Babér - Több mint rovarriasztó
Család: Laureceae; további tagok: avokádó, fahéj, szerecsendió
Nemzettség és faj: Laurus nobilis
Felhasználható részei: levelek
Régen ismert fűszer, a mediterráneumban vadon is termő, Kis-Ázsiában honos, a Földközi-tenger környékén széles körben termesztett örökzöld fa vagy cserje.
Cserepes, dézsás növényként tartható (már az ókori egyiptomiak, görögök, rómaiak is tartottak babért nagy cserépedényekben). Régen a dicsőség, a hírnév, a győzelem jelképe volt.
A felül fényes, alul matt, bőrszerű, lándzsa alakú levelek jellemző fűszeres szagúak és kesernyés ízűek. A babérlevél illóolajokat (cineol), alkaloidokat, növényi csersavakat, keserűanyagokat tartalmaz. A babér nemcsak kiváló ízesítő, hanem emésztést serkentő, étvágyjavító, erjedést, rothadást gátló, antibakteriális hatással is rendelkezik. Terméséből vonják ki a babérolajat, a belőle készült kenőcsök, kivonatok külsőleg használva reumatikus fájdalmak, ficamok, zúzódások ellen hatásosak. Stresszoldó, nyugtató hatású sokak tapasztalata szerint, fürdővízbe téve, segíti a relaxációt, a nyugodt alvást. A babérban található cineol állítólag elriasztja a csótányokat.
Receptek:
Sebkezelés:
Kisebb sebekre, karcolásokra frissen morzsolt babérlevelet használhatunk.
Forrázat relaxációhoz:
tegyünk 1-2 összemorzsolt levelet egy csésze forró vízbe és áztassuk 5-10 percig. Fogyasztás előtt szűrjük le, mert éles széle sérülést okozhat. Naponta legfeljebb 3 csészével fogyasszunk!
Babérolaj:
Babérlevél 1-2 csepp olaját adhatjuk teához, brandyhez, vagy mézhez.
Tinktúra: naponta legfeljebb 1/2-1 teáskanállal fogyasszunk 3 alkalommal.
Amire vigyázni kell:
Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk babért!
Nagyobb gyerekek és 65 évnél idősebb emberek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak, és csak szükség esetén térjenek át az erősebb készítményre!
Egészséges felnőttek, nem terhes, nem szoptató nők számára, a babér a szokásosan ajánlott mennyiségben teljesen biztonságosnak tekinthető. Gyógyszermennyiséget, csak orvossal való megbeszélés után alkalmazzunk. Tudassuk az orvossal, ha bármi mellékhatást észlelünk, vagy két héten belül nem jön meg a várt hatás. Az érzékeny bőrűeknél külsőleges használatkor kiütést okozhat.
Mellékhatás lehet: gyomorbántalom, kiütés
forrás: Gyógynövény enciklopédia
|