Fehér fagyöngy
Család: Loranthaceae; összes növénytani rokonát fagyöngynek hívják.
Nemzettség és faj: Viscum album (európai), Phoradendron serotinum, mint P. tomentosum is ismert.
Köznapi neve: gyimbor, madárlép, gyombolyu, gyöngybuckó
Felhasználható részei: levelek, gyümölcs (bogyó), fiatal ágacskák
A fehér fagyöngy (Viscum album) a szantálfafélék (Santalaceae) családjába tartozó, Magyarországon is jól ismert és egész Európában elterjedt félélősködő, örökzöld növény. Leggyakoribb gazdanövényei az almafa, a nyárfa, a fűzfa, az akácfa. Rövid szerteágazó ágai ismételt álvillás elágazásúak. Levelei átellenesek, zöldessárgák, bőrneműek. Zöldessárga színű redukált virágai ülők. Termése ragadós álbogyó.
Gyógyhatása:
A fagyöngy vérnyomáscsökkentő hatását állatkísérletek igazolták
Immunrendszert serkentő rákellenes hatása a viszkotoxinoknak és a lektineknek tulajdonítható.
2008-as klinikai vizsgálatok alapján, a tanulmány szerzőinek véleménye szerint további független és megalapozott klinikai vizsgálat szükséges ahhoz, hogy a fehér fagyöngy onkológiai hatását el lehessen dönteni. Németországban több, fagyöngy alapú készítmény létezik, daganatos megbetegedések kezelésére.
A fagyöngylevél összetevőinek (főleg a viszkotoxinok és a lektinek) mérgező hatását kimutatták. A bogyók is tartalmaznak veszélyes hatóanyagokat, ezért a fagyöngy csak orvosi rendeletre szedhető.
Receptek:
A fagyöngyteát kizárólag hidegen készítjük. Egy púpozott teáskanál fagyöngyöt adunk negyed liter vízhez, majd egy éjszakán át állni hagyjuk. Másnap kicsit felmelegítjük és leszűrjük.
Enciklopédia javaslata: Dr. Weiss teakeveréke fagyöngyből, méhfűből és galagonyából áll, azonos mennyiségekben.
Tinktúra: 5 csepp naponta a vérnyomás szabályozására.
Amire vigyázni kell:
Több beszámoló is napvilágot látott, hogy a növény mérgező hatású. Azonban, megjelent olyan cikk is, amely 300 olyan esetről számol be, amelyben fagyöngyöt fogyasztottak - többnyire bogyót -, s többségüknél nem alakult ki mérgező tünet. A vizsgálatot végzők szerint: a fehér fagyöngy ugyan mérgező, de 3 bogyónak, vagy 2 levélnek elfogyasztása nem valószínű, hogy felnőtteknél komoly mérgezést okozna.
Gyerekek ne adjunk fagyöngyöt, tartsuk távol őket a növénytől, időseknél is okozhat nem várt hatást!
Terhes nők ne használják, mert méhösszehúzódást előidéző vegyületet (tiramin) tartalmaz!
A vetélést előidéző dózisa közel van a halálos adaghoz! Soha ne használjuk vetélés előidézésére!
Azok se használják, akik MAO (monoamin-oxidáz)-gátló hatású depresszió elleni gyógyszereket szednek, mivel vérnyomásproblémát okozhat, öntudatvesztéssel. Valamint, mivel csökkenti a pulzust, ezért akiknek szívrohamuk volt, vagy szívbetegségben szenvednek, ne használják! Használata csak orvossal való megbeszélés után, annak utasításai betartásával ajánlott! Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás. Ha a mérgezésnek bármilyen jele: hányás, hányinger, hasmenés, fejfájás, csökkent pulzus, hallucináció, izomgörcs, rángatózás fellépne, azonnal forduljunk orvoshoz!
forrás: Gyógynövény enciklopédia, wikipedia.org
|