Lóhere - a rák lehetséges ellenszere
Család: Leguminosae; további tagok bab- és borsófélék
Nemzettség és faj: Trifolium platense
Köznapi neve: vörös lóhere, réti lóhere, fehér lóhere
Felhasználható részei: a virágzat felső része
A lóhere félméteresre növő, évelő növény, levelei hármas csoportokban helyezkednek el. Illatos, ehető, vörös vagy lila virágai labda alakúak, számos kicsiny szirmocskából formálódik. Hüvelyes növény, elősegíti a talaj nitrogén tartalmának növelését. Tavasszal, vagy ősszel magzik. A nedves, napos, jó lefolyású talajt kedveli.
Gyógyhatása: ösztrogénhez hasonló tartalma miatt nőgyógyászati problémákra.
Lóhere receptek:
Főzet:
tegyünk 1-3 teáskanál szárított virágot egy csésze forró vízbe és főzzük 5 percig. Naponta legfeljebb 3 csészével fogyasszunk! Íze kellemesen édes..
Tinktúra:
naponta 1/2-1 1/2 teáskanállal fogyasszunk legfeljebb 3 alkalommal.
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyerekek ne adjunk gyógyszermennyiségű lóherét!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Fogamzásgátló szert szedő nők, csak orvossal való egyeztetés után alkalmazzák!
Az ösztrogéneket használják rákos prosztatabetegségre is, viszont az ösztrogén növelheti a mell és nőgyógyászati rákos daganatok kifejlődését, a vérrögképződést, valamint a véredények gyulladását. Emiatt, akik szívinfarktuson estek át, csak óvatosan használhatják!
A fentiek kivételével, egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a lóhere a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságos.
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet: gyomorpanaszok, hasmenés
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|