Görögszéna - Trigonella foenum-graecum L
más néven: görög lepkeszeg, fenő grék (fenugreek)
A Földközi-tenger vidékén, Nyugat-Ázsiában honos növény. Már az ókorban is termesztették, (elsősorban Indiában és Marokkóban), ezért sokfelé elterjedt. Hazánkban nemcsak termesztik, de a termesztésből kivadulva is előfordul.
A növény egyéves, szára 20–65 cm magas, 3,2–3,8 mm vastag, kör keresztmetszetű, elágazó, antociános színezésű. Az elágazások lehetnek terpedtek és felállóak. Ritkás, ezüstfehér szőrzet borítja. Hármasan összetett, szórt állású, középzöld levelei nyelesek, a levélkék lekerekített lándzsa alakúak, enyhén fogazottak, 2–3 cm hosszúak, 1–2 cm szélesek. A három levélke közül a legnagyobb a középső. A pálhalevelek kicsik, háromszög alakúak, épszélűek.
Sárgásfehér virágai a lomblevelek hónaljában fejlődnek. A pálhalevelek kicsik, háromszög alakúak, szélük ép. A virágzat 1–2 pillangós, fehér (később besárguló) virágból áll.
Termése sokmagvú, hosszú, kissé ívesen hajlott hüvely. A lapított, csőrszerűen elkeskenyedő hüvelyek 12–21 cm hosszúak, keskenyek, éretten sárgásbarnák. Egy-egy hüvelyben többnyire 12–17 db, 4–6 mm hosszú, kemény, vízben (magas nyálkatartalma miatt) erősen duzzadó magot találhatunk.
A magok sárgásbarnák, lapítottak. Az egész növény intenzív, aromás illatát a kumarin adja.
Magról szaporítják. Széltől védett, napos helyen szinte bármilyen talajon megterem. Tavasszal vetik 20–25 cm sortávolságra.
Gyógyhatása
Gyógyhatását elsősorban a szteroid jellegű szaponinoknak (dioszgenin, yamogenin, tigogenin, neotigogenin) és a nyálkás rostoknak tulajdonítják. A szaponinok gátolják a koleszterin felszívódását és szintézisét, a rostok a vércukorszint csökkentését segíthetik. Embereken végzett kutatások kimutatták, hogy mérsékelt érelmeszesedésben és nem inzulinfüggő (2-es típusú) cukorbetegségben szenvedő pácienseknél a görögszéna lejjebb viheti a vércukor- és a koleszterinszintet.
A görögszénamag javítja a szoptató kismamák tejelválasztását. Természetes szteroidjai kedvezően befolyásolják a menstruációs ciklust. Enyhíti a premenstruációs szindróma tüneteit (PMS), csökkenti a változó kor (menopauza) panaszait, mérsékli a depressziót. Ásványi anyagai és egyéb összetevői segítik a csontritkulás (osteoporosis) megelőzését.
A klasszikus afrodiziákumok közé sorolják: állítólag nemcsak a nemi vágyat serkenti, de fogamzásgátló is. Úgy vélik, emellett serkenti a férfiak hajának növekedését és erősíti a nők méhét.
Étvágygerjesztő hatása miatt a beteges étvágytalanság és a lesoványodás miatti gyengeség kezelésére is jól használható. Nemcsak hizlal, de növeli a vörös vértestek számát, visszaadja a fizikailag lemerült szervezet erejét. Tulajdonságai a csukamájolajéhoz hasonlóak, az izlandi zuzmóval egyenértékűek.
A magjából készült kenőcsöt már az ókori egyiptomiak is égés elleni gyógyszernek használták. Fájdalomcsillapító hatású; belsőleg alkalmazva csillapítja a köhögést. Jelentős eredményeket értek el vele a TBC és a csontvelőgyulladás gyógyításánál, az epehólyag kezelésénél.
Gyomorfekély, krónikus gyomor- és bélhurut esetén is jó hatású. Gyulladáscsökkentő hatása is van (3-4 kanál megsült trigonella lisztet borecettel kell előkészíteni). Mint szájbetegségek elleni szert is számon tartják, hasonlóan a gyermekláncfűhöz és a füzikéhez. Egyaránt alkalmas belső zavarok gyógyítására, légúti megbetegedések kezelésére. Forrázott magja használható gargalizáló szerként, mandulagyulladásra és torokfájásra, diftériára. Gyomor és bélhurut ellen beöntésre, hasmenés ellenszereként, aranyér és végbélgyulladás esetén gyógyszerként.
Meleg, pépes borogatásként szemgyulladásra jó; lemosó szerként szájsérüléseket és szemölcsöket kezelnek vele. Pépes borogatásként csökkenti az anyaméh fájdalmait, mézzel és vízzel keverve köszvény és reuma ellen ajánlott.
A méhet összehúzó hatása miatt terhes nőknek ellenjavallt!
Görögszénamag tea készítése:
-
Tegyünk fel forrni 2,5 dl vizet.
-
Ha forr, öntsünk a vízbe 1 evőkanál görögszéna magot.
-
Lassú tűzön forraljuk tovább 10 percig.
-
45 percig hagyjuk állni.
-
Szűrjük le, és kihülve fogyasszuk.
-
A tea gyógyhatásait még jobban kiaknázhatjuk, ha előzőleg a magokat néhány percig langyos vízben áztatjuk.
A görögszénamag tea serkenti az emésztési folyamatokat, szabályozza a helyes bélműködést, csökkenti a puffadást, ezért érdemes étkezés után fogyasztani. Cukorbetegség esetén kifejezetten ajánlott, ugyanis lassítja a cukor felszívódását.
Mivel védi és megtisztítja a tüdőt, ha köhögünk, már egy csésze görögszénamag tea is megkönnyebbülést hozhat. Remek görcsoldó, elősegíti a fekélyek gyógyulását. Hatással van a női hormonháztartásra, a szoptatás ideje alatt naponta elfogyasztott görögszénamag tea megnöveli a tejtermelést, a klimax idején enyhíti a kellemetlen tüneteket. Mivel méhösszehúzódást idézhet elő, terhesek ne fogyasszák. Szintén nem ajánlott a görögszénamag tea azoknak, akik vércukor és koleszterincsökkentő gyógyszereket szednek, vagy allergiások a mogyoróra. Naponta 2-3 kis csészével is ihatunk belőle, mellékhatásaként gázosodás és hasmenés jelentkezhet, de ezek pár napa alatt elmúlnak.
forrás: wikipedia.org,gyogynoveny-volgy.com
|