Fekete nadálytő - A csonttörések és izomsérülések növénye
Család: Boraginaceae; egyéb tagok: borágófű, nefelejcs
Nemzettség és faj: Symphytum officinale
Népies neve: forrasztófű, kövesnadály, madárgyökér, madárlevél, sarkosfű, fekete gyopár
Felhasználható részei: gyökér. levelek
Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozik. Évelő növény, megtalálható vízpartok, árokpartok, erdőszélek, nedves rétek közelében. A gyökeret általában tavasszal gyűjtik, virágzás előtt.
Hogyan gyűjtsük:
A gyógyászatban a növény gyökere adja a drogot, de alkalmanként a levelét is hasznosítják. A gyökérdrog (Symphyti radix) allantoint, pirrolizidin alkaloidokat, 8-10 % cseranyagot, nyálkaanyagokat tartalmaz. A levéldrog (Symphyti folium) cseranyagot, alkaloidot tartalmaz.
Hatóanyaga:
A gyógyászatban a növény gyökere adja a drogot, de alkalmanként a levelét is hasznosítják. A gyökérdrog (Symphyti radix) allantoint, pirrolizidin alkaloidokat, 8-10 % cseranyagot, nyálkaanyagokat tartalmaz. A levéldrog (Symphyti folium) cseranyagot, alkaloidot tartalmaz.
Mire jó?
Külsőleg paszták, kenőcsök, pakolások formájában használják. A fekete nadálytőből készített, pépes borogatás segíti a csonttörések, húzódások, zúzódások, ficamok, rándulások gyógyulását - erre utal a növény egyik neve is: forrasztófű. Izom-, ideg- és ínhüvely-gyulladásoknál is jól bevált módszer a nadálytő lisztjéből készült péppel történő borogatás. Egyik fő hatóanyaga, az allantoin serkentően hat a vérellátásra, növeli a sejtek regenerációs folyamatait. A gyökér áztatásos eljárással készült kivonata hatásos csonterősítő, csonttörés esetén elősegíti a hegképződést. Hám- és sejtképző hatása serkenti a sebgyógyulást. Visszérgyulladásokra szintén kiváló, de ajánlják toroköblítőnek is.
Fekete nadálytő receptek:
Főzet:
A herbalisták legtöbbje nemigen hiszi, hogy a növénynek bármi köze lehet a rákhoz!
Ők továbbra is propagálják a növény gyógyhatását fekélyre, fekélyszerű vastagbélgyulladásra, belső vérzésre, hörghurutra, vérző fogínyre, rekedtségre, emésztési panaszokra. Belső használatra azért inkább próbálja ki a mentát, gyömbért!
Borogatás:
Főzzünk 1 liter vízben 100 gramm összevágott nadálytőgyökeret kb.10 percig, majd szűrjük le. A főzetből készített meleg borogatást helyezzük a sérült testrészre. Nyílt sebre használni tilos! A fürdő, az öblítés hasonlóképpen készül, mint a borogatás.
Kenőcs: Gyógyszertárakban, gyógynövényszaküzletekben beszerezhető.
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyerekek ne adjunk gyógyszermennyiségű fekete nadálytő teát!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek enyhébb készítményeket használjanak.
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, akik nem szednek egyéb gyógyhatású készítményeket, és soha nem szenvedtek alkoholizmusban, májbetegségben, rákban, a fekete nadálytő viszonylag biztonságosnak tekinthető, rövid ideig tartó használatra. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
gyomorpanaszok, hasmenés
forrás: hazipatika.com, Gyógynövény enciklopédia
|