Macskagyökérfű - Egyre álmosabb vagy...
Család: Valerianaceae, további tag: nádrus
Nemzettség és faj: Valeriana officinalis
köznapi neve: valerian, macskagyökér, macskagyökönke
Felhasználható részei: gyökértörzs (rizóma), gyökér
Az orvosi macskagyökérfű elfásodó, évelő, amely mintegy 1,5 méterre nő meg. Gyógyító gyökerei hosszú, üreges csövek, amelyek a gyökértörzsből (rizóma) ágaznak szét. Szára egyenes, barázdált és szintén üreges, levelei páfrányszerűek. Apró, fehér, rózsaszín, vagy levendulaszínű virágai ernyőszerű csoportokban fejlődnek ki, és késő tavasztól a nyár végéig nyílnak. A valerián gyökerek kiszárítva kellemetlen szagúak. Magról, vagy tőosztással szaporítható, a magok 20 nap alatt csiráznak. A gyökértörzset ősszel, vagy tavasszal oszthatjuk, amiket 30 cm-es távolsággal telepítsünk. A macskagyökérfű nem válogatós, de leginkább a gazdag, nedves, jó elfolyású talajt és a teljes napfényt, félárnyékot szereti. Megeredése után a növény saját magát szaporítja, magvaival és indáiról. A gyökereket a második évük őszén célszerű begyűjteni, ami jó alkalom a ritkításra is. A vastagabb gyökereket kettéhasítva szárítsuk. A gyökereket dróthálóval kell védeni, mert a macskafélék megtépázzák azokat.
Gyógyhatása:
Nyugtató:
A macskagyökérfű valamennyi része, egy nyugtató hatású vegyületcsoportot tartalmaz – valepotriátokat. Egy kísérletben 128, álmatlanságban szenvedő betegnek 400 milligramm macskagyökérfű kivonatot, vagy ezzel azonos kinézetű placebót adtak. A gyógynövényt fogyasztók alvásukban jelentős javulást észleltek, s a szokásos reggeli kábultság is elmaradt. Váliummal összehasonlítva a macskagyökérfű nem okoz függőséget, hatását az alkohol, vagy a barbiturátok nem befolyásolják.
Magas vérnyomás:
Egyes állatkísérletek azt mutatták, hogy a macskagyökérfű csökkenti a vérnyomást. A magas vérnyomásban szenvedők, orvosuk jóváhagyásával, bevonhatják kezelésükbe.
Macskagyökérfű receptek:
Forrázat készítéséhez: 2 kávéskanál gyökeret áztassunk 10-15 percig egy csésze forró vízben. Lefekvés előtt fogyasszuk. Kellemetlen ízű, ezért cukorral, citrommal, mézzel ízesítsük.
Tinktúrából ½ – 1 kávéskanállal fogyasszunk.
Amire vigyáznunk kell:
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk macskagyökeret! Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre! Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a macskagyökérfű a szokásosan ajánlott mennyiségben teljesen biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatást.
Mellékhatások:
A macskagyökérfű nagy mennyiségben fejfájást, szédülést, látási zavarokat, nyugtalanságot, émelygést és reggeli kábultságot okozhat.
forrás: Gyógynövény enciklopédia
A macskagyökérfélék (Valerianaceae) családjába tartozik. Nyirkos, lápos réteken, árnyas erdőkben előforduló évelő növény. Május-júniusban virágzik. Kertben is jól növekszik. 110-170 cm magasra növő évelő növény, melynek jellegzetes, erős szagú barna gyöktörzse (rizómája) van. Levelei keresztben átellenesek, páratlanul szárnyasan összetettek, melyek alul nyelesek, felül ülők, a levélkék keskeny lándzsásak, hegyesek vagy fogas szélűek. Virágzata végálló összetett bogernyő, apró fehér vagy rózsaszínű virágokkal.
Az ókorban a macskagyökérfüvet Galenus emésztést serkentőként javasolta, Dioszkoridész vizelethajtónak és mérgezések ellenszerének, Plinius pedig fájdalomcsillapító hatást vélt benne felfedezni.
A középkorban a skótok nem tartották gyógyító hatásúnak azt a főzetet, amelyikben nem volt macskagyökérfű.
A XVIII. századi európai gyógynövényszakértők a macskagyökeret emésztésserkentőként, valamint a hisztéria és a menstruációs tünetek kezelésére ajánlották.
A XIX. századi herbalisták szerint a valeriána kiváló nyugtató az epilepszia és az enyhe görcsök, valamint a hipochondria ellen.
Hatékony nyugtatószer, alvási zavaroknál segít (enyhe altató), a túlterhelt szívet nyugtatja, de idegesség esetén is alkalmazzák. Álmatlanság ellen is nagyra becsült gyógyszer, különösen, ha ideges kimerültség és szellemi túlterhelés a rossz alvás oka. A macskagyökér alkalmazási területe kiterjed még a gyomor- és béltraktus idegi eredetű bántalmaira is. A természetgyógyászok szerint jó hatással szervezetünkre ideges eredetű szív- és érrendszeri zavarok esetén is. A szintetikus gyógyszerek közt még a legenyhébb nyugtató is tompítja a központi idegrendszert. A macskagyökér amellett, hogy nyugtat, fokozza a koncentrálóképességet is. A macskagyökér gyógyító hatását az idegrendszer működésének rendezésén, erősítésén keresztül fejti ki. Csökkenti az ingerelhetőséget és ezzel együtt visszafogja a fokozott idegi tevékenységet. Ezért - az idegi problémából fakadó - ritmuszavarokat, mozgásbéli defekteket pozitívan befolyásolni, esetleg szünteti képes. Hatékonyan gyógyítja az epilepsziát, alkattól függően más növényekkel kombinálva tartósan is fogyasztható. Az érző és mozgató idegek sérülésénél, bénulásánál, szélütés kezelésénél javallt főzetének rendszeres fogyasztása, de használata a rehabilitáció időszakában is szinte elengedhetetlen. Idegrendszert tompító hatása kálmos gyökérrel és édesgyökérrel ellensúlyozható. Az idegi eredetű fulladásos asztma tüneteit visszaszorítja. Enyhe izzasztó és vízhajtó hatása a vér melegítésével és a vese tónusának csökkentésével magyarázható. Vérnyomáscsökkentő hatása is egyrészt ebből adódik, másrészt az érfal simaizmainak nyugtatásából, lazításából.
Állandóan, folytonosan használni, valamint nagyobb adagokat bevenni a macskagyökérből nem szabad, mert rontja az emésztést, sőt állandó émelygést, fejfájást, de a látóidegek meggyengülését is okozhatja.
A macskagyökér az orvos kezében igen értékes szer. A várandós, illetve a szoptató kismamáknak azonban nem ajánlott, és két év alatti kisgyermek se kapjon ilyen készítményt.
forrás: népgyógyászat.hu
|
|