A gyógyszergyárak üzenete: bekaphatod!
Mármint a pirulákat. Minél többet, annál jobb. A kis pirosat, a nagy kéket és a már-már lenyelhetetlen nagyságú szürkéset. Ha egyszerre szeded, akkor azért vigyázz, mert a két hatás esetleg összeakad, és akkor jaj neked! De majd Jóságos Doktorbácsi segít! Tényleg tud? A betegek többsége a régi mondás szerint kezeli a betegségeit, mely szerint:
Az orvoshoz elmegyek, fizetek neki és ő felírja a gyógyszert, mert élni akar. A patikus kiadja a gyógyszert, mert ő is élni akar valamiből. Én azonban nem veszem be, mert én is élni akarok ...
Az orvos által felírt gyógyszerek fele a kukában végzi, hiszen a betegek hajlandóak arra, hogy felülbírálják a doktor tanácsait, és önmagukat kezdjék el gyógyítani.
Vajon ezzel kiteszik egészségüket annak a kockázatnak, hogy esetleg bele is halhatnak a kuruzslásba?
Ilyenkor általában kedvük szerint szedik be a gyógyszereket, eltekintve a napi ajánlott vagy kötelező adagtól. Sokszor alternatív, öngyógyító módokat alkalmaznak a páciensek, amiket reklámokból, internetről illetve könyvekből szednek ki, így előfordul, hogy 6 év is eltelik, mire beismerik, hogy az orvosnak van igaza és jobb az ő tanácsait alkalmazni. Akikről mindez nem derül ki, azok lehet, hogy közben meggyógyultak. Róluk nem szólnak kutatások. Mégis lehet, hogy ők vannak többen? Kitudja ...
Össze-vissza szedett gyógyszerek
Dr. Lantos Zoltán szerint, ha ráébrednek, hogy az össze-vissza szedett gyógyszerek veszélyesek, akkor akár kétszer gyorsabban is fel tudnak épülni a betegségből a páciensek. Lantos doktor még hozzátette, sokszor az egészségpiac is nagyban befolyásolja, hogy a betegek rosszul döntenek, hiszen némelyik gyógyszer olyan drága, hogy nem képesek megfizetni. Ennek legfőbb oka, hogy a gyógyszergyártó cégek csak a nyereséget látják a gyógyításban, ellenben az orvosokkal, akik tudományos alapon kínálják fel a terápiát.
A pénz, mint placébó
Azonban vannak olyan betegek, akik kimondottan csak a drága gyógyszerben hisznek. Egy külföldi felmérés folyamán 500 forintos illetve 4000 forintos gyógyszert adtak két betegnek, akik közül a drágábbik szert beszedő alanynak sokkal előbb tűntek el a tünetei, mint az olcsóbbik szert beszedőnek. A hitet nem hanyagolhatja el az orvostudomány, hiszen egy hasonló placébóra irányuló kutatásban ugyanazt a cukorkát adták egy betegcsoportnak. A különbség csupán annyi volt, hogy az egyik csoport részletes leírást kapott a szer kockázatairól és mellékhatásairól, míg a másik csoport úgy tudta, hogy egy veszélytelen, természetes alapanyagú szert kap, mely vény nélkül kapható. Szinte várható az eredmény, mely szerint a mellékhatásokat nagyon sok A csoportba tartozó személy produkálta.
Miért hiteltelen az orvos?
A kérdés nagyon is jogos, hiszen ha a betegek a gyógyszerek jókora részét nem szedik be, vagy felülbírálják, akkor éppen ez a gyógyulásba vetett hit az, ami nincs meg bennük. Úgy érzik, orvosuk nemhogy nem hiteles, de akár be is csapja őket a profit érdekében. A legtöbb beteg elégtelennek érzi a problémájára fordított időt, és inkább az interneten próbál orvosi tanácsokat kérni. Ez azért nehéz - mondja Dr. Kunsay Gyula orvos-pszichológus - mert a virtuális térben az orvos nem tud konkrét tanácsokat adni, nem látja a beteget, nem kap teljes képet a leletekről, így valójában soha nem tud segíteni, csak általában informálhat. Néha ez is elég, de gyakran a betegben csak a bizonytalanság és elhagyottság érzése erősödik meg. Kunsay doktor szerint sok beteg már felismeri az ok-okozat között fennálló párhuzamot, és kevésnek érzi, hogy kizárólag tüneti szinten kezeljen. Ők is az "eretnek gyógyszerhasználók" csoportját erősítik.
Kérdezze meg orvosát ... aki nem ért hozzá, és majd furcsának nézi Önt!
Sejti, ugye, hogy az alternatív gyógymódokról van szó? Hartmann Ferenc, lapunk természetgyógyásza szerint az akadémikus orvosok között még mindig nagyon sok van, akinek semmiféle ismerete nincsen a kiegészítő gyógymódokról. A kamillateán kívül gyakorlatilag semmit nem ismernek, így a beteg hiába fordul hozzájuk kérdésekkel. Vagy automatikusan mindent ellenjavallnak, vagy ráhagyják a betegre. Mindkettő veszélyes lehet. Hartmann Ferenc azt javasolja a hozzá fordulóknak, hogy legjobb, ha a természetgyógyász maga beszél az orvossal, és egyeztetik a teápiás folyamatot. Amely orvos erre hajlandó, és amely természetgyógyász erre felkészült, az azt jelzi a betegnek, hogy jó kezekben van.
Szerencsére - mondja Hartmann Ferenc - egyre több orvos nyit a természetes módszerek irányában is, ám ezt a kórházi, rendelői körülmények között nem vállalja fel. Magánrendelésen azonban szívesen "szúrkál" mint akupunktőr, vagy javall valami mást a kémiai alapú gyógyzerek helyett.
A betegek soha nem voltak még ennyire jól informáltak, és ennyire magukra hagyottak az információk tengerével, mint az Intenet idejében, napjainkban. Soha ekkora palettája nem volt még a betegségeknek, mint manapság. Az orvosok nimbusza régen odavan, még ha ezt nem is igazán akarják elismerni, az értékek igencsak áthelyeződtek. A változás iránya pedig kétséges, hiszen főleg a profit irányítja, és nem a bölcsesség.
forrás: harmonet.hu
|