Szúrós gyöngyajak - Nyugtató és izgató
Család: Labiatae; tagok: mentafélék
Nemzettség és faj: Leonorus cardíaca
Köznapi neve: oroszlánfarok
Felhasználható részei: levele, virága szára
A szúrós gyöngyajak évelő gyökere, a mentákra jellemző négyzet alakú, halványpiros, vagy lila szárakat növeszt, melyek 1 m-nél is magasabbra nőnek. Alsó levelei a jávorfáéhoz hasonlóan élesen szárnyaltak. A felsők keskenyebbek és fogazottak. Az örvökben ülő, apró fehér, piros vagy rózsaszín virágai nyáron nyílnak. Olyan könnyen nő, hogy gyommá is válhat. A magokat tavasszal vessük, majd a fiatal növényeket ritkítsuk 30-30 cm-es távolságra. A gazdag, nedves, porhanyós talajt szereti és a teljes napfényt. Virágzás után a teljes növényt gyűjtsük be.
Gyógyhatása:
Szívbetegség:
Kínában, tenyésztőedényben végzett kutatások azt mutatták, hogy a növény nyugtatja az izomsejteket, némileg igazolva a régiek erős szívdobogás elleni használatát. Egyéb kínai vizsgálatok felvetik, hogy segít megelőzni a szívinfarktust kiváltó belső vérrögképződést. Orosz kutatók szerint vérnyomáscsökkentő anyagokat tartalmaz. Ezek csak előzetes eredmények, de hitelt adnak azon ókori szemléletnek, miszerint a növénynek általános szíverősítő hatása van. Az erősebb szívdobogás jele lehet a szívritmuszavarnak, ami odafigyelést igényel!
Nyugtató:
Egy német kutató szerint a szúrós gyöngyajaknak enyhe nyugtató hatása van, ezért hatásos lehet álmatlanság és idegesség ellen.
Nőgyógyászati problémák:
Nem sok olyan nyugtató van amely egyben serkenti a méhet, de a szúrós gyöngyajak egy vegyülete - a leonurin megteszi ezt, igazolva a gyakorlatot, miszerint szülésnél és menstruációt elősegítőként alkalmazták.
Receptek:
Forrázat:
tegyünk 1-2 teáskanál füvet egy csésze forró vízbe és áztassuk 10 percig. Naponta legfeljebb 2 csészényit, alkalmanként egy nagykanálnyit fogyasszunk!
Íze nagyon keserű, ezért adjunk hozzá citromot, cukrot, mézet, vagy keverjük normál teához.
Tinktúra:
naponta nem több mint 2-szer fél-egy kanálnyit fogyasszunk.
Amire vigyázni kell:
Akinek magas vérnyomása vagy szívbetegsége van, csak orvosa jóváhagyásával vonja be a kezelésbe a gyógynövényt!
Terhes nők ne használják! Esetleg szüléskor, vagy a havi vérzés elősegítésére, orvosi felügyelet mellett kipróbálható.
Akiknek véralvadási problémájuk van, kerüljék a növény használatát.
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk szúrós gyöngyajkat!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, akiknek nincsenek véralvadási problémáik, nem szednek szív-, vagy vérnyomáspanaszokra gyógyszereket, a szúrós gyöngyajak a szokásosan ajánlott mennyiségben viszonylag biztonságosnak tekinthető.
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk.
Tudassuk az orvossal, ha mellékhatások jelentkeznek, vagy, ha 2 héten belül nem jön meg a várt hatás!
Mellékhatás lehet:
gyomorbántalmak, hasmenés.
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|