Vasfű - A varázsfű
Család: Verbenaceae
további tagok: indiai tölgyfa, lantana cserje
Nemzettség és faj: Verbena officinalis (eu), V. hastata (us)
Köznapi nevei: varázsfű, kék vasfű
Felhasználható részei: levelek, virágok, gyökerek
A vasfű gyakran használt magyar neveihez tartozik a közönséges vasfű, a verbéna, a kakascímer, a lakatfű, a keserűfű és az uborkafű is.
Az uborkafű elnevezés annak köszönhető, hogy a háziasszonyok a télére elrakott savanyú uborkát a vasfű porított gyökerével fűszerezték, annak érdekében, hogy az uborka kemény maradjon.
A közönséges vasfű a verbénafélék (Verbenaceae) családjába tartozó évelő növény, melynek kedvelt előfordulási helyei a kavicsos patakok partjai, valamint az elhanyagolt lucernások. A vasfű jelentőségét alátámasztja, hogy az ókorban nagy előszeretettel alkalmazták különféle célokra.
Egyes népcsoportok hiedelemvilágába például elengedhetetlen jelkép volt ez a növény. Oltárok díszeként és vallási szertartások kellékeként vált ismerté. A népi hagyomány úgy tartotta, hogy a vasfű minden gonosz ellen láthatatlanná teszi az embert. Rituális célokra az indiánok a pipájukból fogyasztották a vasfüvet, míg a rómaiak a vérszegénység kezelésére alkalmazták. Nem csak a porított gyökerét használták fel a növénynek, de likőrt is csináltak belőle, mert úgy tartották régen, hogy a likőr elfogyasztása után nő a szerelmi vágy.
Hatóanyagai:
A vasfű virágzás idején begyűjtött legfeljebb 40 cm-es leveles szárát használhatjuk fel különböző gyógyítási célokra. A növény legfontosabb hatóanyaga az iridoid-glikozid vegyületek, mely közül a legjelentősebb a verbenin, verbenalin, tannin és a hasztatozid). A glikozidok mellett tartalmaz a növény még kávésav-származékokat, szaponint, csersavakat, valamint nyomokban illóolajat is.
A vasfű gyógyászati szempontból való felhasználása igen széleskörű. Az iridoid-glikozidoknak köszönhetően a növény gyulladáscsökkentő és enyhe fájdalomcsillapító. A vasfűből készült kivonat szabályozza a szervezet THS-szintjét, és gátolja a pajzsmirigy fokozott működését. A hatóanyagainak köszönhetően serkenti a máj és az idegrendszer működését, enyhíti a menstruációs zavarokat, valamint serkentően hat egyes anyagcsere-folyamatokra és a tejelválasztásra.
A növényből készült tea alkalmas a depresszió kezelésére, javítja az étvágyat. A vasfű teája alkalmas még az ideges fejfájás, az álmatlanság, a sárgaság, a húgyúti és az emésztőszervi panaszok kezelésére.
A közönséges vasfüvet nem csak belsőleg, de külsőleg is lehet alkalmazni. A növény borogatásával sebeket, különböző keléseket lehet kezelni.
Az élelmiszeriparban íz- és állományjavítóként használják a vasfüvet.
Vasfű receptek:
Fejfájás, enyhe ízületi gyulladás és más kisebb fájdalmak gyógyítására
forrázat:
tegyünk két teáskanálnyi száraz füvet egy csésze forró vízbe és áztassuk 10-15 percig. Naponta legfeljebb 3 pohárral igyunk. Íze nagyon keserű, ízesítsük cukorral, mézzel, citrommal, vagy keverjük más teákkal.
Tinktúrából naponta fél-egy teáskanálnyit fogyasszunk.
Amire vigyáznunk kell:
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk vasfüvet!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Terhes nőknek ellenjavallt, mert serkenti a méhösszehúzódást!
Mivel lassítja a pulzust, szűkítit a légcsövet, serkenti a bélműködést, így azoknak sem ajánlott, akik szívbetegségben, asztmában, légzőszervi betegségben, vagy vastagbélgyulladásban szenvednek!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, valamint az előzőekben felsorolt betegek kivételével a vasfű a szokásosan ajánlott mennyiségben viszonylag biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás!
Mellékhatás lehet: gyomorbántalmak, émelygés
forrás: Gyógynövény Enciklopédia, nepgyogyaszat.hu
|