Csukóka - Amerikai nyugtató
Család: Labiatae, további tagok: Mentafélék
Nemzettség és faj: Sculletaria lateriflora
Köznapi neve: csukóka
Felhasználható részei: levelek
Európában is számos csukóka fajta terem, de gyógyászati célra egyedül az amerikai fajta használatos. Ezt néha virginiai csukókának is nevezik, de valójában az egész országban és Kanada déli részén is megterem. A csukóka karcsú, mintegy 60 cm magas növény, melynek szögletes szárain kétoldalt, párosával, fogazott levelek ülnek. Ajakos, kék virágának felső ajkán hosszúkás, sapkaszerű nyúlvány látható (innen a neve). A csukóka magról, vagy gyökérosztással szaporítható. A dugványokat 9 cm-enként telepítsük. A csukóka kellő napfény és jó lefolyású talajban jól nő, nem igényel különösebb gondozást. Évelő növény, de három évnél tovább ritkán marad meg. A leveleket a nyár közepén szedjük. Napjaink herbalistái nyugtatóként, valamint alkohol- és kábítószer-elvonáshoz javasolják.
Gyógyhatásai
Nyugtató, idegcsillapító:
Néhány európai és orosz kutatónak sikerült alátámasztani a csukóka hagyományos, nyugtatókénti alkalmazását. A növényt számos kereskedelmi altatószer-készítményben forgalmazzák Európában.
Csukóka receptek:
1-2 teáskanálnyi szárított növényt tegyünk egy csészényi forró vízbe, majd hagyjuk 10-15 percig ázni. Naponta legfeljebb 3 csészével igyunk! Íze keserű, ezt enyhítendő: adjunk hozzá cukrot, mézet, citromot, vagy elegyítsük más teával.
Amire vigyáznunk kell:
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk csukókát! Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre! Az általában ajánlott dózis – a terhes és szoptató nők kivételével – valamennyi egészséges felnőtt számára biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
gyomorpanasz, hasmenés
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|