Cickafarkfű - a növénykötszer.
Család: compositae; további tagok: gyermekláncfű, körömvirág, százszorszép
Nemzettség és faj: Achillea millefolium
Köznapi nevei: cickafark, orvosi cickafark, cickóró, egérfarkúfű, ezerlevélfű
Felhasználható részei: levél, szár, virág
A cickafarkfű tetszetős 1 méter magasra megnövő, finom szőrökkel borított évelő növény. Madártollra emlékeztető levelei úgy néznek ki, mintha ezernyi apró levelecske alkotná azokat, ezért ezerlevélfűnek is nevezik. Apró, fehér virágai tömött csoportokban, lapos tetejű esernyőszerű bugákban fejlődnek, nyáron virágzanak. Ha termeszteni akarjuk, tavasszal vagy ősszel tegyük. A magvak vagy gyökérdarabok gyorsan fejlődnek. A magokat épphogy a talaj felszíne alá vessük, s tartsuk nedvesen amíg kicsiráznak – ez általában 2 hét. Ritkításkor a növények között 30 cm helyet hagyjunk. Legjobban a középkötött, gazdag talajt és a teljes napfényt szereti. Párévenként a növényeket osszuk több részre. A növény gyógyhatású hatóanyagai a virágzó föld feletti hajtás 30-40 cm-es része (herbája) és a virágzat, ezért az egész növényt gyűjtjük gyógyászati célra: szárát és leveleit, valamint a virágját. Bizonyos bántalmakra csak a virágot használjuk fel. Virágzás idején gyűjtsük be, felakasztva szárítsuk.
Gyógyhatásai:
Sebkezelés:
A cickafarkfű számos olyan vegyületet tartalmaz, amelyeknek szerepük van a sebkezelésben. Közülük kettő az achilletin és az achillein, ösztönzik a véralvadást. Másoknak – az azulénnek, a kámfornak, a kamazulénnek az augenolnak, a kvercitinnek, a rutinnak és a szalicilsacnak – gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásuk van, míg a tanninok, a terpineol és a cineol antiszeptikusak.
Emésztést elősegítő:
A cickafarkfű tartalmaz egy, a kamillában is meglévő anyagot, a kamazulént, amelyet görcsoldónak lehet tekinteni, mivel nyugtatja az emésztőrendszer sima izmait. A kutatók azonban az emésztőrendszerre kifejtett hatását nem tartják annyira hatásosnak, mint a kamilláét.
Nőgyógyászati problémák:
A görcsoldók nemcsak az emésztőrendszer, hanem a méh sima izmait is nyugtatják, hitelt adva a növény menstruációs görcsök elleni használatának.
Nyugtató, csillapító:
A cickafarkfüvet hagyományosan altatónak is használták. A növény ugyanis kis mennyiségben egy, a marihuanáéhoz hasonló vegyületet, tujont tartalmaz. A hipnotikus hatású vegyület miatt rendelkezik altató hatással.
Májbetegség:
Két, állatokon végzett kutatás azt mutatta, hogy a cickafarkfű megvédi a májat a toxikus vegyületek káros hatásaitól. Indiában végzett kutatások igazolták májgyulladást gyógyító képességét. Ha májbetegsége van, kérdezze meg kezelőorvosát, a gyógymód kiegészítéséről.
Cickafarkfű receptek
Sebekre:
nyomjuk a sebekre lemosás után a friss leveleket, vagy virágokat, majd kössük be. A sebeket tisztíthatjuk forrázattal is.
Emésztést elősegítő és menstruációs görcsök:
1-2 teáskanálnyi szárított növényt tegyünk egy csészényi forró vízbe, majd hagyjuk 10-15 percig ázni. Naponta legfeljebb 3 pohárral igyunk! Íze jellegzetesen keserű és némi összehúzó hatása van. Enyhítendő: adjunk hozzá cukrot, mézet, citromot, vagy elegyítsük más teával.
Tinktúrából naponta háromszor ½ – 1 teáskanálnyival használjunk.
Amire vigyáznunk kell:
Gyógyszer mennyiségben kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk cickafarkfüvet! Belső használatra nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Nagyobb dózisban a vizeletet sötétbarnára színezi.
Parlagfűre allergiás embereknél pattanások jelentkezhetnek.
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a cickafarkfű a szokásosan ajánlott mennyiségben teljesen biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás
Mellékhatás lehet:
bőrkiütés, hasmenés
forrás: Gyógynövény enciklopédia
Cickafark a népgyógyászatban
Közönséges cickafark – Achillea millefolium
A növény leggyakrabban használt népies nevei közé tartozik a cickóró, cickafarkkóró és az ezerlevelűfű.
A cickafark a fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó, mindenhol előforduló évelő gyógynövény. Honos, mint Közép- és Dél-Európában, Kelet-Ázsiában és Észak-Afrikában is. Hazánkban a cickafark kedveli az olyan területeket, melyek ritkán vannak az ember által bolygatva, ilyen területek az utak, gabonatáblák és erdők széle, legelők, valamint rétek és a kaszáló.
Hatóanyagai:
A cickafark legfontosabb hatóanyagai közé tartozik az illóolaj, mely a virágzatban halmozódik fel nagy mennyiségben. A virágzat legmegfelelőbb begyűjtési ideje a napos száraz idő, mert ilyenkor a legnagyobb mennyiségben tartalmazza a hatóanyagokat. Az illóolaj legfontosabb komponense, mely a legtöbb mennyiségben megtalálható az a prokamazulén (megtalálható még a kamillában, fehér ürömben és az ánizsban is). A prokomazulén mellett tartalmaz még béta-pinént és sabinént is. Az illóolajokon kívül a cickafarkban fellelhetőek még a flavonoidok és egy keserűanyag, az achillein is.
A cickafark felhasználása igen elterjedt. Leggyakrabban a menstruációs ciklus normalizációjára alkalmazzák. A növény görcsoldó hatóanyagainak köszönhetően, jó hatással van a fájdalmas menstruációs görcsök kezelésére. Csökkenti a változókori fáradságérzetet és a hőhullámokat. A hatóanyagoknak köszönhetően csökkenti a bőr és a nyálkahártyák gyulladásait. Elősegíti az emésztést és a sebgyógyulást, valamint hatásos vérzéscsillapítóként is. Felhasználható étvágytalanság, gyomorfekély, bél- és epebántalmak, valamint húgyúti betegségek kezelésére. A cickafark antiszeptikus (fertőtlenítő) hatással rendelkezik.
Felhasználási formája a növénynek igen széleskörű. A cickafark megtalálható különböző teakeverékekben, mint például vérnyomáscsökkentő, reuma és meszesedés elleni keverékben. A tea rendszeres fogyasztása során nagymértékben megszünteti a migrénes és a hozzá kapcsolódó tüneteket. Kiváló öblögető szer fogíny- és a szájnyálkahártyájának a gyulladásakor. A főzete alkalmas a csecsemők fürösztésére és az ekcéma kezelésére egyaránt. A cickafark virágának a forrázata alkalmas a tág pórusú, zsíros bőr kezelésére. A növényből készített ülőfürdő alkalmas a petefészek-gyulladás kezelésére.
Külsőleg alkalmazott szeszes kivonata a cickafarknak fájdalomcsillapító és izomlazító hatással rendelkezik.
forrás: Népgyógyászat.hu
|