Zsálya - A bölcsek növénye
Család: Labiatae;
további tagok: mentafélék
Nemzettség és faj: Salvia officinalis
Köznapi nevei: Kerti-, orvosi-, skarlát zsálya, muskotályzsálya
Felhasználható részei: levelek
30-50 cm magas, évelő növény. Tőlevelei hosszú nyelűek, mélyen szíves vállból háromszög alakúak, tompa csúcsúak, a fonákukon molyhosak. A levél széle enyhén csipkés. A szár levéltelen, csak a virágzatok alatt találhatók apró ülő, hegyes csúcsú murvalevelek.
Az egyik legfontosabb, amit a zsályáról tudnunk kell, hogy többféle típusa is ismert. Az ún. orvosi zsálya (Salvia officinalis) Dél-Európában vadon termő, jellegzetes illatú, kesernyésen aromás ízű gyógynövény. A növényt már az ókori görögök és rómaiak is ismerték és használták – kezdetben csupán tartósításra – azonban gyógyhatásai is hamar ismertté váltak, melyre latin neve is utal. Salvia magyarul annyit tesz: 'gyógyítani'. Mivel segíti az emésztést, fűszerként különböző zsíros ételeket ízesíthetünk vele.
Gyógyhatása:
A zsálya fő hatóanyagai a növény illóolajában találhatók, melynek fő komponense a mérgező tujon (30–50%), cineol, borneol, továbbá tartalmaz cserzőanyagot, tritepéneket, keserű anyagot, ösztrogén anyagokat, valamint a nikotinsav amidját is.
Fontos tudnunk, hogy lehetséges mérgező hatása miatt az orvosi zsálya illóolaja nem használható belső gyógyításra. Ilyen célokra sokkal alkalmasabb a muskotályzsálya (Salvia sclarea), amely tartalmazza az orvosi zsálya minden jótékony tulajdonságát, ám nem mérgező.
Felhasználása:
Megfelelő módon alkalmazva a zsálya rendkívül hasznos gyógynövény. Forrázata illóolaj- és cseranyag-tartalmánál fogva mandula- és torokgyulladás, köhögés, rekedtség ellen használható, öblögetőként pedig szájüreggyulladás, illetve gennygócos fogak kezelésére alkalmas. (A mérgező tujon kb. öt perc főzéssel elillan.)
Éhgyomorra fogyasztva a meleg zsályatea csökkenti a vércukorszintet, keserű íze miatt pedig kitűnő étvágyjavító.
Csökkenti a gyulladást, izzadást.
Összehúzó és antibiotikus hatása is van.
Az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, különösen ekcéma, köszvény és nehezen gyógyuló sebeknél.
Aranyeres bántalmaknál ülőfürdők készítésére javasolt, külsőleg pedig sebek gyógyítására és nedvező ekcémára alkalmas.
Ellazítja az emésztőszervek izomzatát, így elősegítve a könnyebb emésztést és nyugtatja a bélgáz vagy gyomorfájás miatt háborgó emésztőrendszert.
Jótékonyan hat a pikkelysömör okozta gyulladásoknál és más egyéb bőrbetegségeknél.
Az égési seb gyorsabban gyógyul és csökken a viszkető, égető érzés is általa.
Fiatalosan tartja a bőrt, szabályozza a faggyúkiválasztást ezáltal csökkentve a pattanásosodást. Ha a fejbőrbe masszírozzuk, elmúlhat a korpásodás és csökken a hajhullás, teája gátolja az izzadást. Kiváló tartósítószer.
Zsályareceptek:
Sebekre morzsoljunk friss zsályalevelet, míg elsősegélyhelyre nem érünk.
Gyomornyugtató és cukorbetegségre áztassunk 1-2 kávéskanál szárított zsályalevelet 10 percig egy csésze forró vízben.naponta három csészével fogyasszunk.
Tinktúrából az izzadság ellen naponta legfeljebb háromszor, 1/2-1 teáskanálnyit alkalmazzunk.
Amire vigyázni kell:
A zsálya toxikus vegyületet (thujon) tartalmaz, a főzéssel ez a vegyület túlnyomórészt eltűnik.
A zsályaolajat csak külsőleg alkalmazzuk!
Terhes nők ne fogyasszanak zsályát, mert méhösszehúzódást okoz!
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk zsályát!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a szokásosan ajánlott mennyiségben teljesen biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
Nagyobb mennyiségű használata toxikus lehet, görcsös rángásokkal járó panaszokat okozhat.
forrás: Gyógynövény enciklopédia, nepgyogyaszat.hu
|