A gránátalma (Punica granatum)
Ázsiában és a Közel-Keleten, évezredeken át nagy becsben tartották spirituális és egészségügyi szempontból egyaránt. A modern tudomány csak napjainkban fedezi fel ismét, ezt az elsőrendű antioxidánst, amely egyre nagyobb népszerűséget ér el a betegségek megelőzésében. Tartalmaz többek között polifenolokat, C-vitamint, flavonoidokat, gyümölcscukrot. A gyümölcsök között a gránátalma rendelkezik a legerősebb antioxidáns, és egyben kiváló gyulladásgátló tulajdonsággal is, amelyek egy sor betegség megelőzésében jelenthet segítséget. Kedvező tulajdonságait fokozza, hogy antioxidáns alkotórészei (A és C-vitamin) gyorsan felszívódnak, közösen támogatva az oxigént, a szabad gyökökkel való harcban. A gránátalma az ellagsavnak nevezett természetes anyag leggazdagabb forrása is, mely a kutatások szerint gátolja a rákos sejtek kialakulását. Jelentős mennyiségben tartalmaz polifenolokat, melyről már kimutatták, hogy az öregedés kitűnő ellenszere, és idegrendszervédő hatása is van. A bioflavon tartalmának köszönhetően, csökkenti a vérrög képződés esélyét. Továbbá támogatja az egészséges szívműködést. Segít fenntartani az egészséges koleszterin szintet. Táplálékaink között mindent megtalálunk, amire a testünknek szüksége van! Ha nem is olyan erős hatásúak, mint a vegyszerek a gyógyszerben, de sokkal barátságosabbak a testünkhöz, felszívódásuk jobb, hatásuk biztosabb, és ami a legfontosabb, nincs mellékhatásuk, mert természetes. Némely táplálékunkban hasonló összetételű anyagok vannak, mint az esztrogen hormonok az úgynevezett fitoesztrogenek. Egyes növényekben fordulnak elő s az emberi hormonokhoz hasonló összetételűek. Ezek a fitoesztrogének azok számára jelentenek valamit, akiket hormon készítmények fogyasztását javasolja az orvos. Ha természetes környezetben jutunk ezekhez a hormonokhoz, a felszívódás biztosabb, és nincs semmiféle mellékhatása. Negyvenöt év fölött javasolt mindenkinek fogyasztani ezeket a zöldségeket, és gyümölcsöt, mert a test hormontermelésében megkezdődött a csökkenés. Ha a szervezet hanyatlását a növényekből pótoljuk, megelőzhetjük a mell, a méh és a prosztatarák kifejlődését, valamint zökkenőmentes lesz a változókor. A gránátalma is ezek a gyümölcsök közé tartozik. Datolyával, ami szintén tartalmaz esztrogen hormonösszetételt, jó segítség azoknak akik hormonterápiára szorulnak. Naponta két három datolya elfogyasztása, egy gránátalmával kitűnő gyógyhatás. Az utóbbi időkig csak a nők változó koráról volt szó, ma már elismerik, hogy a férfiak is belejutnak a változó korba, ami azt jelenti, hogy a test kevésbé aktív, egyes hormonok termelése lényegesen csökken a test által. Ezt a folyamatot lassíthatjuk, ha olyan táplálékot fogyasztunk, amelyek azokat az anyagokat tartalmazzák, amelyek besegítenek a hormon háztartásba, a férfiaknál csökkentik kockázatot a prosztatabántalmak kialakulására. Számos ilyen táplálékunk van, köztük a gránátalma.
Alacsony vérnyomás: A legnagyobb melegben, amikor az alacsony vérnyomás a mélypontra jut, és ájulás környékez, egy evőkanál gránátalma lé megerősíti a szívet, és újra szabályosan kezd verni. Ehhez aztán tovább lehet kortyolgatni legalább még egy fél pohárral, hogy a test ereje visszajöjjön egészen.
Vérerősítő: A gyenge vér, a gyenge szívműködés fáradság érzetét okozza. A szívműködés serkentésére és a vér összetételére hat a gránátalma leve. A krónikus fáradság, és a vérszegénység első segítsége lehet.
Gránátalma mint magzatvédő
Az Egyesült Államokban azt vizsgálták a kutatók, hogy a különféle gyümölcsök milyen hatással vannak a fejlődő magzatra. Az eredmények szerint a gránátalma koncentrátum vízzel hígítva 60 százalékkal csökkenti az újszülötteknél kialakuló oxigénhiányos agysérülések kialakulásának a kockázatát. Korábban a terhes kismamák a vörösbort fogyasztottak idegrendszer kímélő hatása miatt, de jelen vizsgálat eredményei alternatívát jelenthetnek, hiszen terhesség alatt nem szerencsés az alkoholfogyasztás, mivel jelentős sérüléseket okozhat a magzatnál. A gránátalma úgy tűnik, az egyik legjobb természetes megoldás lehet, néhány kellemetlen betegség megelőzésére.
forrás: eletminosegaloeval.hu
Gránátalma (Punica granatum)
A gránátalma a gránátalmafélék (Punicaceae) családba tartozó, mediterrán területeken őshonos, lombhullató cserje. A növény megtalálható Közép- és Dél-Ázsia szubtrópusi vidékein, a Földközi-tenger partvidékein, Dél- és Észak-Amerikában, valamint Kínában is. Világszerte a gránátalmát a szerelem, a termékenység és a bőség jelképének tekintik, a számtalan kifejlődött magja miatt. Már az ókorban is fontos növény volt, mert a bibliában is említést tesznek a datolya, az olajfa mellett a jelentőségéről. A világban sok helyen vallási jelkép a gránátalma, mert visszatérő motívum a sírok díszítésében.
Hatóanyagai:
A gránátalma nagymértékben tartalmaz polifenolokat, flavonoidokat és gyümölcscukrokat. A magja gazdag növényi ösztrogénekben, káliumban, C-és B5 vitaminokban, a kérge pedig piperidin alkaloidokban. A kérge ezen, felül tartalmaz még cseranyagokat és mannint is.
A gránátalmát elsősorban a magas vérnyomás és az érelmeszesedés megelőzésére alkalmazzák a gyógyászatban, de ezen, felül a hatóanyag tartalmának köszönhetően a cukorbetegség megelőzésében is szerepet játszik, az által, hogy a belekben korlátozza a cukor visszaszívódását, valamint csökkenti a vér koleszterinszintjét.
Napjainkban egyre elterjedtebb a gránátalma alkalmazása a rákos megbetegedések kezelésekor, valamint megelőzésekor is. Kimutatták, hogy a gránátalma levének nagy az antioxidáns hatása, mely feltételezések szerint a flavonoidoknak köszönhető. A flavonoidok csökkentik a tumor környékén történő érképzést, mely által daganatellenes hatás jöhetne létre. Különböző rákos megbetegedésekkor véd a gránátalma gyümölcs-kivonata, mert elősegíti a rákos sejtek azon képességét, hogy a sejtek az egészséges formájukhoz vissza tudjanak térni. Meggátolja a bőrrák kialakulását, valamint védőhatást fejt ki a prosztatarák és a rákos emlősejtek ellen. Kutatások szerint a gránátalma levének az antioxidáns hatása háromszor akkora, mint a zöld teának.
Az indiai gyógyászatban hormon háztartás szabályozására, valamint gyulladás gátlásra használják fel a gránátalmát.
A gyümölcsből és a kéregből festék is előállítható, valamit a fa kérgének alkaloid tartalma miatt alkalmas bélféregűzésre is.
forrás: nepgyogyaszat.hu
|