Csikófark - A világ legrégibb gyógyítója
Család: Ephedraceae; további tagok: rekettye, zsurlófű
Nemzettség és faj: Ephedra sinica, E. vulgaris, E. nevadensis, E. antispyhilitica
Köznapi neve: csikófark
Felhasználható részei: szár
A csikófark nem való kertbe. Egyszerű félépítésű, majdnem levéltelen cserje, amely hasonlít a zsurlófűre. Szívós, elágazó, kéregtelen ágai vannak. Levelei hosszúak. Nyáron megjelenő virágai sárgászöldek. A hím és női virágzatok külön növényen jelennek meg. Magjai tobozban fejlődnek. A kínai csikófark ma huang néven ismert.
Gyógyhatása:
Fogyás:
Mint központi idegrendszer serkentő a növényben lévő efedrin növeli az alapanyagcserét. A kávéban, teában, kakaóban, a paraguai teában és a kólában lévő koffein növeli a csikófark súlycsökkentő hatását. A kávé és az efedrin egyaránt izgatók. Egy időben való használatuk álmatlanságot, ingerlékenységet, és kapkodást okoz.
Dohányzásról való leszokás:
Egy tanulmány kimutatta, hogy az efedrin segít leszokni a dohányzásról, mert csökkenti az cigaretta utáni vágyat.
Csikófark receptek:
A csikófark pangáscsökkentő, fogyás és a dohányzásról való leszokást elősegítő, vagy a menstruációt megkönnyítő hatások kiaknázására használjuk. Kellemes boróka íze van.
Főzet:
tegyünk 1 teáskanál szárított szárat egy csésze vízbe, forraljuk fel és áztassuk 10-15 percig. Naponta legfeljebb 2 csészével fogyasszunk!
Tinktúra: naponta nem több mint ¼ -1 teáskanálnyit fogyasszunk.
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyerekek ne adjunk csikófark készítményt!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, akinek nincs magas vérnyomásuk, szívproblémáik, cukorbetegségük, zöldhályogjuk, vagy pajzsmirigytúltengésük, illetve nem szednek vérnyomást emelő, idegességet, vagy álmatlanságot okozó egyéb gyógyszerkészítményeket, a csikófark viszonylag biztonságosnak tekinthető.
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk.
Tudassuk az orvossal, ha mellékhatások jelentkeznek, vagy, ha 2 héten belül nem jön meg a várt hatás!
Mellékhatás lehet:
hasmenés, gyomorpanaszok.
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|