Szárcsagyökér - A serkentő
Család: Lilaceae; További tagok: liliom
Nemzettség és faj: Smilax officinalis, S. febrifuga és más Smilax fajok
Köznapi neve: szasszaparilla
Felhasználható részei: gyökértörzs (rizóma), gyökér
Évelő kúszónövény, fás, tövises szárán ovális alakú, csúcsos végű levelek ülnek. Kis méretű virágai zöld, sárga, vagy bronzszínűek, sminthogy a szárcsagyökér kétlaki, a hím és a női virágok külön-külön növényeken nyílnak.
Használat:
-
izületi fájdalmak
-
arthrosis, reuma, reumatoid artritis
-
a vesék és a hugyhólyag gyulladásai
-
nemi betegségek
-
a hormomális rendszer kiegyensúlyozása
-
megakadályozza az allergia és az ekcéma kialakulását
-
psoriázis és egyéb bőrbetegségek
-
kimerültség
Szárcsgyökér receptek:
Vízhajtó főzet készítéséhez 1 - 2 teáskanál porított szárcsagyökeret tegyünk egy csésze vízbe, forraljuk 10 - 15 percig. Naponta legfeljebb 3 csészével igyunk. A szárcsagyökér kezdetben édeskés, majd kellemetlen ízű.
Tinktúrából naponta legfeljebb 3-szor, ¼ - ½ teáskanálnyit fogyasszunk.
Hatásai: A Szárcsagyökér modulája az immunrendszert, gyulladásgátló, tonizáló, anabolikus, antioxidáns és fájdalomcsillapító hatású. A fehérvérsejtek - T-limfociták és falósejtek - termelődésének elősegítésével növeli az immunitást. Elsődlegesen a férfiak hormonrendszerét harmonizálja. Elősegíti a tesztoszteron és a progeszteron termelését, az emberi szervezet anyagcsere folyamatait. Segíti a máj működését, a szervezet méregtelenítését. A tea tartalmaz szaponinokat, fitoszterolokat, glükozidokat, kalciumot, rezet, vasat, jódot, mangánt, káliumot, sziliciumot, nátriumot, B-komplex vitaminokat, C és D vitamint és A provitamint.
Amire vigyázni kell!
2 év alatti gyermekeknek, terhes nőknek és szoptatós anyáknak nem ajánlott. Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás:
nagy mennyiségben égő érzést válthat ki a szájban, torokban, valamint gyomor- és bélirritációt okozhat.
forrás: vitalpont.unas.hu, Gyógynövény enciklopédia
|