Mézfű - orvosi citromfű
„A mézfű az ész és a szív boldogságának okozója”
Család: Labiatae; további tagok: mentafélék
Nemzettség és faj: Melissa officianalis
Köznapi nevei: orvosi citromfű, citromszagú melissa, méhfű
Felhasználható része: levelek
A mézfű elágazó, egyenes, a mentákra jellemző négyzet alakú szárú, kb. 60 cm magasra növő, évelő növény. Kicsi, kétajakos, fehér, vagy sárga fürtökbe tömörülő virágai egész nyáron virágoznak. A föld fölötti részei minden évben elhalnak, de gyökerei évelők. Könnyen nő tavasszal vetett magról, dugványról, vagy gyökérosztásról. A magok 3-4 hét alatt, szabadban és belső térben egyaránt kicsiráznak, a földet tartsuk nedvesen. A laza, semleges kémhatású talajt, és a félárnyékos helyet szeretik. A leveleket még a virágzás előtt kell begyűjteni. A növényt vágjuk vissza 5-10 cm-re, majd gyorsan szárítsuk ki, mert a levelek megfeketednek. Illatanyagának egy részét a szárítás alatt elveszti. Szárítás után a leveleket porítsuk el, illatanyagát megőrzendő, jól záródó, átlátszatlan edényben tároljuk.
Gyógyhatása:
Sebkezelés:
A mézfű tartalmaz bizonyos vegyületeket (polifenolok), amelyeke sokféla gyulladást okozó baktériumok, többek között a Streptococcusok és a mycobaktériumok okozta fertőzések leküzdésében segíthetnek. A mézfű érzéstelenítő hatású Eugenolt is tartalmaz és így segíthet a sérülések okozta fájdalmak csökkentésében.
Herpesz és más vírusfertőzések:
Segít leküzdeni a Mumpszot, a herpeszt és más, vírus okozta fertőzéseket. Németországban a mézfűkivonat számos ajak és nemi szerv herpesz elleni krém egyik aktív összetevője.
Természetes nyugtató:
Németországban a mézfű általánosan használt nyugtató és fájdalomcsillapító.
Emésztést elősegítő:
Német kutatók felfedezték, hogy a mézfű nyugtatja az emésztőrendszer sima izmait, és ez is alátámasztja az ősi, emésztést elősegítő használatát.
Nőgyógyászati problémák:
Más sima izmokra is hatást gyakorolva, csökkenti a menstruációs görcsöket.
Mézfű receptek:
Ülőfürdőhöz: tegyünk egy maréknyi füvet vászonzacskóba, csurgassuk rá a meleg vizet. Finom, citromillatú vizet kapunk.
Borogatásként: 2 teáskanálnyi levelet egy csésze vízben 10 percig forralni.
Nyugtató és görcsoldásra forrázat:
2 teáskanálnyi levél egy csészényi forró vízbe. 10-20 percig áztassuk. Naponta legfeljebb három csészével igyunk!
Tinktúra: naponta legfeljebb háromszor, ½ – 1 ½ teáskanálnyival használjunk.
Amire vigyázni kell:
Gyógyszer mennyiségben kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk mézfüvet! Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a mézfű a szokásosan ajánlott mennyiségben teljesen biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Két vizsgálat is kimutatta, hogy a mézfű befolyásolja a pajzsmirigyet serkentő hormonnak a működését (thyrotropingátló), tehát bárki, akinek pajzsmirigy működési rendellenessége van, beszélje meg orvosával, mielőtt használni kezdené.Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás.
Mellékhatás lehet:
gyomorbántalmak, hasmenés
forrás: gyógynövény enciklopédia
Citromfű
"A nyugalom gyógynövénye"
A citromfüvet a nép mézfűnek, méhfűnek, citromszagú melisszának, orvosi citromfűnek, igaz nádrafűnek, macskaméznek is hívja.
