Kígyógyökér (poloskavész) - az indiánoknak igazuk volt
Család: Ranunculaceae, további tagok: boglárka, szarkaláb, bazsarózsa
Nemzettség és faj: Cimicifuga racemosa vagy Macrotys actaeoides
Köznapi neve: szerpentária gyökér, poloskafű, indián(asszony)gyökér, (fekete)kígyógyökér, csörgőgyökér és Black Cohosh.
Felhasználható részei: gyökér, gyökértörzs (rizóma)
Észak-Amerikában honos, de megtalálható Kanadában, Európában és Észak-Ázsiában is. A növény göcsörtös fekete gyökértörzséről több mint egy évszázada állapították meg, hogy a nők egyik leghasznosabb természetes gyógyszere. Különösen a változó korban jelentkező kellemetlen tünetek enyhítésében segít.
Általánosan javallat: A klimax tüneteinek, különösen a hőhullámok csökkentésére. A menstruációs fájdalmak és menstruáció előtti panaszok enyhítésére. Gyulladásgátlóként az izomfájdalmak enyhítésére. A nyálkahártyák tisztítására és a köhögés csillapítására.
Tulajdonságai: A két és fél méter magasra növő növényt, amely hosszúkás, vattaszerű fehér virágairól ismerhető fel, hosszú ideje használják női bajok orvoslására. A boglárkafélék családjába tartozik. Amerikában legnépszerűbb neve a fekete kígyógyökér, amely fekete színű, csavarodott formájú gyökértörzsére utal, vagyis arra a részre, amelyet a gyógyászatban alkalmaznak. A gyökértörzsben többféle hatóanyag található, amelyet ősszel, a termés beérése után takarítanak be. Összevágás és szárítás után száraz (2 % triterpén glikozid: aktein, cimifugozid) és folyékony kivonat, tinktúra és por előállításához használják.
Főbb előnyei: A poloskavész egyre népszerűbb szer a hőhullámok mérséklésére, enyhítésére, hüvelyszárazság és egyéb változó kori tünetekre. A poloskavész olyan növényi hormont is tartalmaz (formonoetinnek), amelynek hatása hasonlít az emberi szervezet által termelt ösztrogén hormonra. Ezek a hormonok az emlőben, a méhben és a testben máshol található ösztrogén receptorokhoz kapcsolódnak. Ott gyenge, ösztrogénszerű hatást fejtenek ki, így anélkül enyhítik a klimaxos tüneteket, hogy fokoznák az emlőrák veszélyét. Sőt bizonyos növényi hormonok kifejezetten a emlőrák megelőzését szolgálják azáltal, hogy megakadályozzák a szervezet saját ösztrogénjeinek az emlősejtekre gyakorolt hatását.
További előnyei: A poloskavész görcsoldó tulajdonsága - amely nagyszerűen alkalmas a menstruációs panaszok enyhítésére - abban áll, hogy növeli a méh környéki véráramlást, és csökkenti a méh összehúzódásainak erősségét. Ez főleg vajúdó és szülés után lévő nőknek lehet hasznára. A poloskavész mintegy kiegyenlíti a hormonszinteket, így segíthet a menstruáció előtti panaszok enyhítésében. Ritkábban említett alkalmazása ugyan, de a poloskavész nyugtató- és gyulladásgátló szerként is használatos, amely különösen izom- és idegi eredetű fájdalmaknál lehet hasznos, például isiász vagy arcidegzsába kezelésénél. Csökkenti továbbá a légutakban a nyálkatermelést, és köhögés ellen is javasolják. E növény hasznosnak bizonyult a fülcsengés (tinnitus) megszüntetésére is. Magas vérnyomás és ideggyengeség esetén is alkalmazható.
Hatóanyag: A poloskavész az ösztrogén hatásához hasonló tulajdonságú összetevőkben gazdag. Ezek triterpén glikozidok (aktein, cimifugozid), amelyeknek gyulladásgátló és antioxidáns hatása is van, illetve egy nemrégiben felfedezett izoflavon, aformononetin. Gyökere cseranyagokat is tartalmaz, amelyek elősegítik a szövetek regenerálódását.
Érdekesség: A hagyományos kínai orvostudományban a poloskavészt a gyulladások, a fájdalom és a láz ellen használták. Az amerikai indiánok, akik szintén ismerték és "squawgyökérnek" (squaw=indián asszony) nevezték, a menstruációs problémák, illetve a szülési fájdalmak enyhítésére alkalmazták. A modern tudomány elismerte a növény ösztrogén hatását. A cukorbeteg patkányokon végzett kísérletek pedig vércukorszint csökkentő tulajdonságát bizonyították.
Kígyógyökér receptek:
Főzet:
tegyünk 1/2 teáskanál gyökeret egy csésze forró vízbe és főzzük 30 percig, majd hagyjuk kihűlni. Pár óra időközönként 2 teáskanállal fogyasszunk, de naponta legfeljebb egy csészényit! Íze keserű, szaga kellemetlen. Enyhítendő: adjunk hozzá cukrot, mézet, citromot, vagy elegyítsük más teával.
Tinktúra: naponta legfeljebb 1 teáskanállal fogyasszunk.
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk kígyógyökeret!
Terhes nők ne használjanak ösztrogén tartalmú növényeket!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre! Terhes nők, szívbetegségben, valamint ösztrogénösszefüggő rákban szenvedők, vagy akik nyugtatókat szednek, vagy akiknek a fogamzásgátló ellenjavalt, ne használják!
A szokásosan ajánlott mennyiségben is, csak orvossal megbeszélve alkalmazzák! Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Túladagolás esetén:
szédülés, hányinger, hányás, hasi fájdalom, látáscsökkenés, fejfájás, remegés, agykárosodás, porcfájás léphet fel.
Ösztrogéntartalma hatással lehet májbetegség, melldaganat kialakulására.
forrás: Gyógynövény enciklopédia, antalvali.com
|