Fekete bangita - Nőgyógyászati problémákra
Család: további tagok: Caprifoliaceae; további tagok: bodza, lonc
Nemzettség és faj: Viburnum prunifolium
Köznapi neve: fekete galagonya
Felhasználható részei: kéreg
Az USA középső és déli területeiről származó kis növésű fa igen gyakori a nagy kiterjedésű erdőkben és a száraz, sziklás domboldalakon. Görbe törzse, amely 5 m magasra is megnőhet, kemény. Szétterülő ágainak színe kezdetben fényes vörös, majd zöld színű lesz. Fordított tojás alakú, rövid levélnyélen ülő levelei csupaszok, finoman fogazottak. Az ágak fakérgét nyáron, a fatörzs kérgét ősszel gyűjtsük. Árnyékos helyen szárítsuk.
Gyógyhatása:
menstruációs görcsök enyhítése,
koraszülés megelőzése,
láz csillapítása,
fejfájás enyhítése,
ízületi és egyébfájdalmakra
Fekete bangita receptek:
Főzet:
tegyünk 2 teáskanál kérget egy csésze forró vízbe és főzzük 10 percig. Naponta legfeljebb 3 csészével fogyasszunk! Íze nagyon keserű. Enyhítendő: adjunk hozzá cukrot, mézet, citromot, vagy elegyítsük más teával.
Tinktúra: naponta 2 teáskanállal fogyasszunk legfeljebb 3 alkalommal.
Amire vigyázni kell:
A terhesség korai szakaszában veszélyes a magzatra, csak a terhesség utolsó 5 hetében és csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazható a koraszülés elkerülésére! Gyógyszermennyiséget csak az orvossal történt megbeszélés után alkalmazzunk. Az aszpirinhez hasonló hatású.
16 év alatti gyerekeknek ne adjunk fekete bangitát!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a fekete bangita az ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
nagy dózisban, az aszpirinre is különösen érzékeny betegeknél emésztési zavart émelygést, fülcsengést, hányást okozhat.
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|