Kamilla - csinos virág, hatékony gyógyszer
Család: Compositae, további tagok: gyermekláncfű, körömvirág, százszorszép
Nemzettség és faj: Matricaria chamomilla (német, magyar), Anthemis nobilis (római, angol)
Köznapi nevei: orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske
Felhasználható része: virág
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik.
Az ország minden táján megtalálható, kedveli a szikes legelőket, száraz réteket. Jellegzetes fehér szirmú sárga fészkű virág. 20-40 cm magas, egyéves növény. A növény fészekvirágzatát használjuk gyógyászati célokra.
Az ókori egyiptomiak Ré napistennek ajánlották föl a kamillát, bőrüket gyakran dörzsölték be vele, mert csillapította a fájdalmat, a lázat és oldotta az izomfájdalmat és görcsöket. Az ókori görög orvosok fürdővízbe és a lenmaglisztes pakolások kiegészítésére javasolták, hogy fejfájást, vesebetegségeket, májat és húgyhólyagot gyógyítsák vele. Érdekes hatása, hogy nagy csapásokkor valamiképpen feltölt minket energiával, érdemes este fogyasztani, mert elősegíti az esti alvást.
A régi gyógyfüvesek évszázadokon át javasolták a kamillát hasfájás, fejfájás, gyomorégés, gyomorrontás, hasmenés, vizelési zavarok ellen. Lenmaglisztes kamillás pakolást tettek a tályogokra, kelésekre, izületi gyulladásokra, sajgó testrészekre. Angliában máig használják a kertészetben is, mert elriaszt sok bogarat. Ők a növények doktorának hívják, mert ahova kamillát ültettek, a mellette lévő növények egészségesebbek lettek.
A mai orvostudomány és az orvosi gyakorlat is igazolta szinte valamennyi gyógyító tulajdonságát.
Brit kutatók tudományosan is bizonyították, hogy a kamilla valóban hatásos szerként jóhet szóba egyes egészségügyi problémák kezelésében. A tizennégy kamilla-fogyasztó teszt-személy vizeletében ugyanis a tea antibakteriális, izomlazító és nyugtató hatására utaló anyagokat találtak.
A kamillavirág egyik legismertebb gyógynövényünk. Gyógyhatása sokrétű, amelyet külső és belső alkalmazása révén lehet kihasználni. A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő hatásúak.
A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és e megbetegedések esetén jól érvényesülhet a drog immunrendszeri működést serkentő hatása is.
A tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén is alkalmazzák.
Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Hörghurutban inhalálószerként alkalmazható.
Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor a kamillás öblögetés a megfelelő gyógyír.
Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit. Külsőleg bőrbetegségeket, pattanást (akne), tályogot, nehezen gyógyuló sebeket illetve körömágygyulladást kezelnek vele.
Szemborogatásra is kiválóan alkalmas.
A szüzekanyja, anyafű népies neve arra utal, hogy a nőgyógyászatban is használták menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére.
Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) esetén is.
A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja.
A kamillaolaj csökkenti az idegességet a gyermekeknél, s jótékony hatással van a hiperaktív gyerekekre, mivel enyhe "nyugtatószer".
A homeopátiában fogzási fájdalmak enyhítésére és fájdalom iránti intolerancia esetén használják.
A szépségápolásban is gyakran használják, a bőr szárazságát, viszketését, gyulladását csökkenti.
Jót tesz a hajnak, mert kifényesíti és nyugtatja a fejbőrt.
A kamilla könnyű, kíméletes és természetes nyugtatószer, ellenben a vegyszeralapú nyugtatókkal. Nemcsak megnyugtat, de el is lazít, ezért oldja a depressziót, az álmatlanságot, a feszültséget. Segít az elengedésben is. Eloszlatja a szorongást, aggódást, idegességet túlérzékenységet, segít, hogy felszámoljuk a múltban gyökeredző érzelmi fájdalmakat. Ha a torkunkat borogatjuk vele, segít, hogy ki tudjuk fejezni az igazi érzelmeinket.
Kamilla receptek:
Forrázathoz áztassunk forró vízben 2-3 púpozott teáskanál szárított virágzatot 10-20 percig.
Tinktúrából naponta 1/2-1 teáskanállal fogyasszunk..
Csecsemőknek kólika esetén gyenge forrázatot adhatunk.
Fürdővíz készítéséhez egy marék virágzatot tegyünk vászonzacskóba, majd engedjük rá a fürdővizet.
Vágások, sebek kezelésére készítsünk erősebb főzetet.
Az arra érzékenyeknél még a kamilla is allergiás tüneteket válthat ki.
forrás: nepgyogyaszat.hu, Gyógynövény enciklopédia
|