Ananász
Az ananász őshazája feltehetően Paraguay, Kolumbusz Kristóf hozta be Európába 1493-ban. A citrusfélék családjának tagja. Az aromaanyagok mellett értékes ásványianyagokat ( vas, kalcium ), cukrot, gyümölcssavakat és vitaminokat ( A, B, C ) tartalmaz.
Az ananász a Broméliafélék családjába tartozó, tőlevélrózsás növény. Az ananász növény termése és szára tartalmazza a bromelin nevű enzimet. Terméseit (botanikai értelemben áltermés) a levélrozetta közepén, mereven felálló száron hozza. Méret tekintetében igen változatos lehet, a 15-20 dkg-os bébi ananásztól egészen a több kilós nagyságig. Magas vitamintartalmának és ennek afehérjebontó enzimnek köszönhetően a legegészségesebb gyümölcsök egyike. Ez a bromelin nevű enzim csak a friss ananászban található meg, a konzervekben hőkezelés hatására megsemmisül. Ezen felül újabban előtérbe került az ananász zsírégető tulajdonsága is. A friss gyümölcsben található C-vitamin erősíti az immunrendszert, segíti a sebgyógyulást.
Az ananász kitűnő forrása a ferulasav nevű fitovegyületnek, ami gátolja a rákos sejtek osztódását. A gyümölcsben található növényi szterolok csökkentik a koleszterinszintet, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulást.
Egyes kutatások szerint a bromelin gátolja a vérrögképződést, csökkentve ezzel a stroke kockázatát.
Ha hozzájutunk friss ananászhoz, sárgát és kellemes illatút válasszunk. Ha a közepe nagyon fás, távolítsuk el. A léhez, ha friss gyümölcsöt használunk, legjobb ha centrifugázzuk. Ha konzervből használjuk fel az ananászt, nincs akkora hatása, mint a frissnek, mert hiányzik belőle a bromélia-enzim, valamint a hozzáadott cukor erjedést gerjeszt; a konzervananász tehát inkább csak élvezeti cikknek tekinthető. Ajánlatos helyette a gyógyszertárakban kapható kiváló minőségű, igen kíméletes eljárással készült ananászlé fogyasztása.
Segíti az emésztést, csökkenti a vér savtartalmát, illetve elősegíti a vér sav-lúg egyensúlyát.
Az emésztés rendeződésével elhárul a baj az emésztésben résztvevő többi szervről is. Megszűnnek, vagy legalábbis csökkennek a panaszok a hasnyálmirigy, az epe, a máj és a vastagbél működésének javulása után.
Azoknak a betegeknek, akik betegségek gyógyítására nagymennyiségű aszpirint szedtek, ajánlatos az ananász lé fogyasztása. Erőteljes hatással lehet továbbá a hormon készítmények mellékhatására is. Akik hosszabb ideig ilyen jellegű gyógyszert fogyasztottak, azoknak is ajánlatos egy hathetes kúraszerű ananász vagy ananászlé fogyasztás. A tisztítókúrák hívei sem nélkülözhetik az ananászt, emésztést gyorsító hatása révén ugyanis gyorsabban ürülnek a szervezetből a méreganyagok. Csökkenti a vér savtartalmát, így segíti a szervezet sav-bázis egyensúlyának megőrzését, helyreállítását.
C-vitamint, káliumot, folsavat, cukrot, gyümölcssavat, rostanyagot tartalmaz, számottevő vitaminforrásként tarthatjuk tehát számon. A folsav a vörös- és fehérvérsejtek, illetve a véralvadáshoz szükséges vérlemezkék képződésénél működik közre, és szükséges a gyomornyálkahártya normális működéséhez is. A gyümölcslevek közül a legjelentősebb folsavforrás az ananászlé, a narancslé, és a grépfrút. Ananász fogyasztása javasolt a bélrendszer zavara esetén, súlyfeleslegnél, tüdőgyulladásnál, meghűlésnél, vérszegénység esetén is.
Gyomorbaj:
A táplálék első állomása a gyomor. Minél tovább tartózkodik itt az étel, annál jobban le van terhelve a gyomor. Ha azonban hamar végez az emésztéssel, valamint van elegendő gyomorsav az, lökést ad az egész emésztő rendszernek, emésztésnek. Az ananászban levő bromelian enzim segít a szervezetnek a fehérjék megemésztésében, s ezáltal csökken az emésztési idő.
Gyomor operáció után:
Lehet az gyomorfekély vagy a gyomornak más betegsége, ha segítünk az emésztésen, az mindenképpen könnyit az egész szervezeten. Ezt úgy érjük el, ha ananászlét fogyasztunk étkezés közben.
