Édesgyökér
Már az ókorban ismerték, és csak a burgonya érkezése után szorult vissza. Az ókori görögök az édesgyökeret köhögéscsillapításra és gyomorpanaszok kezelésére használták. A mai kutatások immunerősítő, antivirális, gyulladásgátló, májvédő, klimaxot enyhítő, ekcémát gyógyító hatását igazolják.
A hüvelyesek családjába tartozó édesgyökér nemzetség 20 faja Eurázsiában, Ausztráliában és Amerikában honos. A levelek hónaljában található virágzata nyúlánk, füzéres fürt. Fehéreslila virágai dús, gömbös fejecskékben nyílnak május–júniusban. Termése összenyomott, barna, több magvú hüvely. Nálunk csak az alföldi folyóártereken, réteken gyakori keserű édesgyökér őshonos, ezt azonban a gyógyászatban nem használják.
Az édesgyökeret a népi gyógyászatban nyersen, önmagában vagy más növények részeivel összekeverve köhögés, szamárköhögés és influenza ellen gyógyteának elkészítve fogyasztják. A kínai orvoslásban régóta ismert. Egyéb gyógynövények hatását erősíti. Méregtelenítő, és íz javító (édes, menta szerű). Ezért a kínai gyógynövényalapú szerek mintegy a fele tartalmaz édesgyökeret. A nyugati orvosi kutatások köptető és gyulladáscsökkentő hatásával foglalkoznak a legtöbbet. Máj méregtelenítő és antiallergén hatását is kimutatták.
Európában főleg a gyomorfekély kezelésére használták. Később gyomorvédő hatását is kimutatták. A gyomorfal sejtjeinek élettartamát növeli, serkenti a nyálkaképződést, és antiszeptikus. Főzete vizelethajtó, görcsoldó, vese- és epekő, illetve gyomorbajok esetén jó hatású.
A növény hatóanyagának köszönhetően jó köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom görcsoldásra is. Kedvező gyulladáscsökkentő hatást fejt ki gyomornyálkahártya gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya sérülések esetén. Az édesgyökér édes íze a glicirrhizintől származik, az élelmiszer és a gyógyszeripar ízjavítóként hasznosítja.
A gyökér hatóanyagai: a gyökér tömeg mintegy 24%-át egy különösen édes, vízoldható glikozid, a glycyrrhizin teszi ki. Ez a szénhidrát a cukornál 50-200-szor édesebb. Fokozza a mellékvesekéreg hormontermelését, és felépítésének hasonlósága miatt erõsíti a hormonok hatását, és csökkenti a megvonási tüneteket.
Hypokalaemia, magas vérnyomás és súlyos veseelégtelenség esetén, valamint a várandósság időszakában az alkalmazása ellenjavallt.
forrás: nepgyogyaszat.hu
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)
Más nevén: cukorkóró, múzgyökúr, údesfa, higvirics, likviric, mézgyökér.
Őshazája Dél-Európa, Kis-Ázsia, Afganisztán, Dél-Szibéria, Nyugat-Kína, nálunk a termesztésből vadult ki.
Ezt az évelő növényt nagy valószínűséggel már az ősember is használta, méz helyetti édesítőszerként.
A növény szára 1-2 m hosszú, bordázott, levelei páratlanul szárnyasan összetettek. Virágzata laza fürt, a párta színe halványvörös és ibolyaszín között változik.
Termése 1,5-3,0 cm hosszú, 5-6 mm széles hüvely.
Magja 3-4 mm-es, vese alakú, barna színű.
Szaporítása gyökértarackokkal vagy magvetéssel történik március-április környékén.
A 2 cm vastagságú gyökereket ősszel kifordítják a földből, mosással letisztítják, majd kiterítve szárítják.
Felhasznált része
A gyöktörzs a gyökerekkel (Liquiritiae rhizoma et radix).
Hatásai
Gyulladáscsökkentő (antiflogisztikus), görcsoldó (antispasmodicus), köptető (expectorans), immunstimuláns és fekélyellenes (antiulceratív).
Alkalmazások
A népi gyógyászatban önmagában vagy más növényekkel keverve alkalmazzák köhögés, szamárköhögés és influenza ellen, nyersen pedig gyógyteának elkészítve fogyasztják. Gyakori alkotórészei a köptető- és köhögéscsillapító, valamint gyulladáscsökkentő, fekélyt kivédő hatású készítményeknek, miket gyomor- és nyombélfekély megelőzésére és kezelésére használnak. Az édesiparban cukorkák színezésére és ízesítésére, medvecukor készítésére (az édesgyökér besűrített kivonata) használják, de cukor pótlására nem használható. A söripar a barna sörök színezéséhez és a Porter sör ízesítőjeként alkalmazza. Édesgyökér-tartalmú gyógykészítények: Lakrimen Neu pasztilla, Ulgastrin Neu tabletta.
Ajánlott napi adag
5-15 gramm gyökeres gyöktörzs vagy 200-800 milligramm glicirrizin, ill. ezekkel egyenértékű kivonat.
Figyelmeztetés
Használják májzsugorodás, magas vérnyomás, hypokaelemia és súlyos veseelégtelenség esetén. Várandósság időszakában fogyasztása nem javasolt. Az ajánlott mennyiségeket sem tanácsos 4-6 hétnél hosszabb ideig szedni.
Forrás: sulinet.hu
|