forrás: Gyógynövény enciklopédia
Mi ez a betegség?
A kötőhártya a szem elülső felszínét borító vékony nyálkahártyaréteg. Gyulladása az egyik legelterjedtebb szemészeti betegség világszerte, kivétel nélkül minden korosztályt érint. Legtöbbször vírusfertőzés eredménye, ám előidézheti baktérium, allergiás reakció, vagy akár a szembe került vegyszer, illetve idegen test is. Vírusos kötőhártya-gyulladás esetén a szemből vizes, vagy nyákos váladék folyhat, míg bakteriális gyulladás során általában vastagabb, sárgás-zöldes váladék termelődik. Mind a vírusos, mind a bakteriális kötőhártya gyulladás kialakulhat megfázással, torokfájással, felsőlégúti fertőzéssel együtt is. Mindkét formája nagyon fertőző, felnőttek és gyerekek egyaránt megfertőződhetnek tőle, a bakteriális gyulladás azonban gyakoribb gyerekek esetében, mint felnőtteknél. Legtöbb formája nem olyan súlyos, azonban komoly kellemetlenséget okozhatnak. Kezelés nélkül akár a szem épségét veszélyeztető szövődmények is felléphetnek.
Tünetek
A kötőhártya-gyulladás felismerése általában nem okoz nehézséget. A kötőhártyát sűrűn szövik át erek, normális esetben ezek szabad szemmel nem láthatóak. A gyulladásos reakciók hatására azonban az erek kitágulnak, és az így kialakuló vérbőség a szem vörösödéséhez vezet. A szem váladékozása is minden kötőhártya-gyulladás velejárója, a kiváltó ok függvényében a váladék víztiszta, nyákos, illetve gennyes lehet. A gyulladás következtében a kötőhártya területén immunsejtek szaporodhatnak fel, továbbá duzzanat, vizesedés (ödéma) alakulhat ki. A tünetek egyben a szemhéjat is érinthetik, kezelés hiányában a szaruhártyára is átterjedhetnek. A látható tüneteket megelőzheti égető, szúró érzés, mintha egy idegen test került volna a szembe.
A gyulladás kiváltó oka döntően befolyásolja a tünetek jellegét, súlyosságát, időtartamát (heveny vagy idült gyulladás). A legtöbb tünet a kötőhártya-gyulladás valamennyi típusára jellemző, ezért mindenképpen orvosi vizsgálatra van szükség a kiváltó ok felderítéséhez és a megfelelő kezelés megkezdéséhez.
Kezelési módok
Bakteriális eredetű kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya gyulladását számos baktérium előidézheti. Leggyakoribb jellemzője a váladékozás: a szemből sárgás színű, gennyes váladék szivárog alvás közben, amely a szempillákra, a szem belső zugára ragad. Gyakran a szem kivörösödik, és szúró, idegentest érzés, könnyezés tapasztalható. A betegség általában mindkét szemet érinti. Jóllehet a folyamat magától is javulhat, a gyorsabb és biztosabb gyógyulás érdekében az orvos nappalra antibiotikumos szemcseppet, éjszakára kenőcsöt ír fel. Az összes fertőzéses eredetű kötőhártya-gyulladás esetén nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre és a visszafertőződésre, amit legegyszerűbben a higiéne gondos betartásával lehet biztosítani. Cseréljünk törölközőt, párnahuzatot, de a hölgyeknek még a smink-készletüket is érdemes újakra váltani.
Vírusos kötőhártya-gyulladás
Ez a forma általában enyhébb lefolyású. A vírusfertőzés a szemmel egyidejűleg gyakran más szervrendszerünket is érinti: legtöbbször felső légúti hurut formájában jelentkezik. Ilyenkor láz, izomfájdalom, torokfájás és nyirokcsomó megnagyobbodás is utal a betegségre. Kezdetben általában csak az egyik szemet érinti, majd 1-2 nap elteltével terjed át a másik szemre is. A vírusok ellen oki kezelés nem áll rendelkezésre; a tünetek enyhítésére hideg borogatás, érösszehúzók és műkönny-szemcseppek használhatók.
Szexuális úton terjedő betegségek kórokozói
Egyes szexuális úton terjedő betegségek kórokozói külön említést érdemelnek, amelyek a nemi szerveken kívül gyakran a szemet is megbetegítik: ezek a gonorrhoeát okozó baktérium, és a Chlamydia nevű kórokozók. Felnőttek a nemi szervek váladékával szennyezett kezükkel juttatják a fertőzést a szemükbe, újszülöttek pedig a fertőzött anya hüvelyváladékától fertőződhetnek szülés közben. A Chlamydia rosszul kezelt uszodák vizében is előfordulhat, ahol a víz alatt nyitott szemmel úszók ki vannak téve a fertőzés veszélyének. Mindkét baktérium által okozott gyulladás esetében fontos a korai felismerés és a megfelelő antibiotikus kezelés mielőbbi megkezdése.
Allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás
Allergiáról akkor beszélünk, ha a szervezet valamilyen idegen anyagra túlzott védekezési reakcióval válaszol. Az ekcémában, asztmában, vagy egyéb allergiás megbetegedésben szenvedőket gyakrabban sújtja allergiás kötőhártya-gyulladás. Az allergiás reakció kiváltó okai lehetnek növényi pollenek, állati szőr, toll, egyes gombák, por, atkák, sőt akár kozmetikumok is. Az allergiás kötőhártya-gyulladás mind a két szemet érinti. A gyulladás egy allergizáló anyagra (allergénre) - például pollenre - adott válaszként alakul ki. A hisztamin felelős számos allergiás tünetért, így például a kötőhártya gyulladásért. Ebben az esetben a szem erőteljesen viszkethet, könnyezhet. A szemek gyulladása mellett orr is viszkethet, tüsszögés és vizes orrváladék képződhet. Előfordulhat, hogy a szemhéj és a szemgolyó egy részét fedő hártya megduzzad, és ezáltal úgy tűnik, mintha a szem fehérjén kis áttetsző folyadék tartalmú hólyagok lennének.
forrás: keresdazorvosod.hu
|