Eukaliptusz - Ausztrál orvosság az influenza ellen
Család: Boraginaceae, további tadok: borágófű, nefelejcs
Nemzettség és faj: Symphytum officinale
Népies neve: eukaliptuszfa
Felhasználható részei: gyökér, levelek
A mirtuszfélék családjába (Myrtaceae) tartozik. Ausztrália és Tasmánia tipikus fája. Mivel az eukaliptuszfa nagyon gyorsan nő, Afrikában a maláriamocsarak kiszárítására használják. Magassága elérheti a 70 métert is. Érdekesség, hogy leveleit csak tíz eukaliptuszfaj hullatja el. A levelek helyett szürkésfehér kérgüket hullatják. Lehullott kérgéből papírt készítenek. Illóolaját nagy becsben tartja az illatszeripar.
Gyógyászati célra a fa leveleit használjuk. Leveleik rendkívül érdekesek. A hosszú száron ülő levéllemez kitűnően tudja követni a napfényt, mindig úgy fordul, hogy élével a Nap felé álljon, s így nem hevül föl.
A levél illóolajat (cineolt), cserzőanyagokat, triterpéneket, floroglucin származékokat tartalmaz. Az illóolaj összetétele és aromája eukaliptuszfajonként változik.
Olaja a cineolnak köszönhetően antiszeptikus, nyákoldó és hűsítő hatású, kiváló köptető, görcsoldó. Hatóanyagai miatt légúti megbetegedések esetén inhalálásra és a fogászatban szájöblítésre használják.
Eukaliptuszlevél kivonattal kezelnek sebeket, keléseket is, továbbá közismerten jó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Az eukaliptuszfa olaja a légzőszervi- és bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben bizonyítottan jótékonyan segít. A brazíliai népi orvoslásban több eukaliptusz fajt használnak meghűlés, influenza, láz és egyéb légúti fertőzések kezelésére.
Amire vigyázni kell:
Ne alkalmazzuk a gyomor-bélrendszer gyulladásos megbetegedései esetén.
Túladagolás esetén émelygést, hányást, hasmenést okozhat.
A gyermekeknél legalább 5 éves korig ellenjavallt alkalmazásuk.
Gyengítheti más gyógyszerek hatását.
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Eukaliptusz receptek:
Inhaláláshoz egy marék levelet,vagy pár csepp illóolajat tegyünk a forró vízbe.
Sebkezeléshez a megtisztított sebet, karcolást dörzsöljük be 1-2 csepp olajjal.
Ülőfürdőhöz maréknyi levelet tegyünk rongyzacskóba, majd eresszük rá a melegvizet.
Megfázás, influenza ellen: egy csésze forró vízben 1-2 teáskanálnyi szárított füvet áztassunk 10 percig, majd hűtsük le. Naponta legfeljebb kétszer fogyasszunk. Ezt az italt készíthetjük olajesszenciából is, akkor 1-2 cseppnél ne használjunk többet!
forrás: Gyógynövény enciklopédia, hazipatika.com
|