Kerti kapor (Anethum graveolens)
Fűszerkapornak, kapornak, uborkafűnek is nevezik.
Az ernyősök családjába tartozik.
Előfordulása: Földközi-tenger keleti melléke, Nyugat-Ázsia, Kelet-India, további feltételezések szerint a Kaukázus vidéke és Egyiptom.
Az ókorban nemcsak a görögök és rómaiak kedvence volt, hanem ókori egyiptomi írások is említik. A tehetősség szimbólumaként tartották számon a rómaiak, valamint nagyra értékelték egészségvédő hatását is. Hippokratész harci sebesülésekre, szájöblögetésre ajánlotta a mézzel édesített kapormag-készítményt, sebgyógyításra pedig pirított kapormag-töretet.
A középkorban bájitalok alkotórészeként szerepelt, átkok kivédésére használták, az 1500-as években a kaprot már fűszernövényként említik.
Napjainkban főleg Oroszország, Észak-Afrika és Skandinávia gasztronómiájában játszik fontos szerepet.
A kapor májustól júliusig virágzik. Kiskertekben elszóródó magokból ültetés nélkül is sok kapor kel ki. Fél-másfél méteresre megnövő fűszernövény. Igénytelen, tápanyagban szegény talajon is jól fejlődik. Levele, termése kellemes, jellegzetes illatú, aromája kicsit az ánizsra, köményre hasonlít.
Hazánkban jelenleg egyetlen fajta, az 1959-ben elismert Budakalászi.
Hatóanyagai: illóolajok, ásványi anyagok közül igen sokat tartalmaz vasból, kalciumból és mangánból, valamint antioxidánsok (monoterpének és flavonoidok), vitaminjai közül pedig a C-vitamin a legfontosabb.
Illóolajának köszönhetően a kapor nyugtató, izomlazító hatású, különösen az emésztőrendszer izmaira. Évszázadok óta használják gyomorrontás, puffadás, bélgörcsök, hányinger kezelésére, kisgyermekek hascsikarásának enyhítésére. Csökkenti a gyomor és a belek puffadását, de serkenti a tejelválasztást is. Illóolajának antibakteriális hatása megközelíti a fokhagymáét.
Ásványi anyagai enyhítik a csontritkulás és reumatikus ízületi gyulladás tüneteit.
Az antioxidánsok semlegesítik a szervezetbe jutott káros szabadgyököket.
Élelmi rosttartalma hozzájárul az emésztőrendszer kielégítő működéséhez.
Sokszor ültetik uborka és sárgarépa közé. Az uborkafű elnevezést azért kapta, mert savanyúságok nélkülözhetetlen hozzávalója és tartósító hatása is ismert.
forrás: nepgyogyaszat.hu
|