A keresztesvirágúak családjába tartozó kétéves növény, amely első évben hozza a
fogyasztásra alkalmas, gazdasági értelemben vett termést, a második évben,
jarovizálás utána magszárat és a becőtermésben a 4-5 évig csírázó 3-6 gramm
ezermagtömegű magokat.
A keresztesvirágúak családjába tartozó kétéves növény első évben hozza a fogyasztásra alkalmas, gazdasági értelemben vett termést. A vöröskáposzta gömb alakú, levélzete tömör, színe a világos lilától az egészen sötét, a padlizsán liláig terjed. Íze enyhén édeskés, lágy, jellegzetes káposzta íz. Leginkább friss fogyasztásra alkalmas, tartósításra nem érdemes felhasználni.
A káposzta egész évben tárolható veremben, pincében, prizmába rakva, az ideális tárolási hőmérséklet 2-3 °C . Viszont C-vitamin tartalma a tárolás során kb. 20 százalékkal csökken.
Értékes tápanyagtartalmát legjobban akkor őrizzük meg, ha salátát készítünk belőle. Salátakészítéskor mindig vékonyra kell szelni, gyalulni (könnyebben emészthető), kevés sóval kell ízesíteni és rövid ideig állni hagyni. Egyéb anyagokkal vagy egzotikus fűszerekkel remekül kombinálható a zöldségekkel, hallal, de akár gyümölcsökkel és magvakkal is, párolva remek köret vadak és vörös húsú szárnyasok mellé (pl. kacsa, liba). Főzéskor általában megkékül, ez kevés ecet hozzáadásával megakadályozható.
Élettani hatása szerteágazó. Amerikai kutatók 36 féle antocianint azonosítottak a vöröskáposztában. Az antocianinok a flavonoidok csoportjába tartozó egészséges növényi eredetű tápanyagok. Az antocián adja a vöröskáposzta színét. Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az antocianinok védenek a rák ellen, javítják az agyműködést és elősegítik a szív egészségét is. Táplálkozási kísérleteikben azt is megfigyelték a kutatók, hogy a rendszeresen fogyasztott vöröskáposzta (akár hőkezelve, azaz főzve is), a C-vitamin hasznosulását is elősegítette. A vöröskáposzta valóságos ásvány- és vitaminbomba, van benne kálium, kalcium, foszfor, vas, jód, kén, valamint A-, B-, C- és U-vitamin, s többek között erősíti az immunrendszert, részt vesz a sejtek védelmében és regenerációjában, segít a máj méregtelenítésében, enyhíti a gyulladást, és mindenféle gyomor- és emésztési nyavalyára jó hatással van. Csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint az agyvérzés kockázatát, mivel meggátolja a vérrögök képződését. A káposzta növeli az étvágyat és javítja az emésztést. Étkezés után hosszabb ideig a jóllakottság érzetét kelti, ezért a fogyókúrázóknak is ideális táplálék.
Beszerzése hazánkban nem okoz gondot, hiszen bármelyik élelmiszerüzlet zöldséges részlegén, vagy piacon olcsón megvásárolhatjuk. Mindig az egészséges, hibátlan, élénk, de nem feketés-lila, közepes méretű példányokat vásároljunk. Ha csak kisebb mennyiségre van szükségünk, akkor nyugodtan válasszuk a darabolt példányokat, ha lehet azokat, melyek fóliázva vannak.
Felhasználás előtt mint az összes leveles zöldséget, a vöröskáposztát is mossuk át alaposan, majd a külső kemény leveleket és a torzsáját távolítsuk el. A felhasználástól függően szeleteljük, reszeljük, vagy szedjük leveleire.
Otthoni termesztése sem igényel nagy hozzáértést. Tudni kell róla, hogy kisebb fagyokat károsodás nélkül elvisel, a termésképzés idején az optimális hőmérséklet számára a 13 °C. A talaj szerkezete iránt kisebb igényeket támaszt, de nagyon sok tápanyagot, elsősorban káliumot igényel. Elsősorban középkötött talajokat javasolnak a termesztéséhez. Az árnyékot nem tűri. Locsoljuk rendszeresen, mert eredményesen öntözött körülmények között termeszthető.
forrás: memzom.hu
|