Emésztés, emésztési zavarok:
Amikor a táplálék átjut a nyombélbe, ott is folytatódik az emésztés, a hasnyálmirigy által előállított emésztési nedvek segítségével. Ha a gyomorban teljesebb az emésztés, kevésbé terheljük a hasnyálmirigyet, sőt a vékonybelek sem veszítenek annyi energiát, könnyebben és gyorsabban átjut a massza a vastagbélbe. Ott csupán kevéssé történik már emésztés, de a többi szervben felgyorsult táplálékellátás hat a vastagbél kiválasztására és kiürülésére.
Fájdalom enyhítő:
A fájdalom sok esetben akkor lobban fel, ha valamilyen táplálékot fogyasztottunk, amire allergiásak vagyunk, hasonlóan az ételérzékenységhez. Minél hamarább keresztülmegy az emésztőszerveken a táplálék, annál kevésbé hatékony a fájdalom és gyorsabban is múlik. A másik lehetőség, hogy az ananász rendkívül jellegzetes és erős leve az ásványokkal és vitaminokkal hűsítőleg hat a lázas, beteges részekre.
Láz esetén:
Láz esetén sokkal hatékonyabb és jobb a szervezet számára, ha szomjunkat ananásszal oltjuk, mintha lázcsillapítóval csökkentjük a lázat. A láz a test természetes reakciója, lemegy, ha rendbe jön a szervezet. Az ananász-lével segítünk ebben az esetben is a gyomornak, hogy kiürüljön és az egész energia a gyógyításra összpontosul.
Gyulladás ellen:
Ha a szervezetben rendeződik az emésztés, az serkentőleg hat a többi fő szervünkre is. Különösen a máj van kapcsolatban az emésztéssel, s ha csökken a terhelés, nagyobb energiával tudja végezni a többi teendőit. A májra hatással van az A vitamin, ami a gyulladások gyógyszere is. A kálium a vér tisztítására hat, amivel szintén csökkenhet a testben a gyulladás.
Erőteljes ellentest serkentő:
Az ananász erős jellegzetes gyümölcs, ami erőteljesen hat az immunrendszer működésére, növeli a test ellenálló képességét.
Erős menstruációs folyás esetén:
A menstruációs zavarok közé tartozik a havi vérzést megelőző fájdalom, a kevés váladék, vagy a nagymennyiségű folyás. Mindez nem normális állapot, különösen a túlzott vérveszteség, aminek más következményei is lehetnek, ha a szervezet nem jut elegendő vashoz. Az ananász fogyasztásával hozzájárulunk a menstruációs zavarok mihamarabbi rendezéséhez.
forrás: nepgyogyaszat.hu
Az ananász (Ananas comosus), a Broméliafélék csatádjába tartozó növény. Az ananász növény termése és szára tartalmazza a bromelin nevű enzimet.
A bromelin gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkező fehérje bontó enzim, amit az 1950-es évek óta használnak különböző terápiás célokra, a sportsérülésektől kezdve a szívbetegségig.
Általanosan használják:
Kisebb sérülések és zúzódások csökkentesére, sebgyógyulás és műtét utáni lábadozás segítesere, hörghurut eseten nyáktermelés csökkentésére, kemoterápia hatékonyságának fokozására.
A bromelin hatásai:
- Segíti a fehérjeemésztést, gyorsítja az izmok regenerációját.
- Probiotikus hatást fejt ki, szervezetünk védekező rendszerét erősíti, az immunsejtek termelődését fokozza.
- Csökkentheti a második szívinfarktus kialakulásának veszélyét, mert segít megelőzni a vérlemezkék összecsapódását, feloldja a fibrint, vagyis azt a fehérjét, amely vérrögök kialakulásához vezethet.
- Erősítheti a kemoterápia hatékonyságát, és megakadályozhatja a rákos sejtek osztódását.
Kimutatták, hogy rákellenes vegyületek termelését segítheti elő.
- Hatásos lehet a visszértágulat kezelésében. A kitágult erekben kevés a fibrin természetes lebontásához szükséges plazminogén aktivátor. A bromelin hasonló hatást fejt ki és megakadályozza, hogy a visszerek környezetében a bőr elveszítse rugalmasságát.
- Gyulladáscsökkentő hatásáról reumás ízületi gyulladás esetében is beszámoltak.
- Természetes fájdalomcsillapítóként alkalmazzák p1. osteoathritis esetén.
- Váladéktermelést csökkentő hatása miatt heveny arcüreggyulladás esetén is jelentős javulást tapasztaltak bromelinterápiát követően.
- A szervezetben keringő immun-komplexek szintjét is csökkenti a bromelin, ami például szklerozis multiplex esetén kedvező hatású.
forrás: feelingcenter.hu
|