A citromfű sok más gyógynövénnyel együtt (pl. menta és kakukkfű) az ajakosvirágúak családjába (Laminaceae = Labiatae) tartozik, kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő növény. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható. A gyógyszerészek az orvosságként használt leveleket Melissae folium-nak nevezik. Őshazája Elő-Ázsia, ahonnan a Benedek-rendi szerzetesek hozták az Alpokon át nyugat-európai kolostorkertjeikbe. Nagy Károly császár ennek a termesztését is rendeletileg írta elő (Capitulare de vilis) 810 táján, alattvalói számára. A parasztudvarokon még ma is fellelhetjük mint gyógy- és fűszernövényt. Az ültetvényeken kívül, szabadon a citromfű Európában nemigen található meg. A gyógyászatilag használt citromfűlevél ültetvényekről származik. A spanyol citromfű tartalmazza a legtöbb illóolajat. Az erősen szétágazó citromfűcserje 30-70 cm magasra nő, levelei keresztben átellenesen állnak, nyelük kb. 2 cm hosszú, virágai álörvökben állnak, kicsinyek, pártájuk fehér. Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) érdemes szedni, a leveleket virágzása kezdetén, amely július-augusztusra esik. A citromfű leveleinek hatóanyagai az illóolajok (citronellál, citrál), cseranyagok, flavonoidok, kávésav.
A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegségre használja. Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is segít a citromfű. Idegesség, álmatlanság ellen is jó. Kedveltsége miatt a citromfüvet 1988-ban az év gyógynövényének választották. A tudomány is elismeri a citromfű különös hatásosságát. Nyugtató, görcsoldó, epehajtó, étvágyjavító és szélhajtó hatása bizonyított. Ehhez jön még a citromfű illóolaja, ami baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású. A hivatalos orvoslás a citromfű alkalmazását a következő területeken javallja: idegrendszeri alapú alvászavarok, gyomor- és bélpanaszok, valamint étvágytalanság. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén.
Egyéni adottság kérdése, hogy a stressz fizikai jelzései a test mely részéről érkeznek hozzánk. Mindenesetre meglehetősen gyakori, hogy a gyomor, az emésztőrendszer sínyli meg legelőszőr túlhajszolt életmódunkat. Ilyenkor a gyomortájéki szorító érzést, az esetenkénti görcsös fájdalmakat jól oldja a citromfűből készített tea, mely egyben az étvágyat is serkenti. Levelei jól kombinálhatók más növényekkel, és az sem mellékes, hogy kellemes illatot és ízt kölcsönöz a belőle készített italoknak.
Ideggyengeségi, idegi eredetű alvászavarok estében végezzünk citromfűkúrát, esténként, de akár reggel is, fogyasszuk langyos állapotban, mézzel édesítve. Hatására kipihenten ébredünk, az egész napunk nyugodt és kiegyensúlyozott lesz, ilyenkor még a reggeli feketekávét is elhagyhatjuk. A növény leveleiből készült tea a diákoknak is segítője lehet, hiszen hatásosan oldja a vizsgadrukkot. Különböző teakeverékek alkotórészeként kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetében is.
Szapora szívverés, a feszült idegállapot és a félelemérzés jellegzetes tünetei a stresszel teli életmódnak. Ebben az esetben a citromfű illóolajából készíthetünk masszázsolajat mellkasunkra, vagy egész testünkre. A teához hasonlóan lelkiállapotunkra hat pozitívan, ha aromalámpában 4-5 cseppjét párologtatjuk. Külső alkalmazásainak felsorolásából semmiképpen nem hagyhatjuk ki a fürdő hatásosságának hangsúlyozását. Az anyukák egészen biztosan ismerik a kisgyermekek fáradtságának azt a fázisát, amikor a pici szinte mozgáskényszerben szenved; nos, a citromfűfürdő ebben az esetben is meghozza a kívánt hatást.
Hogyan használjuk?
Tea: 1 csésze forró vízbe helyezzünk 3 teáskanálnyi citromfű-levelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 3 csészével (többször 1-1 csészével) fogyasszunk 4-6 héten át. Ideges állapotban, depresszió esetén igyuk.
Fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt.
Tinktúra: Öntsünk 100 ml vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de herpesz esetén, illetve depresszió oldására is alkalmazható.
Illóolaj: Övsömört is gyógyíthatunk vele; egy teáskanálnyi olívaolajhoz adjunk 5 csepp illóolajat, és masszírozzuk be a kívánt bőrfelületet. Feszültségoldásra is kiváló.
Fűszerként: Halak, szárnyasok, saláták, desszertek ízesítésére kiváló.
forrás: nepgyogyaszat.hu
|