Őszi margitvirág - A migrén megelőzésére
Család: további tagok: Compositae; további tagok: százszorszép, gyermekláncfű, körömvirág
Nemzettség és faj: Chrysanthemum parthenium; Matricaria parthenium, Tanacetum parthenium
Köznapi neve: őszi aranyvirág, kenyérmorzsafű
Felhasználható részei: levelek
Hazája a Balkán, Délnyugat-Ázsia, Európa egyes részei, gyógy- és dísznövényként termesztik. Erős, inkább kellemetlen illatú növény. Levelei 1-2-szeresen szárnyasak, a szárnyak szélesek, kopaszak, vagy elszórtan szőrösek. 13-22 mm széles fészkei sátorozó virágzatot alkotnak. Termesztett formái között csak csöves vagy nyelves virágú változatok is előfordulnak.
A fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Számos dísznövényfajtája ismert. A növény felépítése szerteágazó, bokros. A margitvirágot lehet tavasszal és ősszel is vetni. Igénytelen növény, magától is könnyen szaporodik. A leveleket egész évben gyűjthetjük, a legalkalmasabb azonban a virágzást megelőző időszak. Igény szerint a növény levelei lefagyaszthatók, de erős illata miatt ajánlott jól csomagolni. A szárított levelek és virágok - a levendulához hasonlóan - hatásosak a molyok ellen. Egyes tanulmányok szerint a szárított levelek migrénes rohamokat megelőző hatásúak, partenolid tartalmuknak köszönhetően alkalmasak a migrénes fejfájás hatékony csillapítására. A levelek gyulladásgátló tulajdonságúak. A népi gyógyászatban a növényt egyes menstruációs zavarok kezelésére, külsőleg zúzódások borogatására, valamint rovarcsípések okozta kellemetlenségek gyógyítására használták. A migrén megelőző illetve csökkentő hatás pontos mechanizmusa egyelőre részleteiben még nem tisztázott, feltételezések szerint a migrén súlyosságának mérséklésében a növény (a partenolid és egyéb összetevők) szerotonin antagonista tulajdonsága is szerepet játszhat. A növény leveleinek belsőleg történő használata a vérlemezkék összetapadását gátolja, véralvadásgátló hatású.
Gyógyhatása:
migrénes fejfájás,
magas vérnyomás,
nőgyógyászati problémák
Őszi margitvirág receptek:
Forrázat:
tegyünk ½ - 1 teáskanál füvet egy csésze forró vízbe és áztassuk 5 - 10 percig. Naponta legfeljebb 2 csészével fogyasszunk! Íze keserű. Enyhítendő: adjunk hozzá cukrot, mézet, citromot, vagy elegyítsük más teával.
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyerekek ne adjunk őszi margitvirágot!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, és akik nem szednek véralvadásgátló szereket, az őszi margitvirág a szokásosan ajánlott mennyiség biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
a száj belsejében esetleg fájdalmat okozhat,
hasi fájdalmak
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|