forrás: Gyógynövény enciklopédia
Mi a teendő rovarcsípés esetén?
Bárkivel, bárhol és bármikor megtörténhet, hogy megcsípi egy rovar. Ha tudjuk, hogy ilyenkor mit kell tennünk, a fájdalmat, kellemetlenséget hamar enyhíthetjük.
A rovarok csíphetnek önvédelemből, és gyakran táplálkozási céllal. Amikor a csípés önvédelemből történik, mérgüket beleeresztik az áldozatukba. Ha viszont táplálkozási céllal teszik, akkor nem bocsátanak ki méreganyagot, viszont fertőző betegségeket terjeszthetnek.
A legtöbb, Európában honos rovar nem okoz komolyabb betegségeket, kivéve az élősködő kullancsot. Ha azonban a trópusokra utazunk, akkor számolnunk kell a szúnyogok által terjesztett maláriával, illetve a sárgalázzal. Az utazóknak ajánlott a védőoltás, illetve a megelőző tabletta.
Sokan irtóznak, félnek a rovaroktól, pedig csak kis hányaduk képes valóban megcsípni az embert. A darázs, a méh, a lódarázs csípéskor mérget fecskendez a szervezetünkbe, és ezzel körülbelül két napig tartó helyi fájdalmat okoznak. A fájdalmat legtöbbször bőrpír és duzzanat kíséri. A rovarcsípések legtöbbjénél elég, ha ismerjük a megfelelő elsősegélynyújtási teendőket.
Rovarcsípés ritkán végzetes, de ha az immunrendszer már túlérzékeny egy bizonyos méreggel szemben, egyetlen csípés is okozhat súlyos allergiás reakciót.
Az allergiás reakció lehet enyhe és súlyos. A túlérzékenység okozta súlyos állapotot anafilaksziás sokknak nevezik, ami halálos is lehet. Az ilyen beteg légzési nehézségekkel küzd, túlzott a vízvisszatartása, és néha kihagy a szívverése. Ha a csípés a szájban történik, a gyorsan keletkezett ödéma (vizenyő) elzárhatja a légutakat. Azonnal mentőt kell hívni.
Az allergiás sokk megelőzhető. Az allergiára hajlamos felnőtt és gyermek állandóan vigye magával az orvos által felírt gyógyszereit. Van, akinek injekciót, egyszer használatos fecskendőt kell magával hordania, hogy vészhelyzetben valaki azonnal beadhassa az életmentő szert. Az ilyen injekció a test bármely részébe, bőr alá vagy izomba egyaránt beadható.
Vannak kiváló gyógynövények, melyek enyhítik a viszketést és a fájdalmat, vagy éppen távol tartják a kellemetlenkedő rovarokat:
- a hegyi árnika lelohasztja a duzzanatot és enyhíti a gyulladást
- a levendulaolaj: enyhíti a viszketést
- a levendulaolaj és cédrusolaj erős illatával távol tartja a rovarokat
Jól bevált házi praktikák:
1. Készítsünk alkoholos levendulaolaj-kivonatot: 5 ml levendula olajat keverjünk össze 25 ml 40%-os alkohollal, ebből csepegtessünk egy kis vattacsomóra, és helyezzük a csípésre. Hagyjuk rajta 15-30 percig.
2. Készítsünk alkoholos levendulaolaj-kivonatot rovarok elűzésére: keverjünk össze levendulaolajat 1:10 arányban 50 %-os alkohollal, és töltsük szórófejes üvegbe. Enyhén permetezzünk belőle a bőrünkre.
3. Készítsünk olajkeveréket: 2-3 ml cédrus-, és szantálfaolaj, 8 ml levendulaolaj valamint egy kis búzacsíraolaj keverékéből. Ebből a keverékből adjunk 20 cseppet 20ml 40%-os alkoholhoz, keverjük össze, és tegyük szórófejes üvegbe. Bőrünket enyhén permetezzük vele.
4. Darázscsípésre alkalmazhatjuk nagyanyáink módszerét. Egy vöröshagymát vágjunk félbe, nyomkodjuk meg enyhén, hogy éppen a leve kicsorduljon, és rakjuk a csípésre. Hagyjuk hatni kb. 15 percig. Alkalmazhatjuk még a petrezselymet, ami általában szintén kéznél van, mert minden háztartásban megtalálható. A petrezselymet mossuk meg, készítsünk belőle kis csokrot és helyezzük a csípésre.
5. Bármilyen csípésre: szintén nagyanyáink módszere, és mondhatni igen hatásos, az ecetes borogatás. Egy csészébe készítsünk enyhén ecetes vizet, - 2dl víz egy kiskanál ecet – egy darab vattát mártogassunk bele, és helyezzük a csípésre, - többször célszerű cserélni.
Ha nem akarunk feleslegesen könnyíteni a pénztárcánkon, akkor a felsorolt néhány példából is össze-állíthatunk olajkeveréket, amely mindig kéznél van.
Csaláncsípés kezelése gyógynövénnyel:
Rumex obstusifolius, hétköznapi nevén a Réti lórom.
Az évelő réti lórom élőhelye megegyezik a csalánéval, ezért csaláncsípés esetén az „ellenszer” is a közelben van. Ugyanis a réti lórom levele hatásos égési sérülések, hólyagok és csaláncsípés esetében, (a vérvörös erezetű díszsóska és a sárga erezetű sárga lórom levelei is gyógyító hatásúak). A réti lórom leveleit a levélnyéllel együtt zúzzuk össze, és dörzsöljük be vele a csaláncsípte bőrt. Hamarosan enyhülni fognak a kellemetlen tünetek.
Szódabikarbónás bedörzsölés
Aki nem ismeri, nem is tudja, hogy milyen sokoldalú ez a kémiai vegyület (nátrium-hidrogén-karbonát). Keverjük össze a szódabikarbónát vízzel, úgy hogy az állaga krémszerű legyen. Kenjünk belőle a fájó felületre, meg fogja szűntetni az égető, csípő érzést.
Nem gyógynövényes kezelés:
Alkoholos bedörzsölés
Ez egy egyszerű módszer és könnyen alkalmazható. Amennyiben a bőrünkhöz csalán ér, tegyünk egy pamut vattakorongra alkoholt, és dörzsöljük be vele a fájdalmas bőrfelületet. Addig folytassuk a bedörzsölést, ameddig meg nem szűnik a szúró, égető fájdalom. Meg fogunk lepődni azon, hogy milyen gyorsan enyhülnek majd a csaláncsípés okozta tünetek.
Egyéb
Mossuk meg szappanos vízzel, dörzsöljük be hidrocortozonos krémmel, vagy szedjünk antihisztamint tipusú tablettát.
forrás: Gyógynövény enciklopédia, hazipatika.com, gyogynovenyek.hu, edenkert.hu
|