majd 10 percig hagyjuk még ázni, végül leszűrjük. Minden harmadik napon. igyunk 2 decit.
forrás: noimagazin.hu
|