Pongyola pitypang - Gyermekláncfű - több mint gyom
Család: Compositae; további tagok: százszorszép, körömvirág
Nemzettség és faj: Taraxacum officinale
Köznapi neve: gyermekláncfű, kutyatej, barátfű, láncfű, pitypang, sárgavirág, békavirág, kákics
Felhasználható részei: gyökér, levelek
A pitypang a fészekvirágzatúak családjába, azon belül is a nyelvesvirágúak alcsaládjába tartozik. Egész Európában tömegesen fordul elő. A növény kedvelt előfordulási helyei a parkok, kertek, utak széle, nedvesebb rétek, mezők, és legelők. Jellemző a pongyola pitypang előfordulására, hogy amely vetésben megjelenik, ott a termesztett növényt elnyomja.
A pongyola pitypang triterpént (taraxaszterolt) és keserűanyagot (laktukapikrin) tartalmaz. Az egész növénynek igen magas a kálium tartalma, de a bórtartalma is igen jelentős, mivel a káposzta után a pitypangban található a legtöbb. A levele tartalmaz még C-, A- és B-vitamint is, a gyökere pedig szaponint.
A pitypang szinte minden szervre jótékony hatással van.
teája alkalmas epehólyag és májbántalmak kezelésére.
Gyökerét évszázadok óta a májsejtek súlyos működészavarának következtében fellépő bőrsárgulás, vagyis a sárgaság ellen használják.
A pitypang virága az egyik leggazdagabb lecitin forrás. A lecitin növeli az agy acetil-kolin-koncentrációját, mely hatással van az emlékezőképességre.
A gyermekláncfű erős vízhajtó szer, eltávolítja a szervezetből az ödémát okozó fölösleges víz nagy részét, valamint elősegíti a hólyagfertőzések gyógyulását.
Hatásai közzé tartozik még, hogy erősíti a hasnyálmirigyet és a lépet, valamint tisztítja a vért.
A növény laktukapikrin keserűanyaga laktucin vegyületekre bomlik, mely igen jó nyugtató hatással bír.
A népi gyógyászatban a pitypangot felhasználják vértisztításra, méregtelenítésre, emésztést elősegítőnek, és gyomorjavítónak is, elterjedt a pitypang tejnedvének alkalmazása a szemölcsöknél is, mivel a tejnedv fehérjebontó enzimeket tartalmaz, mely segít felpuhítani a szemölcsöket, és gátolja a vírus szaporodását..
Javasolt a növény használata a reumatikus fájdalmak, idült izületi gyulladások és a köszvény kezelésére.
Nem csak a gyógyászatban alkalmazható. Friss, fiatal leveleiből, még virágzás előtt saláta készíthető, valamint ha a gyökerét megpörköljük, akkor alkalmas kávépótlékként is. Az állatgyógyászatban levelét a tejképződés fokozására használják.
Pongyolapitypang - gyermekláncfű receptek:
Főzet készítése vizelethajtásra, előmenstruációs tünetekre, magas vérnyomás ellen és emésztést elősegítésre főzetet készítsünk: 2-3 teáskanál porított gyökeret tegyünk egy pohár vízbe, és főzzük 15 percig. Lehűlés után fogyasszuk, naponta nem több mint 3 alkalommal.
forrázat készítése: ~15 gr szárított levelet tegyünk egy pohár forró vízbe, és áztassuk 10 percig. Naponta nem több mint 3 alkalommal igyunk.
Tinktúrából naponta háromszor 1-2 teáskanállal alkalmazhatunk.
Hüvelyi gomba kivédésére tegyünk a fürdővízbe két maréknyi száraz levelet és gyökeret.
Amire vigyázni kell!
Kétéves kor alatti gyerekek ne adjunk pitypangot!
Epe utak elzáródása esetén fokozott óvatosságot és orvosi egyeztetést igényel!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, és akik nem szednek vizelethajtó készítményeket, a pitypang a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető.
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk.
Tudassuk az orvossal, ha mellékhatások jelentkeznek, vagy, ha 2 héten belül nem jön meg a várt hatás!
Mellékhatás lehet: hasmenés, gyomorpanaszok, érzékeny személyeknél bőrkiütést okozhat!
forrás: nepgyogyaszat.hu, Gyógynövény enciklopédia
|