Bazsalikom (Ocimum basilicum L.) - Az élősködők ellen
Család: Lubiatae; további tag: menta
Nemzettség és faj: Ocimum basilicum, O. sanctum
Köznapi nevei: királyfű, németbors, bazsalokom, bazsalikum, buszujok., szentjózseffű
Felhasználható részei: levelek és a virág felső része.
Az ajakosvirágúak (Lamiaceae) családjába tartozik.
A bazsalikom őshazája valószínűleg Északnyugat-India. De termesztik Ázsia déli részén, Afrikában és Közép-Amerika trópusi országaiban is. Hazánkba a múlt század közepén, Németországon át került. Hazánkon kívül Spanyolország, Törökország, Olaszország, Egyiptom, Pakisztán és Bulgária.
Története:
A bazsalikomot legendák és hagyományok övezik.
Az elnevezés Arisztotelésztől származik, aki bazilikonnak nevezte el a növényt. A növény jelentése királyi. Az ókori görögök a növények királyának tartották, mert a király felszenteléséhez elengedhetetlen volt a bazsalikom olaj.
Európában, a középkorban a szerelmespárok gyakran szerelmük zálogául bazsalikommal ajándékozták meg egymást. Magyarországon, Csángóföldön és Székelyföldön a mai napig őrzik a bazsalikomhoz kapcsolódó szokásokat. Az ókori Görögországban és Rómában az orvosok az őrültség és ellenségeskedés szimbólumaként tekintettek a bazsalikomra, de a 17. században bélférgek ellen ajánlották.
Indiában, amely a bazsalikom őshazája, úgy gondolják, hogy a bazsalikom egy szent fűszernövény, amely megvédi az embereket a rájuk leselkedő veszélyektől, démonoktól és egészséggel és termékenységgel ajándékoz meg.
Jellemzői:
Lágyszárú növény. Gyökere 10-16 cm hosszú, elágazó, szára egyenes, 40-60 cm magas, levelei nyelesek, zöldek, de vannak olyan változatai, amelyek pirosas színűek, fényes felületűek. Virágjai kicsi, fehér vagy világos rózsaszínűek.
Meleg, félárnyékos helyen érzi jól magát. A levágott növényt szárítják, majd morzsolják.
A morzsolást közvetlenül a felhasználás előtt ajánlatos elvégezni és aromavédő csomagolásban tárolni. Sokan cserépben, balkonládában nevelik. Közkedvelt fűszernövény.
Hatóanyagai:
A bazsalikom illóolaj-tartalmú fűszernövény. Illóolaja tartalmaz metilkavikolt, linaloolt. A és C vitamin, valamint antioxidáns tartalma is gyógyhatású.
Gyógyhatása:
A népi gyógyászatban számos betegség gyógyítására használták pl. puffadás, bélrenyheség, bélférgek. Manapság köhögéscsillapító, étvágyjavító, vizelet-és szélhajtó, valamint tejelválasztást serkentő hatása ismeretes. Jó idegerősítő. Antibakteriális hatása miatt toroköblögetőként alkalmazzák. A bazsalikomolajjal sikeresen gyógyítottak faggyúmirigy-gyulladást (akne, pattanás) is. Az ajurvédikus gyógyászat a legfontosabb gyógynövényként használja, tisztítja a lelket, harmonizálja a testet.
Bazsalikom receptek:
Forrázat: 2-3 teáskanál szárított levelet áztassunk 15-20 percig forró vízben. Naponta legfeljebb 3 csészével igyunk. A pattanásos bőr kezelésére a forrázatba mártott vattapamaccsal vigyük fel a megtisztított bőrre.
Tinktúrából naponta 1/2-1 teáskanállal fogyasszunk, legfeljebb háromszor.
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk gyógyszermennyiségű bazsalikomot!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges, májbetegségben nem szenvedő felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a bazsalikom a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
gyomorfájás, hasmenés
Fűszer:
Levesek, saláták, szószok, pizzafélék ízesítőjeként használják.
Érdekesség:
A népi hagyomány szerint levele elűzi a legyeket.
forrás: Gyógynövény enciklopédia, nepgyogyaszat.hu
|