Borbolya - Oregonszőlő - hatékony antibiotikum
Család: Berberida ceae; további tagok: májusi alma, mandragóra, áfonya
Nemzettség és faj: Berberis vulgaris; oregonszőlő: B. aquifolium, vagy Mahonia aquifolium
Köznapi neve: sóskafa, borbolyabokor, leánysom, sóskaborbolya
Felhasználható részei: gyökér, kéreg
A sóskafélék (Berberidaceae) családjába tartozik. A borbolya kb. 2.5 m magasra növő évelő bokor, vagy cserlye. Sima szürke kérge, hosszú törzse van, élénksárga virágai fürtökben lógnak. Száraz, napos, bozótos helyeken, rekettyésekben élő, tövises cserje. Április-májusban virágzik.
Hogyan gyűjtsük?
A cserje érett, piros termését, vékony gyökereit, valamint a vastag gyökerek kérgét gyűjtik. A termés vörös színű, savanyú ízű bogyó, amely augusztus, szeptember folyamán érik.
Mi van benne?
Gyökér- és kéregdrog, a következő anyagokat tartalmazza: izokinolin alkaloidok mint a berbamin, berberin, oxiakantin, palmatin.
A bogyótermés C vitamint, karotinoidokat, antociánokat, cukrot, gyümölcssavakat, pektint tartalmaz.
Mire jó?
Az orvostudomány szerint a borbolya kedvező hatását főleg berberin (alkaloid) hatóanyagának köszönheti, melynek jelentős fertőzésgátló, antibakteriális és gombaellenes hatása van. A borbolyából készített tea simaizom görcsoldó hatása révén jó gyomor-, bél-, máj- és epebántalmak ellen. Fájdalmas menstruáció esetén is használható. Az érett termések alkaloidot alig tartalmaznak, meghűléses megbetegedésekben alkalmazhatók, enyhe hashajtó hatásúak. Napjaink gyógynövény szakirodalma a vérnyomás csökkentésére, a szív és a légzés nyugtatására, nyugtatónak, menstruációs problémák enyhítésére és helyi baktériummentesítésre is javasolja. A berberinnek számos előnyös hatást tulajdonítanak, beleértve a káros baktériumok és mikroorganizmusok gátlását, a fertőzések megelőzését, az immunrendszer erősítését, a láz csillapítását és a gyulladások csökkentését. Németországban tradicionálisan használják a szembetegségek gyógyítására, főzetével történő borogatás hatásos a kötőhártya-gyulladásra.
Borbolya receptek:
Forrázat: 2-3 dl vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított, összeaprított borbolyalevelet, és hagyjuk állni 5 percig, majd szűrjük le.
Főzet elkészítéséhez:
fél teáskanálnyi porított gyökérkérget egy csészényi vízben forraljunk 15-30 percig. Naponta legfeljebb egy csészével igyunk. Íze kissé keserű, adjunk hozzá citromot, cukrot, mézet, vagy keverjük normál teához.
Borogatáshoz:
főzetbe mártogassunk tiszta ruhát, s azzal borogassuk a kötőhártya-gyulladásos szemet.
Amire vigyázni kell:
Terhes és szoptató nők, szívbajban, vagy légzőszervi betegségben szenvedők ne használják!
Kétéves kor alatti gyerekek ne adjunk borbolyát!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek is óvatosan használják, vérnyomás- és pulzusszámcsökkenést, görcsöket okozhat.
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk.
Tudassuk az orvossal, ha mellékhatások jelentkeznek, vagy, ha 2 héten belül nem jön meg a várt hatás!
A közönséges borbolyához hasonlító japán borbolya magja alkaloidot tartalmaz, ezért fogyasztása nem javasolt.
Mellékhatás lehet:
Nagy mennyiségben hányinger, hasmenés, hányás, görcsök.
forrás: Gyógynövény enciklopédia, hazipatika.com
|