A napsugár hatásai, védelem, tanácsok
Napfény nélkül nincs élet. A nap sugaraira szüksége van az emberi szervezetnek, hogy egészséges maradjon.
A napsugarak hatására a szervezetben fokozódik a boldogság hormonok termelődése.
Ritkán gondolunk arra, hogy a bőrünk felszíne átlagosan két négyzetméter.
A napsugár kedvező hatása a szervezetre a melatonin és a D-vitamin.
A D-vitamin az ultraibolya B-sugárzás hatására keletkezik a bőrben, hiányában károsodik a csontrendszer kialakulása és épsége.
A melatonin fontos szerepet játszik a napszaki ritmus szabályozásában. Még nem tisztázott, de befolyásolja az immunrendszert és feltehetőleg a sejtműködést is.
Kutatók megfigyelték, hogy télen magasabb a vérnyomás, mert kevesebb nitrogén-monoxid képződik a napfényhiány miatt a szervezetben. A nitrogén-monoxid ellazítja a simaizmokat, ezáltal az ér kitágul, a vérnyomás tehát csökken. A magas hegységekben élők szervezetében a NO szint magasabb és ez segíti a tüdő munkáját. Számos, ettől lényegesen eltérő folyamatban is részt vesz.
Ámde
A napsugárral is az a helyzet, hogy pozitív tulajdonságai mellett, egy bizonyos határon túl a káros hatások érvényesülnek.
Ilyenek a napszúrás, mely a hosszú távú, magas hőmérséklet miatt az agyhártya gyulladását váltja ki.
Tünetei: fejfájás, szédülés, borzongás, hányinger, hányás, hőemelkedés, esetleg láz, súlyosabb esetben ájulás. Ezek a tünetek általában a felsorolás sorrendjében és este jelentkeznek.
A napszúrást egy kis odafigyeléssel meg lehet előzni. Figyeljünk a napsugárzásban eltöltött időre, a sapka viselése fontos. Anyaga legyen könnyű, természetes anyagból (vászon, pamut stb., semmi esetre sem műszál) készült. Ha nagyon erős a sugárzás, a sapkát időnként vizesítsük be.
Ha mégis megtörténik a baj, a beteget vigyük árnyékba, fektessük le hűvös és elsötétített helyen, gondoskodjunk a nyugalmáról. Itassuk bőségesen hideg vízzel, jeges, keserű teával, vagy u. n. „isotóniás” italokkal (ma már sok helyen, főként benzinkutak boltjaiban árulják).
Ha a beteg lázas, csillapítsuk a lázát. Fejét állott, hideg vizes ruhával borogassuk. Testét szintén ilyen ruhával törölgessük.
A napszúrás általában enyhe lefolyású betegség, viszonylag hamar (24-48 óra) rendeződik, viszont komolyan kell venni, és ha a beteg állapota nem javul, orvoshoz kell fordulni.
A napszúrásnak a súlyosabb változat a hőguta. Tünetei: extrém magas testhőmérséklet (39ºC felett), vörös, forró és száraz (verejték nélküli) bőr, szapora, erőteljes, telt pulzus, lüktető fejfájás, szédülés, hányinger, zavartság, eszméletvesztés.
Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, azonnal orvosi segítséget kell kérnünk, melynek megérkezéséig meg kell kezdenünk a beteg hűtését addig, amíg az 38,3-38,8 C fokra nem süllyed! Ezt locsolással, fürdővel, borogatással érhetjük el.
A hő által okozott betegségeknek egy enyhébb formája a hőkimerültség.
Néhány napos magasabb hőmérsékleten végzett fizikai munka és nem megfelelő, vagy kiegyensúlyozatlan folyadékháztartás idézi elő.
Leggyakrabban idősebb embereknél fordul elő. Tünetei: gyengeség, fáradtságérzet, szédülés, fejfájás, hányinger, ájulás.
A bőr lehet hideg és nedves, a pulzus szapora és gyenge, a légzés szapora és felszínes. Ha a hőkimerülést nem kezeljük, átmehet hőgutába. Ha egy órán túl nem javul, kérjünk orvosi segítséget.
Itassuk a beteget folyadékkal, vigyük hűvös, nyugodt helyre, öltöztessük világos, szellős ruhába.
Bőrünket védhetjük napozószerekkel, hat hónapos kor alatti gyermekeknél az sem ajánlott!
A napsugárzás elektromágneses hullám, ultraibolya (UV) fénynek hívjuk, és hullámhossz szerint három egységre bontjuk.
Mindhárom más-más módon hat a bőrre.
A folyamatos, túlzott UV-sugárzás a bőr idő előtti öregedéséhez vezet. Elveszíti a rugalmasságát és vékonnyá, ráncossá válik.
A fényvédő napozókrémek alkalmazásakor se tartózkodjon senki túl sokáig napsütésben, mert a krémek ugyan védhetnek, de az csak illúzió, hogy ezzel megnövelhetjük a napozás idejét!
Tehát
Szabad levegőn árnyékban is nagyszerűen le lehet barnulni. Napra ne menjünk hosszú időre délelőtt 10 és délután 15 óra között, még napvédő krém használatával sem! Használjunk nyáron napszemüveget. A folyadékvesztést pótoljuk vízzel, ásványvízzel, napon ne fogyasszunk alkoholt! Az izzadás miatti sóveszteség is pótlásra szorulhat.
forrás: egeszsegkalauz.hu, virányosklinika.hu noiportal.hu
|